Trwa ładowanie...

Kierowca autobusu o niej zapomniał. Trzyletnia dziewczynka walczy o życie

 Anna Klimczyk
06.05.2022 13:51
Kierowca autobusu zapomniał o niej. 3-letnia dziewczynka walczy o życie
Kierowca autobusu zapomniał o niej. 3-letnia dziewczynka walczy o życie (Getty Images)

Co najmniej dwie osoby zapomniały o dziewczynce, która przez sześć godzin siedziała zamknięta w autobusie. Jak podała policja, temperatura w pojeździe dochodziła do 50 stopni Celsjusza. Trzylatka walczy o życie w szpitalu.

spis treści

1. Trzylatka przez sześć godzin siedziała w zamkniętym autobusie

Policja poinformowała, że Nevaeh Austin została w autobusie przed żłobkiem w Queensland (Australia) przez sześć godzin po tym, jak kierowca i pracownik pomocniczy zapomnieli, że tam jest.

Queensland to jeden z najgorętszych regionów Australii, gdzie dzienna temperatura wynosi średnio 30 stopni Celsjusza.

- Kierowca i jeszcze jedna osoba, która była w tym czasie w autobusie, zapomnieli, że dziewczynka tam była. Wygląda na to, że doszło do naruszenia zasad, przez co teraz małe dziecko walczy o życie w szpitalu w Brisbane - poinformował inspektor Darrin Shadlow.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Trzylatka przez sześć godzin siedziała w zamkniętym autobusie
Trzylatka przez sześć godzin siedziała w zamkniętym autobusie (East News)

Śledczy określił stan Nevaeha jako ciężki, ale stabilny. Dziewczynka nie odzyskała przytomności.

- Dostaję gęsiej skórki, gdy teraz o tym mówię. Ona była bardzo złym stanie, gdy ją znaleźliśmy. Mam nadzieję, że z tego wyjdzie - powiedział w rozmowie z "The Mirror" Jason Thompson, sanitariusz, który był na miejscu zdarzenia.

2. Przegrzanie dziecka. Jak się objawia i czym grozi?

Co roku, gdy tylko temperatura za oknem wzrośnie, przestrzegamy przed zostawianiem dzieci w autach. W upalny dzień wystarczy godzina, żeby doszło do tragedii. Nie ma znaczenia, czy auto stoi w cieniu, czy w pełnym słońcu.

Przegrzanie dziecka (hipertermia) to stan, w którym dochodzi do nadmiernego nagromadzenia ciepła w organizmie, przekraczającego naturalne zdolności organizmu do chłodzenia, czyli pocenia się. Powstaje wskutek narażenia dziecka na działanie bardzo wysokich temperatur lub zbyt ciepłego ubioru malucha. Przegrzanie może wystąpić także w wyniku zbyt gorącej kąpieli.

Przegrzanie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Szczególnie narażone na hipertermię są niemowlęta, z uwagi na ich obniżoną zdolność do naturalnego ochładzania ciała.

Do hipertermii najczęściej dochodzi w lecie, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza.

3. Jakie są objawy udaru cieplnego?

W skrajnych przypadkach w wyniku przegrzania może dojść do udaru cieplnego. Jest to stan, który wymaga niezwłocznej pomocy medycznej, dlatego, jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka tego typu objawy, jak najszybciej wezwij karetkę lub zawieź je do lekarza.

Objawy udaru cieplnego to:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • czerwona lub szara, rozgrzana skóra,
  • ospałość,
  • krwawienie z nosa,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • zaburzenia widzenia,
  • omdlenia.

Pomimo ciągłych apeli, wciąż zdarza się, że rodzice zostawiają swoje dzieci w rozgrzanym aucie. Jest to bezpośrednie narażenie życia dziecka, ponieważ temperatura w samochodzie bardzo szybko rośnie, a dziecko nie ma możliwości się z niego wydostać.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze