Trwa ładowanie...

Kielce. Dziecko utknęło w rozgrzanym samochodzie. Uratowała je zdecydowana reakcja matki

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 01.07.2022 11:14
Dziecko w zamkniętym samochodzie
Dziecko w zamkniętym samochodzie (Getty Images)

Od kilku dni w Polsce panują upały. Nie bez przyczyny eksperci i media alarmują, żeby nie zostawiać dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie. Tym razem do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Kielcach. Dziecko utknęło wewnątrz pojazdu po tym, jak zatrzasnęły się drzwi od auta. Dwuletniego malucha uratowała matka.

spis treści

1. Dziecko utknęło w rozgrzanym samochodzie

Z informacji przekazywanych przez portal echodnia.eu wynika, że do niebezpiecznego zdarzenia doszło w środę, 29 czerwca, w rejonie przedszkola przy ulicy 1 Maja w Kielcach. Tego dnia temperatura powietrza przekraczała 30 stopni Celsjusza.

29-letnia kobieta wsadziła do samochodu dwuletnie dziecko, zamknęła drzwi pasażera i chciała zająć miejsce za kierownicą.

- Niestety, okazało się, że drzwi się zatrzasnęły, kluczyki są w środku, a kobieta nie ma jak dostać się do dziecka - poinformował rzecznik prasowy kieleckiej policji, podkomisarz Karol Macek.

Dziecko utknęło w rozgrzanym samochodzie
Dziecko utknęło w rozgrzanym samochodzie (Facebook)

Na miejscu zdarzenia zebrała się grupa ludzi. Chcieli pomóc zrozpaczonej matce. Podejmowano próby wybicia szyb w samochodzie, ale żadnemu z przechodniów to się nie udało.

Finalnie to matce udało się tego dokonać. 29-letnia kobieta, wybiła tylną szybę, tą drogą dostała się do środka pojazdu i uratowała dwulatka.

2. Przegrzanie dziecka. Jak się objawia i czym grozi?

W ciągu ostatnich dni media informowały o kilku przypadkach pozostawiania dzieci w samochodach, co może skutkować tragicznymi konsekwencjami.

W upalny dzień wystarczy godzina, żeby doszło do tragedii. Nie ma znaczenia, czy auto stoi w cieniu, czy w pełnym słońcu.

Przegrzanie dziecka (hipertermia) to stan, w którym dochodzi do nadmiernego nagromadzenia ciepła w organizmie, przekraczającego naturalne zdolności organizmu do chłodzenia, czyli pocenia się. Powstaje wskutek narażenia dziecka na działanie bardzo wysokich temperatur lub zbyt ciepłego ubioru malucha.

Przegrzanie może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze