Trwa ładowanie...

Jest pierwsza na świecie! Urodziła dziecko po zamrożeniu jajnika

Moaza Al Matrooshi ma 24 lata i jest pierwszą kobietą na świecie, która urodziła dziecko, dzięki wcześniejszemu zamrożeniu swojego jajnika. Kobieta cieszy się z synka i już teraz planuje kolejnego potomka. 

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

1. Zamrażanie jajników

Janik kobiety był objęty procesem krioprezerwacji, czyli przechowywaniu w ujemnej temperaturze -196°C. W tak niskiej temperaturze wszelkie procesy życiowe tkanek i komórek, zatrzymują się, by za jakiś czas ponownie „wrócić do żywych”.

Jajniki kobiet zostają zamrażane głównie w przypadku zagrożenia zajścia w ciążę przez różne choroby, w tym np. nowotwory. ****Tak było również w tym przypadku. Moaza urodziła się z rzadką genetyczną chorobą – beta-talasemią. Choroba ta, to niedokrwistości, a dokładnie ilościowe zaburzenia syntezy hemoglobiny. Kobieta przechodziła przez długie leczenie, przeszczep szpiku, a także chemioterapię. Wszystkie te czynniki zagrażały jej jajnikom, a w przyszłości mogły spowodować problemy z zajściem w ciążę.

Pierwsza kobieta na świecie urodziła dziecko po zamrożeniu jajnika/ mtero.co.uk
Pierwsza kobieta na świecie urodziła dziecko po zamrożeniu jajnika/ mtero.co.uk

2. Szansa na ciążę

Decyzja rodziców była jednoznaczna - postanowili ochronić jajnik Moazy przed uszkodzeniem, dlatego 15 lat zdecydowali, że należy go zamrozić. W 2015 r. jajnik został rozmrożony, by ponownie wszczepić go do ciała. Po jakimś czasie wszystkie procesy związane z owulacją u Moazy powracały do normy.

Wraz z mężem wybrali do zapłodnienia metodę in vitro. Pozyskana od kobiety 8 jajeczek, a z nich lekarzom udało się pozyskać 3 embriony. Dwa zostały już wykorzystane, dzięki czemu w grudniu 2016 r. w prywatnym szpitalu w Portland w Londynie przyszedł na świat jej całkowicie zdrowy synek. Kobieta mówiła, że bardzo długo czekała na ten „cud” i niebawem para będzie ponownie starać się o dziecko.

Zdrowy chłopiec, który urodził się dzięki zamrożeniu jajnika mamy/ telegraph.co.uk
Zdrowy chłopiec, który urodził się dzięki zamrożeniu jajnika mamy/ telegraph.co.uk

Ciążę Moazy prowadziła dr Sara Matthews, która wyjaśniła, że przypadek jej pacjentki jest ogromną szansą i nadzieją dla innych kobiet, które nie mogą zajść w ciążę. Lekarze wiedzieli, że zamrażanie jajników jest skuteczne u kobiet w starszym wieku, które często dzięki temu unikają menopauzy. Jednak nie spodziewali się, że zabieg ten sprawdzi się także w przypadku młodej dziewczyny.

To musisz wiedziec

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.