Trwa ładowanie...

Jak radzić sobie z bólem piersi w okresie karmienia?

Avatar placeholder
04.07.2019 09:56
Jak radzić sobie z bólem piersi w okresie karmienia?
Jak radzić sobie z bólem piersi w okresie karmienia? (123rf)

Ból piersi w czasie karmienia może mieć różne podłoże. Może wynikać np. z nieprawidłowego przystawienia dziecka do piersi, ale także może być oznaką problemów zdrowotnych, np. stanu zapalnego gruczołów mlekowych. W 2–4 dobie po porodzie mogą pojawić się zmiany i tzw. nawał mleczny, ale jest to naturalny stan. Natomiast, jeśli piersi są nabrzmiałe, czerwone, gorące, bardziej wrażliwe na dotyk lub kobieta wyczuwa bolesne guzki na nich czy pod pachą, a stan taki utrzymuje się przez dłuższy czas, należy natychmiast udać się do lekarza.

1. Przyczyny bólu piersi

• Zbyt dużo nagromadzonego pokarmu może powodować twardość i ból piersi. Może to wynikać np. z tego, że dziecko nie jest zbyt często przystawiane do piersi lub zasypia podczas karmienia i nie wypija całości pokarmu nagromadzonego w piersi.

Ból piersi może być spowodowany gromadzeniem się pokarmu
Ból piersi może być spowodowany gromadzeniem się pokarmu (123RF)

• Karmić trzeba raz z prawej raz z lewej piersi.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

• Jeśli dodatkowo do wymienionych objawów pojawi się również wysoka gorączka, karmiąca powinna odstawić noworodka od piersi.

• Najczęstszą dolegliwością jest stan zapalny piersi. Jednak bardzo ważne jest jego prawidłowe rozpoznanie i późniejsze leczenie. Należy wiedzieć, że stan zapalny występuje najczęściej w jednej piersi, rzadko natomiast w dwóch jednocześnie.

Dolegliwości piersi nie powinny być leczone antybiotykami, ponieważ zwiększone jest wtedy ryzyko grzybiczych infekcji brodawek sutkowych.

Złote zasady dla karmiących piersią
Złote zasady dla karmiących piersią [8 zdjęć]

Bezpośrednio po porodzie w organizmie kobiety rozpoczyna się okres laktacji, który umożliwia karmienie

zobacz galerię

Bolące piersi mogą być przyczyną zbyt dużej ilości pokarmu. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przystawienie malucha do piersi lub odciągnięcie pokarmu przy pomocy laktatora ręcznego czy elektrycznego.

• Ulgę mogą przynieść ciepłe okłady lub ciepły strumień wody kierowany bezpośrednio na pierś, ponieważ ciepło powoduje, że pokarm samoistnie wypływa.

• Na obrzęk należy zastosować okład chłodny.

• Czasem domowe metody nie są w stanie złagodzić bólu, dlatego w takiej sytuacji mama może sięgnąć nawet po środki przeciwbólowe czy przeciwzapalne.

• Inną przyczyną bólu piersi może być bolesność samych brodawek, którą spowodowało np. niewłaściwe przystawianie dziecka do piersi.

Musisz to wiedzieć

• Na brodawkach mogą się tworzyć pęcherze, które są przyczyną zatkania kanalików mlekowych. Niestety, w takiej sytuacji potrzebne jest chirurgiczne usunięcie pęcherza i udrożnienie kanału mlekowego.

• W skrajnych przypadkach przy niewłaściwym leczeniu stanu zapalnego piersi może dojść do pojawienia się guza ropnego, który może zostać usunięty tylko operacyjnie.

• Przy kłopotach z karmieniem należy sięgnąć po inne potrawy dla dzieci, a w przypadku niemowlaka konieczne jest wprowadzenie mleka modyfikowanego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze