Trwa ładowanie...

Programowanie dla dzieci - od czego zacząć naukę

Avatar placeholder
07.09.2020 13:12
Programowanie dla dzieci - od czego zacząć naukę
Programowanie dla dzieci - od czego zacząć naukę

"Atrykuł sponsorowany"

Zajęcia z kodowania to coraz popularniejsza forma zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży. Nic dziwnego - w dobie postępującego rozwoju technologicznego, umiejętność obsługi komputerów i rozumienie ich działania to coraz bardziej powszechna wiedza. Idea programowania jest także coraz częściej propagowana w środowisku edukacyjnym - jednym z otwartych wydarzeń promujących naukę kodowania są bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami.

Materiał prasowy
Materiał prasowy

Jak rozpocząć naukę kodowania?

Aby zacząć naukę programowania, nie są konieczne żadne dodatkowe kompetencje. Na pierwsze zajęcia mogą zapisać się uczniowie już od 7 roku życia - wystarczy do tego opanowana w podstawowym stopniu umiejętność czytania, pisania i liczenia w zakresie do 20. Dzieci rozpoczynają naukę programowania od poznania podstaw języka obiektowego, dostosowanego do poziomu wiekowego uczniów, tworząc proste, interaktywne animacje. Na zajęciach nad uczniami czuwa trener programowania, który kontroluje pracę dzieci, odpowiada na pytania i wskazuje kierunek działań. Z czasem grupa tworzy coraz bardziej zaawansowane projekty gier komputerowych, a zdobyte umiejętności uczniowie mogą wykorzystywać w swoich własnych autorskich projektach. Dla starszych z kolei, przewidziane są kursy zapoznające z podstawami profesjonalnych języków programistycznych czy tworzenia stron internetowych. Możliwości jest wiele - warto wtedy kierować się tym, co leży w kręgu zainteresowań ucznia. Na zajęcia zapisać można się do jednej ze szkół programowania dla dzieci i młodzieży lub wziąć udział w cyklicznie organizowanych warsztatach.

Dlaczego warto?

Spośród największych zalet nauki programowania u dzieci, wymienia się przede wszystkim przestrzeń do rozwoju kreatywności, logicznego myślenia czy nauki na własnych błędach. Wcielanie własnego pomysłu w życie, planowanie etapów pracy nad projektem i zasad gry nie tylko rozwija wyobraźnię, ale wspiera także proces myślenia przyczynowo-skutkowego. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku dzieci, kiedy procesy poznawcze kształtują się w dynamicznym tempie. Dodatkowym atutem jest także atrakcyjna forma nauki - programowanie świetnie łączy naukę z zabawą. Praca nad własną grą komputerową uczy także uważności, cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Łatwo zauważyć, że programowanie łączy w sobie kilka bardzo istotnych kompetencji i nie ogranicza się tylko do predyspozycji leżących w zakresie przedmiotów ścisłych.

Bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami

Jednym z popularniejszych wydarzeń promujących ideę programowania wśród dzieci i młodzieży są bezpłatne warsztaty Koduj z Gigantami. Akcja ma charakter otwarty i odbywa się dwa razy do roku. Co ciekawe, tym razem uczestnicy będą mieli do wyboru dwie formy zajęć: stacjonarną, w największych miastach Polski oraz on-line. W drugi i trzeci weekend września odbędzie się już siódma edycja wydarzenia, a honorowy patronat nad nim objęli m.in. Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Program zajęć dostosowany jest do danej grupy wiekowej i obejmuje stworzenie własnej gry komputerowej i aplikacji mobilnej, a także zapoznanie się z podstawami jednego z języków programowania. Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, a rezerwacja miejsca wymaga jedynie wypełnienia formularza zapisowego przez rodzica lub opiekuna. Uczestnicy realizują projekt edukacyjny, przygotowany specjalnie z myślą o tych, którzy swoich sił w programowaniu próbują pierwszy raz.

Lista miast, terminarz zajęć oraz formularz zapisowy dostępne są na stronie: www.kodujzgigantami.pl. Organizatorem akcji jest szkoła Giganci Programowania.

"Artykuł sponsorowany"

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze