Wzór na przyspieszenie - jak to obliczyć?
Przyspieszenie ukazuje, jak szybko zmienia się prędkość, np. jak dynamicznie może przyspieszyć samochód. Jest to wektorowa wielkość fizyczna, która określa zmianę wektora prędkości w czasie. W przyrodzie rzadko występuje ruch jednostajny, dlatego potrzebujemy tej wielkości do zapisywanie różnego rodzaju znanych nam zmian. Jaki jest wzór na przyspieszenie? Poznaj go już dziś!
1. Podstawowa jednostka przyspieszenia
Podstawowa jednostka przyspieszenia w układzie SI to metr na sekundę do kwadratu, co oznacza, że w czasie jednej sekundy, prędkość zmienia się o 1 metr. Przyspieszenie ciała ma wartość 1/s², jeśli w ciągu 1 sekundy prędkość zmienia się o 1 m/s.
Jeśli przyspieszenie wektorowe skierowane jest przeciwnie do zwrotu prędkości ruchu, to w takiej sytuacji mamy do czynienia z opóźnieniem. Jest to równoznaczne ze zmniejszeniem prędkości w tym ruchu.
2. Wzór na przyspieszenie
Najczęściej spotykanym wzorem na przyspieszenie jest:
a = ΔV/Δt,
gdzie a = przyspieszenie, ΔV = zmiana prędkości, a Δt = czas, w którym nastąpiła zmiana prędkości.
3. Jak właściwie korzystać ze wzoru na przyspieszenie?
Aby obliczyć wartość przyspieszenia, musimy podzielić zmianę prędkości przez czas, kiedy ta zmiana nastąpiła:
a = ΔV/Δt,
Zmianę prędkości ΔV obliczamy poprzez odjęcie prędkości początkowej Vp od końcowej Vk. Jeśli Vp = 0, to zmiana prędkości będzie równa prędkości końcowej.
ΔV= (Vk-Vp),
gdzie a = przyspieszenie, ΔV = zmiana prędkości, Vp = prędkość początkowa, Vk = prędkość końcowa, Δt = czas, w którym nastąpiła zmiana prędkości.