Kaszel u malucha – jak go bezpiecznie leczyć?

Kaszel to naturalny, ale i złożony odruch pomagający pozbyć się chorobotwórczych bakterii i wirusów zalegających w drogach oddechowych. Bardzo często pojawia się pod wpływem infekcji górnych dróg oddechowych lub na skutek różnych jednostek chorobowych. Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje kaszlu: suchy (nazywany nieproduktywnym, ponieważ nie powoduje on odkrztuszania wydzieliny) oraz mokry (zwany produktywnym lub wilgotnym, któremu towarzyszy wydzielina).

spis treści

Z uwagi na obniżoną odporność i zwiększoną podatność na infekcje, odruch kaszlu pojawia się znacznie częściej u dzieci niż u osób dorosłych. W dzień może on utrudnić maluchowi oddychanie, a w nocy nie pozwalać zasnąć. Jak go bezpiecznie leczyć?

Zobacz film: "Rodzaje kaszlu u dzieci"

1. Odpowiednia temperatura

To naturalne, że chcemy, aby maluszkowi było w domu ciepło i przyjemnie. W przypadku pojawienia się kaszlu, nie możemy jednak przesadzić z ogrzewaniem domu. Optymalna temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić ok. 20 stopni Celsjusza w dzień, a nocą być troszkę niższa, ok. 17 stopni Celsjusza. Nie wolno zapominać również o wietrzeniu pokoju.

2. Nawilżanie powietrza

W pomieszczeniu, w którym przebywa kaszlący maluch, powietrze nie może być zbyt suche. Może ono bowiem nasilać odruch kaszlu oraz podrażniać śluzówkę. Warto więc zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz powietrza lub po prostu powiesić wilgotne ręczniki lub pojemniki z wodą na grzejniku znajdującym się w pokoju dziecka.

3. Nawodnienie organizmu

Maluch, u którego występuje kaszel, powinien być odpowiednio nawodniony. Podawanie dużej ilości płynów dla dziecka jest szczególnie ważne, ponieważ nawilża śluzówkę oraz pomaga pozbyć się uczucia drapania w gardle. Spożywanie płynów pomaga głównie przy kaszlu suchym. Jest też bardzo ważne, jeśli decydujemy się na podanie syropu na kaszel. Polecane jest picie wody, herbatek z sokiem malinowym, herbatki z melisy, mleka z miodem lub herbaty z cytryną.

4. Inhalacje

W przypadku kaszlu idealnie sprawdzą się również inhalacje. To bezpieczna i skuteczna metoda wspomagająca leczenie infekcji górnych dróg oddechowych zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Rodzice mogą skorzystać z inhalatora lub samodzielnie przygotować napar ziołowy lub z dodatkiem olejków eterycznych. Można go postawić w pobliżu łóżeczka lub poprosić, aby dziecko pochyliło się nad naczyniem i wdychało parę. Należy jednak być uważnym i pilnować, aby maluch nie poparzył się.

5. Nacieranie maściami rozgrzewającymi

Po inhalacji można zastosować nacieranie maściami rozgrzewającymi. Nacieranie klatki piersiowej ułatwia bowiem oddychanie i odkrztuszanie. Metoda ta może być stosowana już u dzieci powyżej szóstego miesiąca życia. Przed zastosowaniem maści rozgrzewających warto sprawdzić, jak skóra malucha zareaguje na lek, który zamierzamy wcierać.

6. Oklepywanie

Dowiedz się więcej

Kaszel u malucha – jak go bezpiecznie leczyć?
Kaszel u malucha – jak go bezpiecznie leczyć?

Oklepywanie pleców dziecka to sposób na pozbycie się zalegającej wydzieliny. Stosowane jest u dzieci, u których występuje kaszel mokry. Aby przyniosło oczekiwane efekty, powinno być wykonywane regularnie (np. kilka razy dziennie) oraz być przeprowadzane w odpowiedni sposób – dziecko powinno leżeć na brzuchu i znajdować się na kolanach osoby, która będzie je oklepywała w pozycji z głową w dół. Palce u rąk osoby oklepującej powinny być ułożone w łódeczkę lub miseczkę.

7. Pozycja półleżąca

Dziecku będzie łatwiej oddychać i usypiać, jeśli pod jego główkę położymy dodatkową poduszkę lub kocyk. Pozycja ta pomoże mu również w odkrztuszaniu wydzieliny.

8. Stosowanie syropów

Ulgę w kaszlu mogą przynieść również syropy na kaszel. Mogą to być własnoręcznie przyrządzone syropy, np. z cebuli, buraka lub czosnku i cytryny lub syropy dostępne w aptece. Należy jednak pamiętać, aby dobierać je do rodzaju kaszlu oraz wieku dziecka. Dawkowanie powinien ustalić lekarz. W innym przypadku należy postępować zgodnie z informacjami znajdującymi się w ulotce.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.