Jej szyja była wygięta pod kątem 90 stopni. Już tak nie wygląda
Aż do 13. roku życia na świat musiała patrzeć z jednej perspektywy. Jej szyja była wygięta o 90 stopni, co generowało ból i odebrało dziewczynce samodzielność. Dziś, patrząc na jej aktualne zdjęcia, trudno uwierzyć w to, co musiała przejść.
1. “Nie mogła chodzić, jeść ani mówić”
Nastoletnia Afsheen Gul z Pakistanu cierpi na porażenie mózgowe. Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to neurologiczne schorzenie, które objawia się przez zaburzenia ruchu oraz koordynacji czy spastyczność mięśni będące skutkiem uszkodzenia mózgu w okresie życia płodowego, w trakcie narodzin czy tuż po nich. Ale na stan Afsheen miał również wpływ nieszczęśliwy wypadek, do którego doszło, gdy dziewczynka miała zaledwie dziesięć miesięcy. Wtedy bowiem jej siostra przypadkiem wypuściła Asheen z rąk, a wskutek upadku szyja niemowlęcia wykrzywiła się pod nienaturalnym kątem 90 stopni. Dziewczynka dorastała z głową odchyloną w stronę lewego barku, co uniemożliwiało jej normalne funkcjonowanie.
Afsheen rzadko wychodziła z domu, wymagała opieki ze strony rodziny. Nie uczęszczała do szkoły, nie mogła spędzać czasu z rówieśnikami. Nieustannie towarzyszył jej ból.
- Nie mogła chodzić, jeść ani mówić. Bywało, że tylko leżała na ziemi, a my musieliśmy jej we wszystkim pomagać - przekazała w rozmowie z BBC matka dziewczynki.
Lekarze w Pakistanie nie byli w stanie pomóc Afsheen, a na konsultacje i leczenie poza granicami kraju rodziny dziewczynki nie było stać. W 2020 r. jej ojciec zmarł na raka, a matka zarabia jako sprzątaczka ok. 6000 rupii (ok. 337 złotych) rocznie.
2. Zabieg trwał kilka godzin. Lekarze mówią o sukcesie
W 2017 r. historia Pakistanki obiegła świat, a pięć lat później o Afsheen usłyszał dr Rajagopalan Krishnan z Indii. Skontaktował się z rodziną 14-letniej wówczas dziewczyny i poinformował, że gotów jest przeprowadzić operację. Lekarz z długoletnim doświadczeniem specjalizuje się w skomplikowanych operacjach kręgosłupa i zdecydował, że pomoże nastolatce za darmo. W efekcie trwający kilka godzin zabieg zakończył się sukcesem, mimo znacznego ucisku na rdzenia kręgowego i tętnicę kręgową.
"Patologia na połączeniu czaszkowo-szyjnym była o wiele bardziej złożona, niż wykazały nawet jej skany. To zadziwiające, że przeżyła tak wiele lat" - zaznaczył lekarz, którego słowa Afsheen zacytowała w jednym z postów w mediach społecznościowych.
Już kilka godzin po zabiegu Afsheen wykonano zdjęcie, na którym dziewczyna ma szeroki uśmiech. Ten nie schodzi z jej twarzy do dziś. W najnowszym poście na instagramowym koncie Pakistanki fotorelacja ujawnia, że 15-latka czerpie z życia pełnymi garściami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl