Trwa ładowanie...

Kiedy dziecko się ślini

Z etapu ślinienia się dziecko z wiekiem wyrasta. Na ten czas warto zaopatrzyć się w śliniaczek, a także częściej zmieniać ubranka i wycierać buźkę pieluszką tetrową bądź flanelową. W pierwszych miesiącach życia ślinienie jest szczególnie wzmożone, gdyż kontrolowanie mięśni języka i ust jest dość słabe.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

spis treści

1. Ślinienie się a wyrzynanie zębów

Ślinienie się dziecka jest zachowaniem jak najbardziej naturalnym. Nie ma wpływu na przebieg rozwoju czy wymawianie słów. Natomiast niewątpliwie ślinienie wiąże się z bolesnym ząbkowaniem. Dzieje się tak, ponieważ dziąsła są podrażnione i maluch, nie chcąc dostarczać sobie dodatkowych doznań bólowych, cofa język i utrzymuje usta otwarte. Stąd właśnie ślinienie.

Ślinienie się dziecka związane jest najczęściej z ząbkowaniem
Ślinienie się dziecka związane jest najczęściej z ząbkowaniem (123RF)

Ślinienie się u starszego dziecka może wskazywać na utrudnione funkcjonowanie mięśni twarzy i jamy ustnej. Problemy wynikają z niepełnej kontroli tych mięśni, w efekcie czego nie utrzymują śliny w buzi. Jest to zjawisko dość niepokojące, ponieważ te same mięśnie biorą udział w powstawaniu mowy.

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?
Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje? [7 zdjęć]

Masowanie dziąseł dziecka przy użyciu miękkiej szczoteczki może poprawić krążenie, a nawet uśmierzyć...

zobacz galerię

2. Postępowanie w przedłużającym się ślinieniu

Zdarza się, że ślinienie nie ustępuje samoistnie, a wręcz przedłuża się. Stan ten należy skonsultować z lekarzem oraz z logopedą. Praca ze starszym dzieckiem będzie polegać przede wszystkim na ćwiczeniu mięśni twarzy, ust i języka:

  • napoje podawaj ze słomką;

  • zachęcaj dziecko do ćwiczeń z gwizdkiem, najlepiej w formie zabawy – jak najgłośniejszego gwizdania, np. w zawodach;

  • puszczanie baniek mydlanych;

  • robienie śmiesznych minek, posyłanie całusów;

  • dmuchanie – we wiatraczek, w zapalone świeczki, w kulki uformowane z waty i położone na stole (wyścig, kto pierwszy zdmuchnie własną kulkę);

  • starsze dziecko delikatnie uświadamiamy, żeby próbowało zamykać buzię i połykać nadmiar śliny.

Musisz to wiedzieć

Powyższe zabawy są szczególnie wskazane w pracy z dzieckiem powyżej roczku. Wcześniej ślinienie jest naturalne, ale wraz z upływem czasu może wskazywać na kłopoty z kontrolowaniem wspomnianych mięśni – twarzy, ust i języka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.