Trwa ładowanie...

Kodowanie dla dzieci. Na czym polega i dlaczego warto uczyć dzieci kodowania?

Kodowanie dla dzieci to łagodny i przyjazny sposób wprowadzenia ich w świat logicznego myślenia, dedukcji i obserwacji. Dzięki niemu oswajamy je z nowymi pojęciami, które stają się dla nich bardziej zrozumiałe, a przy tym wzbudzamy w dzieciach pozytywne skojarzenia, ponieważ kodowanie może byc rewelacyjną zabawą. Co to jest kodowanie, czym różni się od programowania? Jak wygląda nauka kodowania dla dzieci?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
spis treści

1. Na czym polega kodowanie?

Kodowanie to mówiąc najprościej pisanie kodu, który pozwoli nam uzyskać określony efekt w działaniu komputera. Przygodę z kodowaniem można rozpocząć w każdym wieku, jednak im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.

Czy kodowanie jest tym samym co programowanie? Mimo iż pojęcia te często używane są zamiennie, nie oznaczają tego samego. Kodowanie jest pojęciem nieco węższym niż programowanie, oznacza przetwarzanie (zapisywanie) informacji w postaci kodu.

Informację możemy zakodować, czyli ją zaszyfrować, a w przypadku komputerów właśnie dzięki sekwencji zaszyfrowanych wiadomości możemy wydać urządzeniu jakieś polecenie, by uzyskać pożądane działanie.

Kodowaniem będzie więc napisanie takiej wiadomości. Dostarczenie jej w opracowanej formie komputerowi we właściwej kolejności i tak, by urządzenie mogło realizować pewne zdarzenia przyczynowo - skutkowe będzie już programowaniem.

Kodowanie to część składowa złożonego procesu, którym jest programowanie i od tej umiejętności należy rozpocząć naukę.

2. Dlaczego warto uczyć dziecko kodowania?

Dużo mówi się, że programowanie to język przyszłości, z którym powinniśmy oswajać dzieci od najmłodszych lat. Obecnie już nawet kilkuletnie maluchy mogą rozpocząć swoją przygodę z cyfrowym językiem.

Ucząc się kodowania, przy okazji rozwijamy u dzieci szereg pobocznych kompetencji, które mogą okazać się przydatne w całym późniejszym życiu.

Jakie są korzyści z nauki kodowania dla dzieci?

 • otwarty umysł;
 • analizowanie, wnioskowanie, ewaluacja;
 • nastawienie na rozwiązywanie problemów;
 • współpraca z innymi;
 • refleksja nad uczeniem się;
 • kreatywność i myślenie krytyczne;
 • jasna i adekwatna komunikacja.

3. Jak wygląda nauka kodowania dla dzieci?

Zajęcia kodowania dla najmłodszych to przede wszystkim zabawa z kodem. Prowadzący posługują się zrozumiałym dla dzieci językiem, mówią w sposób jasny i prosty, dzięki czemu łatwiej jest im zrozumieć mechanizmy i zagadnienia informatyczne.

Im wcześniej dziecko rozpocznie naukę, tym lepiej - łatwiej i szybciej przyswoi wiedzę. Istnieje wiele pomocnych aplikacji, programów i narzędzi, które wiążą się z programowaniem. Dzięki niej maluchy świetnie się bawią i jednocześnie uczą nowych rzeczy. Tego typu programy to bardziej interaktywne gry, które najmłodsi uwielbiają.

Programy godne polecenia to m.in.:

 • Code.org;
 • PixBlocks;
 • Scratch JR;
 • Run Marco;
 • Khan Academy;
 • Minecraft.

Dobrą opcją jest zapisanie dziecka na kurs dostosowany do jego wieku i umiejętności. W większych miastach często organizowane są warsztaty, szkolenia czy półkolonie programistyczne. Najmłodsi obcują z różnymi językami graficznymi, uczą się optymalizacji algorytmów, a także tworzenia własnych stron internetowych.

Dzięki umiejętności kodowania dzieci stają się aktywnymi uczestnikami świata cyfrowego. Posiadając takie kompetencje, nie muszą jedynie biernie konsumować tego, co zostało stworzone, ale mogą mieć również aktywny udział we współtworzeniu tego świata.

Ponadto umiejętności zdobyte w czasie nauki kodowania są niezwykle pożądane na rynku pracy, a także w życiu codziennym, dlatego warto choćby spróbować!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.