Jak wybrać prezent dla nastolatka?

Idealny prezent zależy od człowieka i nie ma na niego gotowej recepty, która zrealizuje potrzeby każdego. Można natomiast pójść za kilkoma praktycznymi wskazówkami, które pozwolą podjąć właściwą decyzję w konkretnym, interesującym nas przypadku.

Komu, co i dlaczego?

Oczywiście upominki mogą różnić się w zależności od okazji. Natomiast typowy prezent dla młodego człowieka powinien być czymś, z czym może się on identyfikować. O ile kilka lat później bardzo ważna staje się wartość praktyczna prezentu i nie zaszkodzi o niej pamiętać również podczas tego wyboru, o tyle młodość jest okresem silnej fascynacji zainteresowaniami, poszukiwaniem własnej tożsamości, czasem na zdobywanie doświadczeń. Jest to również wiek pełen sprzeczności. Nie zdziwmy się więc, jeśli coś, o czym dziecko opowiadało niemal codziennie jeszcze pół roku temu, nie znajduje się już na liście jego priorytetów.

Polecane wideo:

Jeśli jest to bliska osoba (np. dziecko), powinna wystarczyć wnikliwa obserwacja. Jeżeli zażyłość jest nieco innego rodzaju (chrześniak, wnuk itp.), możemy zasięgnąć tzw. języka u osób, które obcują z delikwentem na co dzień. Warto zwrócić uwagę na kilka obszarów życia: muzykę, sport, edukację oraz przyszłość.

Prezent dla nastolatka

Nastolatek to osoba, które kupienie prezentu sprawia sporo kłopotów: już nie dziecko, ale jeszcze nie dorosły.

Dla muzycznych smakoszy

Młode osoby bardzo silnie identyfikują się z ulubionymi wykonawcami oraz ich twórczością. Jeśli jest to ten typ, dobrym wyborem będzie płyta, bilet na koncert, sprzęt muzyczny, lekcje gry na instrumencie itp. W przypadku rzeczy materialnej, musimy oczywiście zorientować się, co jest już w posiadaniu rzeczonego nastolatka, a co pozostaje jeszcze w obszarze jego marzeń i planów.

Dla pełnych energii

Karnet na siłownię, fitness czy basen, lekcje tańca itp. mogą zmobilizować osobę, którą obdarowywujemy do podjęcia aktywności sportowej. Jest to temat na czasie. Zwłaszcza w obliczu coraz większej ilości informacji na temat absencji uczniów na lekcjach wychowania fizycznego. Zwróćmy uwagę na fakt, że jest to również metoda na kształtowanie charakteru i korzystnych dla niego predyspozycji psychicznych, a także broń przeciwko kompleksom. W zdrowym ciele zdrowy duch. Nie jest też tajemnicą, że w wieku nastoletnim wygląd zewnętrzny odgrywa bardzo ważną rolę podczas kontaktów towarzyskich. W tej kategorii mieszczą się również akcesoria sportowe oraz odzież i obuwie. Jeśli dziecko uprawia już jakiś sport, warto uzupełnić jego wyposażenie. Jest to dodatkowa mobilizacja we właściwym kierunku.

Prezent pod lupą

Jeśli chodzi o zakup książek edukacyjnych czy wykup uczestnictwa w kursach, należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Gdy jest to tematyka, która danego nastolatka naprawdę fascynuje, to z pewnością odda się lekturze i zrobi to z przyjemnością. Prezent ma natomiast z samego założenia przynosić pozytywne doznania. Nie ma sensu więc oczekiwać, że jeśli zakupimy podręcznik do prawa handlowego, to młody człowiek natychmiast do niego przysiądzie. Taki zakup może się przydać, ale nieco później.

Warto także obdarowywać z myślą o przyszłości i możliwych drogach rozwoju. Jeżeli stroną obdarowywującą są rodzice, to można pomyśleć o założeniu konta w banku, wakacjach językowych czy o sprzęcie elektronicznym, który ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków.

Wśród propozycji może znaleźć się również wiele drobnych gadżetów, do których należą elementy wyposażenia pokoju, kosmetyki itp. Gdy okazji do obdarowywania jest wiele, będzie można wykorzystać kilka pomysłów.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Modny uczeń
Modny uczeń

Jaka powinna być idealna kurtka dla dziecka?

Zakup idealnej kurtki dziecięcej często nie należy do łatwych zadań, gdyż zależy nam na tym, aby była wytrzymała i służyła dziecku przynajmniej przez jeden sezon. W przypadku, gdy nie możemy zdecydować się na konkretny model, warto korzystać z posezonowych...

Modny uczeń

Plecak szyty na miarę, czyli elementarz szkolnej wyprawki

Plecak szyty na miarę, czyli elementarz szkolnej wyprawki

wilgoć. Wygodnym i modnym obecnie rozwiązaniem jest tzw. trolley, czyli plecak na kółkach. Można go ciągnąć na wysuwanej, teleskopowej rączce (...) dodatki na plecaku spodobają się dziecku, a rodzicom zapewnią nieco więcej spokoju. Wzornictwo Skoro...

Modny uczeń

Ranking szkolnych fryzur

Ranking szkolnych fryzur

w pośpiechu, by poświęcić więcej czasu na dopracowanie swojej fryzury - ten trend dotyczy zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Modne uczesanie poprawia (...) dziełem przypadku. Fryzura dla ucznia O ile w kwestii ubioru stosunkowo łatwo...

Modny uczeń

Mundurki - za i przeciw

Mundurki - za i przeciw

Mundurki szkolne wzbudziły swego czasu niemałe kontrowersje - ich wprowadzeniu towarzyszyło niezadowolenie wielu rodziców, oponowali również uczniowie. Obecnie uniformy szkolne nie są obowiązkowe, a na korytarzach szkolnych widać ubrania o różnych krojach,...

Modny uczeń

Modne dodatki dla ucznia

Modne dodatki dla ucznia

Dodatki dla ucznia Wybierając dodatki dla dziecka, warto zwrócić uwagę na kolory i faktury. W tym sezonie króluje skóra i połyskujące ozdoby.

Modny uczeń

Buty dla dziecka

Buty dla dziecka

Idealne buty dla dziecka Kupując buty dla dziecka, należy wybierać modele wygodne i trwałe.

Modny uczeń

Dziecko w szkole

Dziecko w szkole

Pierwsza wyprawka szkolna Szkolna wyprawka jest bardzo ważna dla dziecka i z pewnością również bardzo potrzebna. Jednocześnie trzeba się liczyć również z wysokimi kosztami, jakie ponosi rodzic przy zakupie takiej wyprawki. Szkolna wyprawka Dziecko, idąc...