Posypały się kary. Nawet 50 tys. na jednego rodzica
Z roku na rok wzrasta liczba rodziców, którzy ignorują harmonogram szczepień swoich dzieci. W 2023 roku tylko w jednym regionie Polski zarejestrowano ponad 400 przypadków nałożenia kar za unikanie tego obowiązku. Może to skutkować grzywną sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Rekord padł w województwie łódzkim.
1. Jakie są skutki nieprzestrzegania harmonogramu szczepień?
Rodzice niechętni szczepionkom najpierw otrzymują ostrzeżenia od sanepidu. Jeśli to nie przynosi rezultatu, inspektor sanitarny może interweniować i wystąpić do wojewody o nałożenie kary w wysokości 500 zł. Kwota grzywny stopniowo wzrasta, osiągając nawet kilka tysięcy złotych, aż do maksymalnego limitu wynoszącego 50 tysięcy złotych na jednego rodzica.
Według informacji udostępnionych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, w 2010 roku w całym kraju zarejestrowano 3,5 tysiąca przypadków unikania szczepień, natomiast w 2022 roku liczba ta wzrosła do ponad 70 tysięcy.
W minionym roku w Łodzi ponad 1700 dzieci nie zostało poddanych obowiązkowym szczepieniom ochronnym, co stanowi ponad siedmiokrotny wzrost w porównaniu z danymi sprzed 12 lat. 5293 rodziców lub opiekunów odmówiło podania dzieciom obowiązkowej szczepionki.
Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, działając na mocy upoważnienia Wojewody Łódzkiego, nałożył kary w wysokości do 2 tys. zł.
W Łódzkiem łącznie nałożono ponad milion złotych grzywny na rodziców, którzy nie zaszczepili dzieci.
- Grzywny nakładane były po wcześniejszych działaniach informacyjno-edukacyjnych prowadzonych przez właściwych państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych w województwie łódzkim - informuje Zbigniew Solarz, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi, którego cytuje "Express Ilustrowany".
Zgodnie z raportem portalu wSzczecinie.pl, w 2023 roku wojewoda zachodniopomorski nałożył łącznie 407 kar grzywny (w sumie na 215 tysięcy złotych) na rodziców lub opiekunów za unikanie obowiązkowych szczepień. Jest to dwukrotny wzrost w stosunku do poprzedniego roku, kiedy liczba kar wynosiła 196.
2. "To skrajnie nieodpowiedzialne"
Narodowy Program Szczepień Ochronnych, wprowadzony w celu obowiązkowego szczepienia dzieci, odegrał istotną rolę w eliminacji chorób, takich jak krztusiec, polio, błonica czy odra na długie lata.
Unikanie obowiązku szczepień skutkuje stopniowym wzrostem przypadków tych chorób z roku na rok.
- Jest to dla mnie niezrozumiałe, bo przecież jako rodzice chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, troszczymy się o ich zdrowie i życie. Unikając szczepień, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko naszą pociechę, ale też innych ludzi. To skrajnie nieodpowiedzialne - przyznaje szczeciński wojewoda Adam Rudawski, którego cytuje ekoszalin.pl.
- Czemu teraz tak trudno docenić te efekty i wszędzie widzi się powikłania? Dziś dzieci w Polsce nie chorują na błonicę, polio, krztusiec czy odrę. Szczepimy na choroby, których nie widzimy, ale to nie znaczy, że ich nie ma. Pytanie, czy naprawdę musimy zobaczyć ciężko chorujące, a czasem umierające dzieci, żeby ponownie uwierzyć w moc szczepień? - dodaje dr n. med. Paweł Gonerko, pediatra, alergolog, konsultant wojewódzki ds. chorób płuc dzieci.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl