Trwa ładowanie...

Jak przygotować łazienkę do potrzeb noworodka?

Avatar placeholder
03.07.2019 15:23
Jak przygotować łazienkę do potrzeb noworodka?
Jak przygotować łazienkę do potrzeb noworodka? (123rf)

Kiedy na świat przychodzi dziecko, zmiany pojawiają się niemal w każdej sferze, nawet jeśli chodzi o aranżację mieszkania. Szczególną uwagę należy w tej kwestii poświęcić w łazience. Jak ją przygotować do potrzeb noworodka, a potem niemowlaka?

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego lepiej mieć wannę niż prysznic,
  • czy warto inwestować w parawan do wanny,
  • czemu warto rozważyć przewijak również w łazience,
  • jak przechowywać rzeczy do kąpieli dla dziecka,
  • jak często sprzątać łazienkę, jeśli w domu jest noworodek.
Jak przygotować łazienkę do potrzeb noworodka?
Jak przygotować łazienkę do potrzeb noworodka?

1. Wanienka do kąpania dziecka

Niemal niezbędny gadżet do domu, w którym znajduje się małe dziecko. Na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów, od tych klasycznych po modele z oparciem czy specjalne wiaderka. Ważne będzie w tym przypadku również to, gdzie stanie wanienka.

Zdecydowana większość rodziców korzysta z wanny, ponieważ włożenie do niej wanienki czy wiaderka jest łatwe, a dodatkowo nie ma obaw, że podczas kąpieli woda zaleje podłogę. Część osób jednak posiada wyłącznie prysznic, który również może pełnić podobną rolę.

Wada prysznica polega na tym, że jeśli posiadasz zbyt mały brodzik, wanienka się do niego nie zmieści. Dodatkowo komfort używania jest mniejszy, ponieważ otwarte drzwi prysznicowe mogą sprawić, że woda będzie się wylewać.

Ciekawym wyjściem może być jednak kabina walk-in, która nie posiada drzwiczek, mogących przeszkadzać w kąpieli, a nawet stanowić zagrożenie dla nieuważnego rodzica. Wystarczy położyć na ziemi wanienkę i bez problemu umyć dziecko, podczas gdy woda będzie spływać, a szyba chronić przed ewentualnymi zachlapaniami.

Uwaga! Jeśli dopiero przed tobą remont łazienki, skorzystaj z rozwiązania kompromisowego, kupując wannę i parawan nawannowy. Znacznie podniesie twój komfort, ponieważ w dowolnym momencie możesz skorzystać, zarówno kąpiąc dziecko, jak i biorąc prysznic.

Parawany nawannowe mogą być wykonane z materiałów pokrytych powłoką, umożliwiających utrzymanie szkło w czystości na dłużej. To kolejny plus, zwłaszcza przy małym dziecku, które może być niespokojne podczas obmywania. Sprawdź np. parawany nawannowe KOŁO.

Łazienka dla noworodka
Łazienka dla noworodka

2. Przewijak w łazience

Jeśli masz na to miejsce, zdecyduj się również na przewijak w łazience. Dlaczego akurat tam? Kiedy w całym mieszkaniu panuje nieco niższa temperatura, przenoszenie rozebranego już bobasa może być dla niego nieprzyjemne.

Poza tym po prostu wygodniej jest rozebrać dziecko na przewijaku przed kąpielą tam, gdzie ma ona miejsce. Najlepiej, gdyby w okolicy przewijaka były szuflady lub szafki czy półki z niezbędnymi rzeczami do kąpieli.

Przydadzą się m.in. ręczniki, kosmetyki kąpielowe, strój na zmianę, gaziki, czy krem przeciw odparzeniom, pieluchy. Wbrew pozorom niemowlak nie potrzebuje dużo kosmetyków i gadżetów, zwłaszcza przy jego pierwszych kąpielach.

3. Jedno miejsce na rzeczy dziecka

Jeżeli trzymasz wszystkie niezbędne rzeczy do mycia dla dziecka w łazience, przechowuj je w jednym miejscu, najlepiej szczelnie zamkniętym. Dzięki temu nie będziesz przenosić wszystkiego za każdym razem, kiedy zaplanujesz kąpiel.

Możesz wstawić to, co niezbędne do koszyczka, który włożysz do szafki lub szuflady, a potem wyjmiesz całą zawartość za jednym razem. To duża wygoda, szczególnie jeśli nie masz zbyt wiele czasu, a twoje dziecko się niecierpliwi przed całym rytuałem.

Utrzymanie czystości w łazience
Utrzymanie czystości w łazience

4. Częste sprzątanie łazienki

Najważniejsza sprawa to utrzymanie łazienki w jak najlepszej czystości. Teraz masz już malucha, którego system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, więc jego kontakt z bakteriami może skończyć się infekcją.

Szczególnie zadbaj o strefę toalety, o którą musisz dbać dużo częściej niż zwykle. Bakterie osiadają na wszystkim: ręcznikach, zabawkach, rzeczach twoich i dziecka.

Wannę, kabinę prysznicową, umywalkę również miej pod kontrolą. Ciepła łazienka, gdzie na lustrach, kafelkach, szybach osadzają się kropelki wody, to idealne warunki do rozmnażania się bakterii. Oczywiście regularne mycie na mokro podłogi również jest bardzo ważne.

5. Opróżnianie kosza na nieczystości

Do twoich obowiązków należy też jak najczęstsze opróżnianie kosza z nieczystościami. Na rynku istnieją specjalne kosze na zużyte pampersy, które mają różne mechanizmy.

Niektóre po wrzuceniu “niespodzianki” skręcają worek, aby nie było dostępu do jej zawartości i zapachu. Czy to niezbędny gadżet? Lepiej jednak regularnie pozbywać się zużytych pieluszek, nie stwarzając problemu czy ewentualnego zagrożenia dla siebie i dziecka. Dobrze jednak wiedzieć, jakie są inne opcje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze