Trwa ładowanie...

Sam Mickiewicz stworzył to imię. Dziś jest synonimem obciachu

Avatar placeholder
18.07.2024 15:26
Kiedyś piękna bohaterka poematu. Dziś to imię jest obiektem żartów
Kiedyś piękna bohaterka poematu. Dziś to imię jest obiektem żartów (Adobe Stock )

Każdy ma ciotkę, sąsiadkę lub kogoś znajomego o tym imieniu. Jeszcze w czasach PRL-u cieszyło się oszałamiającą popularnością, a obecnie kojarzy się z dowcipami. Chodzi o Grażynę.

spis treści

1. Imię Grażyna

Kiedyś imię Grażyna królowało na porodówkach. Zgodnie z danymi GUS-u pochodzącymi z rejestru PESEL, obecnie w Polsce 228 174 nosi to imię. Nadal znajduje się wśród 25 najpopularniejszych w naszym kraju.

Imię ma litewskie korzenie - pochodzi o słowa "graži", co oznacza "piękna". Co ciekawe, zostało utworzone przez Adama Mickiewicza dla tytułowej bohaterki poematu napisanego w 1823 roku. Oznacza "piękno" i "grację".

Zobacz film: "Imiona z lat 90. wracają do łask"

Niektórzy wierzą, że osoby o imieniu Grażyna w dzieciństwie mogą być zagadkowe dla swojego otoczenia. Ich sposób patrzenia na świat ma pewien mistyczny wymiar. Jako dzieci, Grażyny mają bardzo delikatne serce i łatwo je zranić. Opiekują się wszystkimi żywymi istotami, wykazując dużą wrażliwość i empatię. W młodości ujawniają silne zdolności twórcze. W pierwszych latach życia szczęście sprzyja osobom noszącym to imię, a los im pomaga w trudnych momentach.

Osoby o imieniu Grażyna mają dwie okazje do obchodzenia imienin - 1 kwietnia oraz 26 lipca. Nosi je także całkiem sporo sławnych kobiet - aktorek, piosenkarek, dziennikarek i prezenterek telewizyjnych.

2. Stereotypowa Polka

W ostatnich latach imię Grażyna nadawane jest jednak coraz rzadziej. Przyczyną mogą być liczne żarty o kobietach noszących takie imię.

W ostatnich latach imię Grażyna zyskało popularność w polskim internecie, głównie za sprawą memów i internetowych dowcipów. Często przedstawia się w nich stereotypową postać starszej kobiety o tradycyjnych i wręcz zaścianowych poglądach, co sprawia, że imię to nabiera karykaturalnego znaczenia. Dziś już nie królowa porodówek, a obciachu i zacofania.

W ubiegłym roku imię Grażyna nadano zaledwie siedmiu dziewczynkom. Co ciekawa, taka sama liczba nadań przypadła w 2022 i 2021 roku. Mickiewicz z pewnością byłby rozczarowany losem, jaki spotkał wymyślone przez niego imię.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze