Trwa ładowanie...

Kodowanie dla dzieci. Na czym polega i dlaczego warto uczyć dzieci kodowania?

 Ewa Rosiecka
21.07.2023 15:20
Kodowanie dla dzieci to szansa na rozwój i zdobycie w przyszłości dobrego zawodu
Kodowanie dla dzieci to szansa na rozwój i zdobycie w przyszłości dobrego zawodu (Adobe Stock)

Kodowanie dla dzieci to łagodny i przyjazny sposób wprowadzenia ich w świat logicznego myślenia, dedukcji i obserwacji. Dzięki niemu oswajamy je z nowymi pojęciami, które stają się dla nich bardziej zrozumiałe, a przy tym wzbudzamy w dzieciach pozytywne skojarzenia, ponieważ kodowanie może być rewelacyjną zabawą. Co to jest kodowanie, czym różni się od programowania? Jak wygląda nauka kodowania dla dzieci?

spis treści

1. Na czym polega kodowanie?

Kodowanie - co to jest? Mówiąc najprościej, jest to pisanie kodu, który pozwoli nam uzyskać określony efekt w działaniu komputera. Przygodę z kodowaniem można rozpocząć w każdym wieku, jednak im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.

Kodowanie a programowanie - czy kodowanie jest tym samym co programowanie? Mimo iż pojęcia te często używane są zamiennie, nie oznaczają tego samego. Kodowanie jest pojęciem nieco węższym niż programowanie, oznacza przetwarzanie (zapisywanie) informacji w postaci kodu.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Informację możemy zakodować, czyli ją zaszyfrować, a w przypadku komputerów właśnie dzięki sekwencji zaszyfrowanych wiadomości możemy wydać urządzeniu jakieś polecenie, by uzyskać pożądane działanie.

Kodowaniem będzie więc napisanie takiej wiadomości. Dostarczenie jej w opracowanej formie komputerowi we właściwej kolejności i tak, by urządzenie mogło realizować pewne zdarzenia przyczynowo - skutkowe będzie już programowaniem.

Kodowanie to część składowa złożonego procesu, którym jest programowanie i od tej umiejętności należy rozpocząć naukę.

2. Dlaczego warto uczyć dziecko kodowania?

Dużo mówi się, że programowanie to język przyszłości, z którym powinniśmy oswajać dzieci od najmłodszych lat. Obecnie już nawet kilkuletnie maluchy mogą rozpocząć swoją przygodę z cyfrowym językiem.

Ucząc się kodowania, przy okazji rozwijamy u dzieci szereg pobocznych kompetencji, które mogą okazać się przydatne w całym późniejszym życiu.

Jakie są korzyści z nauki kodowania dla dzieci?

  • otwarty umysł;
  • analizowanie, wnioskowanie, ewaluacja;
  • nastawienie na rozwiązywanie problemów;
  • współpraca z innymi;
  • refleksja nad uczeniem się;
  • kreatywność i myślenie krytyczne;
  • jasna i adekwatna komunikacja.

3. Jak wygląda nauka kodowania dla dzieci?

Zajęcia kodowania dla najmłodszych to przede wszystkim zabawa w kodowanie. Prowadzący posługują się zrozumiałym dla dzieci językiem, mówią w sposób jasny i prosty, dzięki czemu łatwiej jest im zrozumieć mechanizmy i zagadnienia informatyczne.

Im wcześniej dziecko rozpocznie naukę, tym lepiej - łatwiej i szybciej przyswoi wiedzę. Istnieje wiele pomocnych aplikacji, programów i narzędzi, które wiążą się z programowaniem. Dzięki nim maluchy świetnie się bawią i jednocześnie uczą nowych rzeczy. Tego typu programy to bardziej interaktywne gry, które najmłodsi uwielbiają.

Programy godne polecenia to m.in.:

  • Code.org;
  • PixBlocks;
  • Scratch JR;
  • Run Marco;
  • Khan Academy;
  • Minecraft.

Dobrą opcją jest zapisanie dziecka na kurs dostosowany do jego wieku i umiejętności. W większych miastach często organizowane są warsztaty, szkolenia czy półkolonie programistyczne. Najmłodsi obcują z różnymi językami graficznymi, uczą się optymalizacji algorytmów, a także tworzenia własnych stron internetowych.

Dzięki umiejętności kodowania dzieci stają się aktywnymi uczestnikami świata cyfrowego. Mając takie kompetencje, nie muszą jedynie biernie konsumować tego, co zostało stworzone, ale mogą mieć również aktywny udział we współtworzeniu tego świata.

4. Kodowanie w przedszkolu i szkole – na czym polega?

Kodowanie w przedszkolu lub w szkole zwykle zaczyna się od prostych zabaw, bez użycia komputera. Dzięki temu dzieci wchodzą w ten świat, poznając nowe pojęcia oraz zwroty. Kodowanie dla przedszkolaków poprzez zabawę świetnie przygotowuje maluchy do stawiania pierwszych kroków w programowaniu.

5. Nauka kodowania poprzez zabawę – jakie gry i zabawy warto wybrać?

Jakie zabawy warto wprowadzić podczas nauki kodowania? Oto kilka propozycji:

  • podążanie po łamanej linii - rysujemy lub układamy linię składającą się z prostych odcinków (możemy to zrobić na asfalcie, na trawie lub ułożyć z różnych przedmiotów); zadaniem malucha jest wydawanie poleceń tak, by osoba poruszająca się po linii z zakrytymi oczami, nie wypadła z niej; celem zabawy jest próba precyzyjnego podawania przez dziecko liczby i charakterystyki ruchów, które umożliwią prawidłowe przejście po linie;
  • gry logiczne - planszówki i gry komputerowe, które uczą oraz ćwiczą kodowanie, stanowią wartościowe pomoce dydaktyczne; dla dzieci są świetną zabawą, przystosowaną do ich wieku i poziomu rozwoju; zwykle wykorzystują ciekawą fabułę oraz bohaterów, w których dzieciom łatwo się wcielić;
  • zabawy z kodowaniem na torze przeszkód - maluch kieruje postacią tak, by bezpiecznie przeszła przez tor, omijając wszelkie przeszkody.

6. Jak wprowadzić kodowanie do domowej edukacji dziecka?

Naukę kodowania możemy zaproponować maluchom także w domu. Można w tym celu wykorzystać np.:

  • matę do kodowania;
  • gry planszowe i komputerowe;
  • gry komputerowe.

Im więcej maluch będzie miał do czynienia z tego rodzaju zabawami, tym łatwiej będzie mu przyswoić wiedzę.

7. Kodowanie dla dzieci – jakie umiejętności można zdobyć?

Jakie umiejętności rozwijają maluchy w czasie nauki kodowania? Kodowanie rozwija m.in.:

  • wytrwałość i cierpliwość;
  • organizację i planowanie;
  • umiejętności matematyczne i analityczne (w tym komunikację logiczną oraz myślenie krytyczne);
  • pewność siebie.

Umiejętności zdobyte w czasie nauki kodowania są niezwykle pożądane na rynku pracy, a także w życiu codziennym, dlatego warto choćby spróbować!

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze