Kalendarz świąt nietypowych dla przedszkolaków
Kalendarz świąt nietypowych obejmuje dni, o których nie pamięta się na co dzień, ale których obchody mogą przynieść wiele radości. Sprawdzamy, jakie nietypowe święta warto celebrować z dziećmi w przedszkolu.
1. Kalendarz świąt nietypowych dla dzieci
Każdego dnia jest okazja do świętowania! Taka idea może tłumaczyć, że niemal codziennie w kalendarzu znajdziemy jakieś nietypowe święta. Nietypowe, bo mało kto o nich wie. Najczęściej o ich dacie dowiadujemy się z radia lub mediów społecznościowych. Bo kto z nas pamięta, że 20 stycznia obchodzimy Dzień Bigosu, a 12 listopada Dzień Drwala? By o nich wiedzieć, musielibyśmy regularnie śledzić kalendarz dni nietypowych.
Zapytacie więc, po co obchodzić tego rodzaju święta? Odpowiedź wydaje się być prosta: dla radości! Wiedząc, jaki dzisiaj dzień obchodzimy, możemy zaplanować aktywności, które łączą się z danym świętem. I tak na przykład 19 stycznia, w Dzień Popcornu, możemy zaprosić całą rodzinę do wspólnego oglądania filmu i podjadania prażonej kukurydzy. Z kolei 10 października warto spędzić wieczór grając w ulubioną planszówkę, by w ten sposób celebrować Dzień Gier Planszowych.
2. Nietypowe święta dla dzieci w przedszkolu
Kalendarz nietypowych świąt obejmuje wiele okazji do ich obchodzenia w przedszkolu, co nierzadko daje sie połączyć z realizacją podstawy programowej.
3. Sprawdź, jakie jest najbliższe święto nietypowe!
Nietypowe święta w przedszkolu, o których warto pamiętać, to m.in.:
- 18 stycznia – Dzień Kubusia Puchatka
- 21 stycznia – Dzień Wiewiórki
- 28 stycznia – Międzynarodowy Dzień LEGO
- 29 stycznia – Międzynarodowy Dzień Puzzli
- 9 lutego – Międzynarodowy Dzień Pizzy
- 17 lutego – Dzień Kota
- 26 lutego – Dzień Dinozaura
- 9 marca – Dzień Barbie
- 12 marca – Dzień Matematyki
- 21 marca – Światowy Dzień Lasu
- 2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
- 19 maja – Dzień Dobrych Uczynków
- 9 czerwca – Dzień Przyjaciela i Dzień Kaczora Donalda
- 25 czerwca – Światowy Dzień Smerfa
- 24 maja – Dzień Pszczółki Mai
- 2 sierpnia – Dzień Kolorowanek
- 15 września – Międzynarodowy Dzień Kropki
- 20 września – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
- 29 września – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
- 10 października – Dzień Gier Planszowych
- 21 października – Światowy Dzień Owoców i Warzyw
- 5 listopada – Dzień Postaci z Bajek
- 18 listopada – Dzień Myszki Miki
- 22 listopada – Dzień Kredki
- 25 listopada – Dzień Pluszowego Misia
4. Święta w przedszkolu i w domu
Przedszkolaki uczą się dni tygodnia, pór roku i nazw miesięcy w sposób naturalny, poprzez zabawę oraz odniesienia do codzienności i dziecięcych doświadczeń. Zaczynają też poznawać kalendarz, by wiedzieć jaki mamy dzień lub co dzisiaj jest za święto. Pomaga w tym celebrowanie niektórych wydarzeń, np. Dnia Kropki, kiedy to najmłodsi odkrywają swoje talenty.
By ułatwić dzieciom naukę pojęć związanych z czasem (kolejnych pór roku, miesięcy i świąt) warto czytać przedszkolakom książkę Katarzyny Kozłowskiej "Feluś i Gucio świętują". Jej bohaterowie biorą udział w różnych uroczystościach, począwszy od pierwszego dnia września. Każde święto jest opatrzone datą i fragmentem koła pór roku wskazującym, w którym miesiącu obchodzi się dane wydarzenie.
Dzięki tej książce przedszkolakom łatwiej będzie zrozumieć, jakie mamy pory roku, w jakiej kolejności następują po sobie miesiące oraz kiedy obchodzimy różne święta.