Trwa ładowanie...

Jak wyczyścić czajnik z kamienia? Modele czajników do 150 zł

Avatar placeholder
23.11.2022 11:27
Żeby przedłużyć żywotność czajnika, należy go regularnie odkamieniać
Żeby przedłużyć żywotność czajnika, należy go regularnie odkamieniać (istockphoto.com/AndreaObzerova)

Osadzanie się kamienia w czajniku możemy ograniczyć, ale nie zapobiegniemy mu całkowicie. Podpowiadamy, jak pozbyć się kamienia i jakie czajniki do 150 zł najłatwiej wyczyścimy.

spis treści

1. Kamień w czajniku – zapobieganie

W każdym czajniku po dłuższym lub krótszym czasie osadzi się kamień, możemy jednak zadbać o to, by dochodziło do tego jak najrzadziej. Stan zakamienienia czajnika zależy m.in. od wody, jakiej używamy do gotowania. Jeśli gotujemy wodę prosto z kranu, możemy spodziewać się, że na ściankach czajnika szybko osadzi się kamień. Wynika to z wysokiej zawartości węglanu wapnia w popularnej kranówce, który wytrąca się w postaci kamienia.

Możemy zmiękczyć wodę z kranu, decydując się na filtr do wody, np. taki montowany pod zlewozmywakiem lub dzbanek z filtrem. Upewnijmy się, że dany filtr nie tylko zatrzymuje szkodliwe związki, wirusy czy bakterie, ale też eliminuje kamień.

Zobacz film: "Kamień w czajniku – jak go usunąć?"

Jednym z najważniejszych zabiegów, który ograniczy osadzanie się kamienia w czajniku, jest jego regularne czyszczenie. Jeśli zaniedbamy czajnik, może zgromadzić się w nim warstwa kamienia bardzo trudna do usunięcia. Osadzanie się kamienia jest w pewnym stopniu zależne również od czajnika. Nie ma tu wyraźnej różnicy między czajnikami elektrycznymi a tymi przeznaczonymi na kuchenkę, ale w prosty sposób możemy ułatwić sobie życie, wybierając czajnik elektryczny. Najlepiej zdecydować się na czajnik z grzałką płytową, ponieważ na grzałce spiralnej widocznej na dnie urządzenia szybciej osadza się kamień.

2. Jak wyczyścić czajnik z kamienia?

Zakamieniony czajnik nie tylko wygląda nieestetycznie i pogarsza smak wody, ale do tego może wpływać na podwyższone zużycie energii podczas gotowania. Żeby utrzymać czajnik w dobrej kondycji, powinniśmy czyścić go regularnie. Częstotliwość zależna jest od jakości wody w naszym domu i szybkości, z jaką osadza się kamień. W niektórych domach wystarczy odkamieniać czajnik raz na dwa miesiące, ale w innych może się okazać, że trzeba robić to częściej.

Najprościej możemy odkamienić czajnik domowymi metodami, które są skuteczne, jeśli stosujemy je regularnie. Jeżeli w czajniku osadziła się gruba warstwa kamienia, mogą okazać się niewystarczające. Do oczyszczenia czajnika możemy wykorzystać:

  • sodę oczyszczoną – soda stanowi niezwykle uniwersalny środek czyszczący do użytku domowego, wystarczy wsypać do czajnika ok. dwie łyżki produktu i pozostawić na kilkanaście minut, następnie urządzenie wypłukać i dokładnie umyć;
  • ocet – popularnym sposobem na odkamienienie czajnika jest zagotowanie w nim wody z octem w proporcjach jeden do jednego, a następnie pozostawienie roztworu na godzinę lub dłużej; po wylaniu zawartości czajnik musimy dokładnie wypłukać, ponieważ ocet pozostawia po sobie bardzo intensywny zapach;
  • sok z cytryny lub kwasek cytrynowy – do czajnika możemy również wlać szklankę soku z cytryny i pozostawić na jakiś czas; alternatywą jest też kwasek cytrynowy, którego opakowanie możemy rozcieńczyć w kilku szklankach wody, roztwór zagotować i pozostawić w czajniku na kilka godzin.

Do oczyszczenia czajnika nadają się oczywiście również chemiczne odkamieniacze, które możemy potraktować jako ostateczność, jeśli nie zadziałają domowe metody.

Kiedy to wszystko nam się znudzi, możemy pozwolić sobie na nowe nieskazitelne czajniki. Na WP radarOkazji kosztują grosze!

3. Czajniki łatwe do czyszczenia

Jeśli zależy nam na łatwym czyszczeniu, lepiej unikać czajników żeliwnych, z których powierzchni trudniej pozbyć się osadu. Kłopotliwe mogą się też okazać czajniki emaliowane, a to ze względu na ich podatność na zarysowania. W większości przypadków łatwiejsze w czyszczeniu są czajniki elektryczne.

Naturalne środki czyszczące, które pomoga nam odkamienić czajnik, to sok cytrynowy, soda oczyszczona i ocet
Naturalne środki czyszczące, które pomoga nam odkamienić czajnik, to sok cytrynowy, soda oczyszczona i ocet (istockphoto.com/Geo-grafika)

Mamy do wyboru czajniki elektryczne wykonane z różnych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, stal, ceramika czy szkło. Najtańsze będą produkty z plastikową obudową, które dodatkowo wyróżniają się lekkością, jednak mogą sprawiać, że woda będzie miała nieprzyjemny posmak.

Solidniejsze są czajniki ceramiczne, które wyjątkowo łatwo się czyści, a przy tym prezentują się elegancko i oryginalnie. Dobry wyborem będą też czajniki ze stali nierdzewnej, które są trwałe i odporne na korozję, a przy tym oczyszczenie ich powierzchni nie powinno stanowić problemu.

Osobom stawiającym na estetykę i nowoczesność polecamy czajniki szklane, które wyglądają efektownie, a przy tym są higieniczne – ich czyszczenie również jest proste, należy jednak wziąć pod uwagę potrzebę częstego odkamieniania. Na szklanym korpusie bardzo łatwo dostrzec nawet cienką warstwę osadu z kamienia.

Polecane dla Ciebie