Trwa ładowanie...

Jak rozstanie rodziców wpływa na dziecko. Raport z badania

 Ewa Rycerz
18.10.2020 14:06
Tak rozwodzą się Polacy
Tak rozwodzą się Polacy (123rf)

Liczba rozwodów rośnie w Polsce z roku na rok. Podczas rozpraw sądowych najbardziej cierpią dzieci – wynika z raportu "Dziecko w czasie rozstania rodziców". Jest on elementem kampanii społecznej "Rozchodzi się o dzieci".

1. Rozwód po polsku

Dzieci, których rodzice rozstają się, nie mają lekko. Takim wydarzeniom bardzo często towarzyszą nerwy, strach i inne silne emocje. Aż 50 proc. dzieci jest świadkiem kłótni rodziców, 20 proc. w owych kłótniach uczestniczy.

Tymczasem Polacy rozwodzą się coraz częściej. Tylko w 2019 r. rozstało się 65 tys. małżeństw. To o 2 tys. więcej niż rok wcześniej. Według statystyk sądowych, ponad 50 proc. rozwodzących się małżeństw ma dzieci. W czasie rozwodu rodziców dotyka je ogromny stres, złość, bezradność, czasem także poczucie wstydu i alienacji.

2. Wpływ rozwodu rodziców na dziecko

Stowarzyszenie OPTA, które przeprowadziło badanie, nie ma dobrych wieści: dzieci cierpią emocjonalnie bardzo często. 20 proc. dzieci miało poczucie niekochania i utraty bezpieczeństwa. Tyle samo nieletnich doświadczyło manipulacji ze strony rodzica.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jak się jednak okazuje, rodzice nie potrafią rozpoznać u dziecka skutków rozstania, a to nie jest pozytywne zjawisko, ponieważ może sugerować brak zainteresowania stanem emocjonalnym syna bądź córki.

Wśród dzieci w przedziale wiekowym 0-9 lat, których rodzice zaobserwowali skutki rozstania, dominowało gorsze samopoczucie, zamknięcie w sobie, zwiększona płaczliwość czy pogorszenie relacji z rodzicem.

Starsze dzieci miały problemy z nauką, przejawiały także niechęć chodzenia do szkoły.

3. Kobietom w czasie rozwodu jest trudniej

Rozprawy sądowe, badania przez biegłych, walka o dziecko. Rozwód negatywnie odbija się także na dorosłych. Nerwowa atmosfera dotyczy 37 proc. par, przy czym nerwy bardziej odczuwają panie (43 proc.).

Nieodzowną pomocą w czasie rozwodu są osoby trzecie. Aż 40 proc. rodziców przyznaje, że brakowało im wsparcia, a jeśli mogli na kogoś liczyć to na dziadków (57 proc.) i znajomych (31 proc.).

Rodzice korzystają także z pomocy specjalistów. Do psychologa udało się ponad 30 proc. par, a do psychoterapeuty 24 proc., z porad pedagoga korzystało także ok 30 proc. dzieci.

Badanie przeprowadzono na próbie 204 osób, które w ostatnich 10 latach doświadczyły rozwodu lub rozstania oraz posiadały dzieci do 18 r. ż. Opisano sytuację 309 dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze