Jak rozmawiać z pięciolatkiem?
Odpowiednia komunikacja z dzieckiem to bardzo ważny element rodzicielstwa. Maluchy wielu rzeczy uczą się poprzez interakcje z dorosłymi. Dzieje się tak zwłaszcza w wieku przedszkolnym, kiedy nacisk kładziony na kształtowanie umiejętności językowych jest szczególnie silny. W jaki sposób rozmawiać z pięciolatkiem?
1. Sprawna komunikacja z dzieckiem
Im częściej angażujemy dzieci w rozmowy i zabawy interaktywne, tym więcej się uczą. Czytanie książek, śpiewanie piosenek czy gry słowne nie tylko pozytywnie wpływają na zasób słownictwa, ale dodatkowo dają możliwość rozwoju równie istotnej umiejętności aktywnego słuchania.
Dzieci między 4. a 5. rokiem życia są w stanie zrozumieć bardziej skomplikowane schematy językowe. Dowiadują się, że litery i cyfry są symbolem prawdziwych rzeczy oraz idei i na różny sposób mogą być używane do opowiadania historii i dzielenia się informacjami. Przeciętny pięciolatek zna już ok 2000 słów, a jego mowa zazwyczaj jest już całkowicie zrozumiała, chociaż od czasu do czasu mogą zdarzać się błędy, zwłaszcza w przypadku chłopców.
2. Najczęstsze problemy z mową pięciolatka
Dzieci w tej grupie wiekowej najczęściej mają problem z poprawnym formułowaniem pytań, a także samodzielnym podtrzymywaniem rozmowy. Zdarza się, że kłopot sprawia im także podążanie za wskazówkami czy zbudowanie logicznego zdania. Nieco bardziej niepokojące jest niedostateczne opanowanie słownictwa, nieustanne jąkanie czy wypowiadanie słów w niejasny sposób. Jeżeli problemy te występują, kiedy dziecko przekroczy piąty rok życia, konieczna jest wizyta u logopedy, chociaż przyczyną kłopotów mogą być także zaburzenia słuchu.
3. Rozmowa z dzieckiem – kilka prostych reguł
Pamiętaj, że dziecko w pierwszej kolejności bierze przykład z rodzica, dlatego jeśli chcemy, by mówiło poprawnie – mówmy poprawnie, jeżeli chcemy, by słuchało – sami także uważnie słuchajmy tego, co ma nam do powiedzenia. Maluchy bacznie nas obserwują – zapamiętują ton głosu, mowę ciała, mimikę twarzy.
Ważny jest kontakt wzrokowy. Podczas rozmowy patrzmy dziecku prosto w oczy, a nie na ścianę. Najlepiej, jeśli nasza twarz znajduje się na poziomie buzi dziecka – przykucnijmy, gdy istnieje taka potrzeba. Maluch musi wiedzieć, że traktujemy go poważnie. Ważne jest, by poświęcić mu całą uwagę. W czasie rozmowy zrezygnujmy zatem z oglądania kątem oka telewizji czy czytania gazety. Unikajmy także przerywania dziecku. Pamiętajmy, że w zwerbalizowanie myśli pięciolatek nadal musi włożyć sporo wysiłku, a wątek łatwo może mu się zgubić.
Nawet, jeśli maluch coś spsoci, starajmy się zachować spokój. Wystrzegajmy się stosowania języka nakazów i zakazów, który zamiast spodziewanej dyscypliny wywoła u dziecka jedynie bunt. Bądźmy jednak stanowczy i konsekwentni. Jeżeli chcemy mieć pewność, że maluch zrozumiał to, co chcieliśmy mu przekazać, możemy poprosić go o powtórzenie naszych słów.
Dobra komunikacja to podstawa zdrowych, bliskich relacji pomiędzy rodzicem a jego pociechą. Jeżeli już na wczesnych etapach życia wpoimy naszemu dziecku wartość konstruktywnej rozmowy, w przyszłości interakcje z innymi ludźmi nie będą stanowiły dla niego żadnego problemu.
Twój przedszkolak zadaje trudne pytania? Podziel się ciekawymi i śmiesznymi historiami na naszym forum.