Trwa ładowanie...

Kaszel u malucha – jak go bezpiecznie leczyć?

Avatar placeholder
18.01.2016 12:06
Kaszel u malucha – jak go bezpiecznie leczyć?
Kaszel u malucha – jak go bezpiecznie leczyć?

Kaszel to naturalny, ale i złożony odruch pomagający pozbyć się chorobotwórczych bakterii i wirusów zalegających w drogach oddechowych. Bardzo często pojawia się pod wpływem infekcji górnych dróg oddechowych lub na skutek różnych jednostek chorobowych. Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje kaszlu: suchy (nazywany nieproduktywnym, ponieważ nie powoduje on odkrztuszania wydzieliny) oraz mokry (zwany produktywnym lub wilgotnym, któremu towarzyszy wydzielina).

spis treści

Z uwagi na obniżoną odporność i zwiększoną podatność na infekcje, odruch kaszlu pojawia się znacznie częściej u dzieci niż u osób dorosłych. W dzień może on utrudnić maluchowi oddychanie, a w nocy nie pozwalać zasnąć. Jak go bezpiecznie leczyć?

1. Odpowiednia temperatura

To naturalne, że chcemy, aby maluszkowi było w domu ciepło i przyjemnie. W przypadku pojawienia się kaszlu, nie możemy jednak przesadzić z ogrzewaniem domu. Optymalna temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić ok. 20 stopni Celsjusza w dzień, a nocą być troszkę niższa, ok. 17 stopni Celsjusza. Nie wolno zapominać również o wietrzeniu pokoju.

2. Nawilżanie powietrza

Zobacz film: "Rodzaje kaszlu u dzieci"

W pomieszczeniu, w którym przebywa kaszlący maluch, powietrze nie może być zbyt suche. Może ono bowiem nasilać odruch kaszlu oraz podrażniać śluzówkę. Warto więc zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz powietrza lub po prostu powiesić wilgotne ręczniki lub pojemniki z wodą na grzejniku znajdującym się w pokoju dziecka.

3. Nawodnienie organizmu

Maluch, u którego występuje kaszel, powinien być odpowiednio nawodniony. Podawanie dużej ilości płynów dla dziecka jest szczególnie ważne, ponieważ nawilża śluzówkę oraz pomaga pozbyć się uczucia drapania w gardle. Spożywanie płynów pomaga głównie przy kaszlu suchym. Jest też bardzo ważne, jeśli decydujemy się na podanie syropu na kaszel. Polecane jest picie wody, herbatek z sokiem malinowym, herbatki z melisy, mleka z miodem lub herbaty z cytryną.

4. Inhalacje

W przypadku kaszlu idealnie sprawdzą się również inhalacje. To bezpieczna i skuteczna metoda wspomagająca leczenie infekcji górnych dróg oddechowych zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Rodzice mogą skorzystać z inhalatora lub samodzielnie przygotować napar ziołowy lub z dodatkiem olejków eterycznych. Można go postawić w pobliżu łóżeczka lub poprosić, aby dziecko pochyliło się nad naczyniem i wdychało parę. Należy jednak być uważnym i pilnować, aby maluch nie poparzył się.

5. Nacieranie maściami rozgrzewającymi

Po inhalacji można zastosować nacieranie maściami rozgrzewającymi. Nacieranie klatki piersiowej ułatwia bowiem oddychanie i odkrztuszanie. Metoda ta może być stosowana już u dzieci powyżej szóstego miesiąca życia. Przed zastosowaniem maści rozgrzewających warto sprawdzić, jak skóra malucha zareaguje na lek, który zamierzamy wcierać.

6. Oklepywanie

Dowiedz się więcej

Oklepywanie pleców dziecka to sposób na pozbycie się zalegającej wydzieliny. Stosowane jest u dzieci, u których występuje kaszel mokry. Aby przyniosło oczekiwane efekty, powinno być wykonywane regularnie (np. kilka razy dziennie) oraz być przeprowadzane w odpowiedni sposób – dziecko powinno leżeć na brzuchu i znajdować się na kolanach osoby, która będzie je oklepywała w pozycji z głową w dół. Palce u rąk osoby oklepującej powinny być ułożone w łódeczkę lub miseczkę.

7. Pozycja półleżąca

Dziecku będzie łatwiej oddychać i usypiać, jeśli pod jego główkę położymy dodatkową poduszkę lub kocyk. Pozycja ta pomoże mu również w odkrztuszaniu wydzieliny.

8. Stosowanie syropów

Ulgę w kaszlu mogą przynieść również syropy na kaszel. Mogą to być własnoręcznie przyrządzone syropy, np. z cebuli, buraka lub czosnku i cytryny lub syropy dostępne w aptece. Należy jednak pamiętać, aby dobierać je do rodzaju kaszlu oraz wieku dziecka. Dawkowanie powinien ustalić lekarz. W innym przypadku należy postępować zgodnie z informacjami znajdującymi się w ulotce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze