Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Kąpiel to nie tylko uczucie czystości

 Anna Bator
23.08.2017 09:58
Kąpiel to nie tylko uczucie czystości
Kąpiel to nie tylko uczucie czystości

Dla wielu rodziców kąpiel to przede wszystkim zabieg higieniczny. Często trwa zaledwie kilka minut, kończy się umyciem włosów, spłukaniem i wytarciem w ręcznik. Zamiast jednak skracać jej czas, warto pozwolić dziecku czerpać z niej tyle przyjemności, ile zechce. Kąpiel to nie tylko uczucie czystości. To przede wszystkim bliskość i dotyk rodzica, który buduje poczucie bezpieczeństwa i potęguje miłość.

spis treści

1. Przyjemne z pożytecznym

Dla niemowlaka kąpiel jest wyjątkowym doznaniem. Pamięta on jeszcze chwile, kiedy był u mamy w brzuchu. Leżenie w wanience wypełnionej wodą, bycie głaskanym i masowanym przez rodzica, a do tego śpiew lub szept mamy czy taty, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, błogości i miłości.

Podczas kąpieli wiele dzieci utrzymuje kontakt wzrokowy z rodzicem, chłonie jego obecność fizycznie i emocjonalnie. Jest to świetna forma pierwszej komunikacji z niemowlęciem. To także relaks dla maluszka i przyjemna zabawa dla większego dziecka.

2. Bezcenne rytuały

Oprócz nauki czystości, regularna kąpiel porządkuje też harmonogram dnia. Doskonale wiedzą o tym starsze dzieci, które przeważnie zaganiane są do łazienki w wyznaczonych porach, aby umyły ręce, buzię czy zęby. Niemowlaki również mają swój plan dnia, a jego przestrzeganie ułatwia zwykle wieczorne karmienie i usypianie. Po całym dniu figli, kąpiel jest chwilą wyciszenia, kiedy maluszek sam na sam z rodzicem przygotowuje się do zaśnięcia w ramionach mamy.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Kąpiel jest tą częścią rytuału, która powinna uspokoić dziecko, ostudzić jego zmysły, które w ciągu dnia doświadczyły wielu bodźców, jak również odprężyć przed snem. Po tym zabiegu warto długo masować maluszka, używając przy tym ulubionych balsamów, a nawet kangurować z nim skóra do skóry, aby spokojnie zasnął.

3. Bliskość i emocje

Bardzo ważne, choć czasem niedoceniane, są emocje, które towarzyszą maluchowi podczas kąpieli. Między dzieckiem a rodzicem buduje się zaufanie.

Co więcej, przyjemne aromaty unoszące się w powietrzu potrafią rozładować napięcie całego dnia. Kąpiel to świetna forma wyciszenia nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców.

4. Stymulacja zmysłów

Nie można zapomnieć także o tym, jak wiele w integrację sensoryczną dziecka wnosi kąpiel. Jest ona pozytywną stymulacją zmysłów, zwłaszcza węchu, dotyku i wzroku. Pobudza układ przedsionkowy dziecka, który jest odpowiedzialny m.in. za poczucie równowagi i koordynację wzrokowo-ruchową. Kąpiąc dziecko, wspomagamy jego rozwój, stymulujemy zmysły i budujemy w nim świadomość własnego ciała.

5. Kąpiel dla starszaka

Nie tylko niemowlaki czerpią szereg korzyści podczas kąpieli. Maluchy i starszaki również uwielbiają się kąpać i łączą w tym przyjemne z pożytecznym. Dla nich to również stymulacja zmysłów, korzyści dla pielęgnacji skóry oraz przede wszystkim radosne zabawy w wodzie, które uczą trzymania równowagi czy pozwalają na przeprowadzanie pierwszych, wodnych doświadczeń. Bo kąpiel to nie tylko higiena. To przede wszystkim szansa na wielopłaszczyznowy rozwój dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze