Standardy i atesty, które powinien posiadać fotelik, żeby był bezpieczny do przewożenia dziecka
By fotelik samochodowy był bezpieczny, musi spełniać szereg wymogów. Nie da się w tym przypadku stworzyć produktu dobrego, jeśli nie został on poddany specjalistycznym testom. Na co szczególnie należy zwrócić uwagę, wybierając fotelik samochodowy?
Fotelik samochodowy to duża inwestycja, ale niezwykle ważna. W grę wchodzi zdrowie i życie naszego dziecka. I dlatego też wielu rodziców bardzo poważnie podchodzi do zakupu odpowiedniego modelu. Ostateczną decyzję poprzedzają często godziny spędzone na czytaniu specjalistycznych artykułów, rozmowach z ekspertami czy przeglądaniu ofert wiodących producentów fotelików samochodowych.
Przy wyborze fotelika uwaga rodziców skupia się na rodzaju jego montażu, funkcjach ochronnych czy wymogach prawnych. Istotne jest też ustalenie, czy dziecko ma podróżować tyłem, czy przodem do kierunku jazdy.
1. Aktualne wymogi dotyczące fotelików samochodowych
Zgodnie z najnowszymi regulacjami (ECE R129, i-Size), które obowiązują od 9 lipca 2013 r., dzieci od urodzenia przez co najmniej 15 miesięcy należy przewozić tyłem do kierunku jazdy. Jest to najbezpieczniejszy sposób podróżowania dla najmłodszych. Czas ten jednak może być zdecydowanie dłuższy, do czego też zachęcają eksperci. W przypadku zderzenia czołowego mniejsze jest bowiem ryzyko poważnego urazu głowy i szyi.
Najnowsze regulacje wprowadzają też wymagania dotyczące ochrony przed uderzeniem bocznym. Ustalono również, że dopasowanie fotelika powinno opierać się przede wszystkim na wzroście dziecka, nie zaś jego wadze. Wszystkie foteliki zgodne z i-Size pasują ponadto do samochodów wyposażonych w mocowania ISOFIX.
Korzystanie z tego systemu, opracowanego w 1997 r. przez markę Britax Römer wspólnie z firmą Volkswagen, w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko nieprawidłowego montażu. Ułatwia też umieszczanie nosidełka wraz z bazą w samochodzie. Zanim dokonamy zakupu, trzeba się jednak upewnić, czy nasze auto jest w ten system wyposażone. Pomóc w tym może narzędzie FitFinder, dostępne na stronie www.britax-roemer.pl/fitfinder.
Dobrej jakości fotelik samochodowy posiada również homologację (ECE R44/04 lub R 129). Jest ona gwarancją, że fotelik był testowany w zderzeniach czołowych przy prędkości 50 km/h i tylnych przy 30 km/h z użyciem manekinów i zaawansowanej aparatury pomiarowej badającej stopień ochrony małego pasażera.
Marka Britax Römer na tym nie poprzestaje. Na podstawie wieloletniego doświadczenia na rynku stworzyła innowacyjne procedury testowania i prowadzi dwie światowej klasy placówki testujące.
W 2017 r. otworzyła również najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane centrum crash testów dla fotelików dziecięcych na świecie.
2. Liczy się każdy szczegół
Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, system ISOFIX, ochrona przed uderzeniami bocznymi oraz obszaru brzusznego czy też możliwość przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy – to jedne z najważniejszych cech wyróżniających dobrej jakości fotelik. Każda z nich stanowi istotny szczegół, a wszystkie one składają się na bezpieczeństwo i komfort podróży naszego dziecka.
Nie bez znaczenia są również tworzywo i materiał, z których został wykonany fotelik. I tu nie ma miejsca na ustępstwa, bo jest to duża inwestycja, z której nasza pociecha ma korzystać przez długi czas (dotyczy to zwłaszcza fotelików przeznaczonych dla dzieci o wadze od 9 do 36 kg).
Fotelików samochodowych jest na rynku całe mnóstwo, ale wybór odpowiedniego modelu wcale nie należy do najprostszych. Uwzględnić trzeba cały szereg czynników, z których najważniejsze to zgodność z określonymi standardami oraz posiadanie właściwych atestów. Biorąc to pod uwagę, lista godnych zainteresowania modeli diametralnie się kurczy. Taka selekcja jest jednak konieczna i co istotne – pomaga dokonać właściwego wyboru.
Partnerem artykułu jest marka Britax Römer