Trwa ładowanie...

Kartki urodzinowe: jak zrobić je samodzielnie z dzieckiem?

 Agnieszka Gotówka
13.09.2023 06:38
Kartki urodzinowe: jak zrobić je samodzielnie z dzieckiem?
Kartki urodzinowe: jak zrobić je samodzielnie z dzieckiem? (https://stock.adobe.com/)

Kartki urodzinowe można co prawda kupić, jednak najpiękniejsze są te wykonane samodzielnie. Dla dziecka jest to też możliwość ćwiczenia zdolności manualnych i czas spędzony z rodzicem. Podpowiadamy, jak zrobić kartkę urodzinową.

spis treści

1. Kartki urodzinowe DIY

Zrobienie laurki dla babci, dziadka lub innej bliskiej nam osoby to dla wielu osób przeszłość. A szkoda, bo to właśnie obrazki rysowane ręką dziecka są wyrazem miłości i wdzięczności. Nierzadko nasi bliscy przechowują je do dziś, bo stanowią one dla nich najcenniejszą pamiątkę.

Warto zatem powrócić do tej tradycji. Ciekawe kartki urodzinowe to świetny prezent DIY, za który nic nie zapłacimy (o ile mamy potrzebne akcesoria plastyczne), a w zrobienie którego, oprócz czasu, włożymy też swoje serce. Od czego zatem zacząć?

2. Jak wykonać z dzieckiem piękne kartki urodzinowe?

W pierwszej kolejności zadbajcie o spokój. Nie róbcie kartki w pośpiechu czy w trakcie oglądania bajki. Niech to będzie czas skupienia i bycia razem bez żadnych rozpraszaczy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
  • Zaplanujcie, co chcecie przygotować. Możecie wykonać też projekt laurki.
  • Wykorzystajcie kolorowe kartki, naklejki, tasiemki, sznureczki, krepę, nożyczki do wycinania wzorów.
  • Możesz też sięgnąć po bardziej wyszukane ozdoby, zwłaszcza jeśli bliski jest wam scrapbooking – wówczas warto mieć pod ręką suszone kwiaty, ozdobne dziurkacze, wycinki z gazet, stemple.
  • Pozwól dziecku być głównym projektantem. Niech ono decyduje, jak ostatecznie będzie wyglądała kartka okolicznościowa.
  • Jeśli nie wiecie, co można narysować na kartce urodzinowej, zainspirujcie się obrazami w sieci.

3. Co napisać na kartce urodzinowej?

Wiele zależy od tego, z jakiej okazji przygotowujemy kartkę oraz w jakim wieku jest dziecko. Czterolatek może ograniczyć się do podpisania się (ale i nie zawsze!), sześciolatek może już napisać nieco więcej, np. STO LAT albo WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO. Uczeń pierwszych klas szkoły podstawowej z kolei będzie już gotowy napisać krótki wierszyk, cytat lub urodzinowe życzenia zredagowane według własnego pomysłu.

Z młodszym dzieckiem zamiast pisać, możemy ułożyć napis z literek powycinanych z gazet. Przydadzą się ponadto stempelki. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by to rodzic napisał życzenia. To przecież wasza wspólna praca :-)

4. Kartka urodzinowa dla taty. Jak zrobić?

Dokładnie tak samo jak laurkę dla dziadków, wychowawczyni lub ukochanej cioci. Jeśli jednak chcemy kartkę spersonalizować, warto narysować na niej np. elementy charakterystyczne dla bliskiej nam osoby (odnoszące się do wykonywanego zawodu lub pasji).

Wykonując z dzieckiem kartkę, starajmy się nie wyręczać go w pracy. Dla kilkulatka to świetny trening! Wycinanie, klejenie czy rysowanie to szalenie ważne umiejętności, z którymi powinien radzić sobie przedszkolak. Być może nie wszystko będzie równe, symetryczne i odpowienio pokolorowane, jednak własnoręcznie zrobiona kartka będzie i tak piękniejsza od kupionej laurki. Będzie bowiem kryć w sobie pierwiastek miłości i pamięci. A to jest bezcenne!

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze