Trwa ładowanie...

Jak zadbać o siebie w ciąży?

Avatar placeholder
09.03.2020 19:39
ciąża
ciąża

Kobiety w ciąży są często wystawiane na poważne próby charakteru – nie tylko przez własny organizm, który zmienia się nie do poznania, ale i przez najbliższe otoczenie. Niemal każdy ma bowiem w zanadrzu złote rady na temat tego, jak najlepiej zadbać o siebie w ciąży... Którym z tych wskazówek faktycznie warto zaufać? Regularne spacery, zrównoważona dieta i probiotyki dla kobiet w ciąży – sprawdź, o czym naprawdę warto pamiętać!

1. Systematyczna dawka ruchu

O ile nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, regularna aktywność fizyczna w ciąży działa na Twoją korzyść: stymuluje krążenie, wspomaga odporność i pozwala pozostać w dobrej formie. Zwykle zaleca się długie spacery na świeżym powietrzu, a także pływanie, które odciąża kręgosłup i pomaga wzmocnić wszystkie partie mięśni. Warto też przetestować specjalne zestawy ćwiczeń dla ciężarnych do wykonania w domu (po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę).

2. Dużo czasu dla siebie

Wiele z nas poświęca na co dzień tak dużo uwagi pracy i prowadzeniu domu, że zupełnie zapominamy o sobie. W ciąży taka sytuacja nie może mieć miejsca: priorytetem musisz uczynić samą siebie i swoje potrzeby. Przeznacz więcej czasu na pełen relaks, rozwijanie swoich pasji i wszelkie aktywności, które sprawiają Ci przyjemność – wpłynie to pozytywnie zarówno na Ciebie, jak i na Twoje dziecko.

3. Probiotyki w ciąży

Bardzo ważne dla przyszłej mamy i jej dziecka jest wspieranie mikrobiomu, czyli mikroflory bakteryjnej organizmu. Mogą pomóc w tym probiotyki – w ciąży zaleca się więc często sięgać po zawierające naturalne szczepy takich „dobrych bakterii” jogurty i kefiry, a także kiszonki. Zapotrzebowanie na probiotyki w ciąży może być jednak większe i czasem wymaga wprowadzenia dodatkowego suplementu diety. Jaki probiotyk w ciąży będzie najlepszy? Warto zdecydować się na specjalne, bezpieczne preparaty zawierające probiotyki dla kobiet w ciąży.

4. Zdrowa dieta

Ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka w okresie płodowym ma bogata w substancje odżywcze, witaminy i minerały dieta matki. By zapewnić maluszkowi wszystko, co najlepsze, często sięgaj po świeże owoce i warzywa, produkty mleczne, chude mięso będące doskonałym źródłem białka, a także po ryby morskie, które dostarczą niezwykle cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Wszelkie wątpliwości w tym temacie warto skonsultować z lekarzem prowadzącym oraz z dietetykiem.

5. Odpowiednie nawodnienie organizmu

W ciąży należy pamiętać nie tylko o zrównoważonym jadłospisie, ale i o tym, by często i dużo pić – co najmniej 2 l płynów dziennie, z przewagą wody. Najbardziej odpowiednia będzie woda źródlana lub nisko lub średnio zmineralizowana woda mineralna bez gazu. Warto też często sięgać po naturalne soki i ziołowe herbatki.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze