Trwa ładowanie...

Joga może przynieść korzyści dzieciom przebywającym w ośrodkach opiekuńczych

Avatar placeholder
12.07.2019 07:27
Joga może przynieść korzyści dzieciom przebywającym w ośrodkach opiekuńczych
Joga może przynieść korzyści dzieciom przebywającym w ośrodkach opiekuńczych (123rf)

Nowe badania z Uniwersytetu Nottingham odkryło, że pewien rodzaj jogi może potencjalnie przyczynić się do poprawy samopoczucia zdrowotnego i psychicznego dzieci w ośrodkach opiekuńczych.

Badanie "Joga Kundalini jako Wspólny Powrót do Zdrowia: studium wykonalności obejmujące dzieci w ośrodkach opiekuńczych i ich opiekunów" (ang. "Kundalini Yoga as Mutual Recovery: A feasibility study including children in care and their carers") opublikowane w "The Journal of Children's Services", wykazało, że ćwiczenie jogi Kundalini w domach opieki, gdy w grę wchodzą zarówno pracownicy, jak i dzieci, może doprowadzić do korzyści zarówno indywidualnych, jak i społecznych.

Opieka zbiorowa jest daleka od doskonałości, a wiele dowodów wskazuje, że dzieci w ośrodkach opiekuńczych są nadal jednymi z najsłabszych jednostek w społeczeństwie.

Badania naukowe na Wydziale Edukacji wykazały również, że dzieci w takich ośrodkach mają wyższy stopień fizycznych i psychicznych potrzeb zdrowotnych niż dzieci nieprzebywające w ośrodkach opiekuńczych, i w porównaniu do dzieci, które podlegają pod inne formy opieki, takie jak opieka zastępcza.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"
Joga ma pozytywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie dzieci przebywających w ośrodkach opiekuńczych
Joga ma pozytywny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie dzieci przebywających w ośrodkach opiekuńczych (123rf)

Nowe badanie przeprowadzono w przekonaniu o pozytywnym wpływie aktywności twórczej i analizuje idee, że wspólna twórczość, zbiorowe doświadczenie i wzajemne korzyści mogą promować zdolność do zdrowienia w zakresie zdrowia psychicznego i **dobrego samopoczucia** wśród społeczności, które zostały tradycyjnie podzielone (pracownicy i dzieci).

Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu w Instytucie Zdrowia Psychicznego Nottingham w połączeniu z zewnętrznymi współpracownikami Marka Balla, Edge of Care Hub Manager w Radzie Miasta Nottingham (Dzieci i Rodziny), Emily Haslam-Jones, nauczyciel jogi Kundalini w Yoganova i David Crepaz-Keay z Fundacji Zdrowia Psychicznego.

Eksperci przetestowali 20-tygodniowy program jogi Kundalini w trzech domach dziecka położonych w regionie East Midlands. Program został oceniony według rekrutacji i wskaźnika uczestnictwa, samodzielnie wypełnianych przez uczestników kwestionariuszy i połowicznie opracowanych wywiadów zebranych od uczestników.

ZOBACZ TAKŻE:

Wyniki pokazują, że ćwiczenia jogi w domach dziecka, zwłaszcza gdy bierze w nich udział duża liczba dzieci i opiekunów, ma potencjał, by poprawić poczucie wspólnoty oraz zdrowia i psychologicznych skutków opieki u dzieci, a także u opiekunów.

Wszyscy uczestnicy zgłosili, że badanie było miarodajne i osobiście doświadczyli wpływu ćwiczeń zarówno indywidualnie (np. uczucie zrelaksowania), jak i społecznie (np. byli bardziej otwarci i pozytywnie nastawieni).

Sesje jogi pomogły im poznać dobroczynne ćwiczenia, które mogliby wykorzystać w różnych kontekstach, na przykład przed snem, lub podczas emocjonalnie trudnych okresów w pracy, jak i w domu.

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?
Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej? [6 zdjęć]

Uważasz, że twoje dziecko powinno nauczyć się mówić po angielsku, grać na instrumencie i korzystać ze

zobacz galerię

Zaobserwowano również daleko idące korzyści społeczne. Niektórzy uczestnicy donosili, że czują się bardziej pozytywni, otwarci na innych i w konsekwencji, zauważyli poprawę w życiu społecznym i poza pracą.

Niektórzy pracownicy i mieszkańcy zauważyli, że inni ludzie również są do nich pozytywnie nastawieni.

Badanie wygenerowało szereg cennych zasad i zaleceń, które mogłyby stanowić podstawę rozwoju każdej przyszłej formy pomocy dzieciom w ośrodkach opiekuńczych i pracowników zatrudnionych w tych placówkach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze