Trwa ładowanie...

Kobiety z wiekiem tracą ochotę na seks? Naukowcy obalają ten mit

Avatar placeholder
12.05.2021 22:49
Kobiety z wiekiem tracą ochotę na seks?
Kobiety z wiekiem tracą ochotę na seks? (Getty Images)

To normalnie, że starzejące się kobiety nadal cenią seks - podkreślają naukowcy. Na postrzeganie seksualności w zaawansowanym wieku wpływają głównie czynniki etniczno-kulturowe, a nie biologiczne. "W niektórych kulturach seksowność u starszych kobiet jest postrzegana jako coś złego, ponieważ kobiety nie powinny lubić seksu" - tłumaczą naukowcy.

spis treści

1. Kobiety nie lubią seksu?

W badaniach wzięło udział 3200 kobiet. Naukowcy obserwowali je przez prawie 15 lat i doszli do jednoznacznego wniosku: to mit, że kobiety w średnim wieku i starsze tracą zainteresowanie seksem.

"Prawie jedna czwarta kobiet ocenia seks jako bardzo ważny, niezależnie od ich wieku. Badanie wykazało, że znaczna liczba kobiet nadal wysoko ceni seks, nawet gdy się starzeją i nie jest to nienormalne - powiedziała główna autorka badań prof. Holly Thomas z Uniwersytetu w Pittsburghu. - Jeśli kobiety są w stanie otwarcie rozmawiać ze swoim partnerem i mają pewność, że uprawiają seks, który jest dla nich satysfakcjonujący i przyjemny, wtedy bardziej prawdopodobne jest, że uznają to za bardzo ważne" - dodała.

Kobiety z wiekiem tracą ochotę na seks?
Kobiety z wiekiem tracą ochotę na seks? (Getty Images)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Badania takie jak te dostarczają cennych informacji dla pracowników służby zdrowia, którzy teraz mogą odrzucić zanikające pożądanie seksualne kobiety jako naturalną część procesu starzenia" - ocenia w rozmowie z CNN dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny NAMS, która nie brała udziału w badaniu.

2. Co wpływa na nasze libido?

Zdaniem ekspertów najnowsze badania można uznać za przełomowe, ponieważ wszystkie dotychczasowe prace pokazywały zupełnie inny obraz i potwierdzały tezę, że kobiety z wiekiem tracą zainteresowanie seksem. Jednak lekarze zajmujący się zdrowiem kobiet twierdzą, że wnioski te nie pasują do rzeczywistości, którą widzą.

"Niektóre z wcześniejszych badań sugerowały, że z wiekiem seks przestaje być ważny dla kobiet. To naprawdę nie jest ta historia, którą słyszę od wszystkich moich pacjentek - powiedziała prof. Holly Thomas.

Skąd więc wynika różnica w wynikach badań? Prof. Thomas zwraca przede wszystkim uwagę na metodologię oraz na to, że w poprzednich badaniach pod uwagę brano tylko konkretny okres w życiu kobiety, ale nie analizowano jej potrzeby seksualne na przestrzeni lat.

Prof. Thomas przyglądała się swoim pacjentkom półtory dekady. Z jej badań wynika, że większość kobiet (48 proc.) doceniały zdrowe życie seksualne, gdy wkraczały w okres menopauzy, ale stopniowo traciły zainteresowanie po 50. lub 60. roku życia. Zdaniem ekspertki istnieje wiele emocjonalnych, fizycznych i psychologicznych czynników, które mogą wpływać na to, jak kobieta postrzega seks. Można podzielić na cztery kategorie:

  • Schorzenia. Gdy kobiety wchodzą w okres okołomenopauzalny w wieku 40-50 lat, zaczynają doświadczać zmian hormonalnych, które mogą powodować, że seks staje się mniej satysfakcjonujący, a nawet bolesny.
  • Spadek estrogenu. To powoduje, że tkanki sromu i pochwy stają się cieńsze, bardziej suche. Łatwiej jest je uszkodzić lub podrażnić. W związku z tym podniecenie może stać się trudniejsze.
  • Menopauza. Uderzenia gorąca i inne oznaki menopauzy mogą wpływać na nastrój i jakość snu, prowadząc do zmęczenia, niepokoju, drażliwości, mgły mózgowej i depresji.
  • Spadek libido. Wiele chorób może pojawić się lub pogorszyć w wieku średnim, co może również wpływać na libido.**

3. Uwarunkowania społeczne determinują podejście do seksu

Dr Faubion wskazuje, że kobiety w zaawansowanym wieku mogą cierpieć na schorzenia, takie jak zapalenie stawów biodrowych, które powodują ból podczas seksu albo zapalenie stawów ręki, które również mogą utrudnić stosunek. Również cukrzyca czy choroby serca mogą wpływać bardzo istotnie na komfort w sypialni. Ekspertka jednocześnie podkreśla, że problemy zdrowotne niekoniecznie muszą oznaczać kres sprawności seksualnej. "Istnieją sposoby na zachowanie seksualności pomimo niepełnosprawności" - podkreśla Faubion.

Również ważną rolę odgrywają aspekty psychiczne i emocjonalne. Psychologiczny składnik seksu może mieć ogromny wpływ na poziom pożądania u kobiety. Chociaż badanie nie skupiało się konkretnie na lękach, wyniki pokazały, że kobiety z większą liczbą objawów depresji znacznie rzadziej uznawały seks za priorytet w życiu. Oprócz wpływu emocjonalnego obniżone libido jest efektem ubocznym wielu leków przeciwdepresyjnych.

Kolejnym aspektem jest kwestia partnera. "Czy kobiety tracą partnera na skutek rozwodu lub śmierci? Czy u partnera rozwinęły się problemy zdrowotne, które utrudniają lub uniemożliwiają seks? Czy są zajęci innymi aspektami swojego życia - karierą, opieką nad wnukami, a nawet dorosłymi dzieci, z którymi wciąż mieszkają pod jednym dachem. To wszystko sprawia, że trudno jest nadać priorytet seksowi" - podkreśla prof. Thomas.

Nawet jeśli kobieta ma partnera, relacje w ciągu lam mogły mieć swoje wzloty i upadki, które wpływają na to, czy kobieta czuje się bezpiecznie. Obyczaje społeczne również wpływają na to, jak kobieta postrzega seks. Wartości religijne, kulturowe i rodzinne dotyczące tego tematu mogą odgrywać dużą rolę w swobodzie i satysfakcji seksualnej.

"Jest też to, czego społeczeństwo uczy nas o starzejących się kobietach - powiedziała Faubion. - Dla niektórych kobiet bycie seksowną jest w jakiś sposób złe, ponieważ w niektórych kulturach kobiety nie powinny lubić seksu. W mojej klinice widziałam wiele kobiet w wieku 60-65 lat, które nigdy nie otrzymały żadnej edukacji seksualnej, ich partnerzy również i tak naprawdę nie chcą wiedzieć o tym wszystkim".

Zobacz również: Kobieta zrezygnowała z seksu: "nie uprawiałam go od dwóch i pół roku i nie tęsknię za tym"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze