Jak prawidłowo przewozić dziecko w samochodzie?
Przewożenie dziecka w samochodzie wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa maluchowi. Nieświadomość opiekunów odnośnie tej kwestii może doprowadzić do nieodpowiedniego zabezpieczenia dziecka w trakcie jazdy. Przewożenie maluchów w aucie regulują przepisy, a brak fotelika jest karany mandatem.
Polscy rodzice mają świadomość, że fotelik samochodowy dla dziecka to konieczność. Jednak okazuje się, że brak im odpowiedniej edukacji w zakresie bezpiecznego przewożenia malucha w samochodzie. Z badania Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info i Nest Banku wynika, że 63,9% Polaków nie sprawdza przy zakupie, czy fotelik pasuje do ich auta i wieku dziecka. Tylko 36,1% badanych montuje fotelik w samochodzie przed jego zakupem, natomiast 43,3% rodziców zakłada, że podstawka jest tak samo bezpieczna jak fotelik. Dodatkowo 65,8% badanych uważa, że jest ona wygodniejsza od fotelika. Badanie pokazuje również, że 75,7% opiekunów przed wybraniem odpowiedniego fotelika samochodowego sprawdza jego testy bezpieczeństwa, a 51,7% weryfikuje, czy fotelik nie brał udziału w wypadku.
Dziecko w samochodzie – przepisy
Przepisy dotyczące obowiązku przewożenia dzieci w samochodzie w foteliku wynikają z Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym i są zawarte przede wszystkim w art. 39. Wysokość kary finansowej za niedostosowanie się do obowiązujących przepisów wynika z kolei z taryfikatora zawartego w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2017 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Obecnie mandat za przewożenie malucha bez fotelika ochronnego wynosi 150 zł. Taka sama kara może być zastosowana za przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu, jeśli jest ustawiony tyłem do kierunku jazdy i poruszamy się autem wyposażonym w poduszki powietrzne dla pasażera.
Do kiedy trzeba przewozić dziecko w foteliku?
Zgodnie z aktualnymi przepisami dzieci powinny podróżować w foteliku samochodowym, dopóki nie przekroczą 150 cm wzrostu. Dodatkowo siedzisko musi być dostosowane do masy i wzrostu malucha, powinno być także zamontowane zgodnie z warunkami technicznymi oraz zaleceniami producenta. Po zmianie w przepisach nie ma już określonego wieku, do kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku. Teraz liczy się jedynie wzrost.
Od obowiązujących przepisów istnieją dwa wyjątki. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy dziecko ma więcej niż 135 cm wzrostu, jednak ze względu na jego wagę i wzrost nie możliwości dobrania fotelika samochodowego, który będzie spełniał warunki techniczne i zalecenia. W takim przypadku dopuszczalne jest, aby małoletni podróżował na tylnym siedzeniu zapięty tylko w pasy bezpieczeństwa. Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, gdy w aucie przewożonych jest troje dzieci i na tylnej kanapie nie ma możliwości montażu trzech fotelików. W takim przypadku dziecko, które ukończyło trzeci rok życia, może podróżować zapięte tylko pasem bezpieczeństwa. Natomiast maluchy poniżej trzeciego roku życia muszą bezwzględnie podróżować w odpowiednich do wagi fotelikach samochodowych.
Czym się kierować wybierając fotelik samochodowy?
Zakup fotelika, który ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo w trakcie podróży samochodem, to niemały wydatek. Trzeba na to przeznaczyć minimum kilkaset złotych. To powoduje, że rodzice szukają tańszych rozwiązań, decydują się np. na używane podkładki. Jednak wybierając fotelik do samochodu dla dziecka, warto także sprawdzić, czy będzie on dostosowany do budowy ciała malucha, jego wagi i wzrostu.
Producenci fotelików dzielą foteliki na grupy przeznaczone do kategorii wagowej:
- grupa 0 – foteliki dla dzieci o wadze nieprzekraczającej 10 kg;
- grupa 0+ – foteliki dla dzieci ważących maksymalnie 13 kg;
- grupa I – foteliki dla dzieci o wadze od 9 kg do 18 kg;
- grupa II – foteliki dla dzieci, których waga mieści się w przedziale 15-25 kg;
- grupa III – foteliki dla dzieci ważących między 22 kg a 36 kg.
Dodatkowo wybierając fotelik samochodowy, warto zorientować się w sposobie jego montażu i sprawdzić możliwości naszego auta. Najlepszym rozwiązaniem jest przymocowanie siedziska za pomocą systemu ISOFIX – to specjalne uchwyty, które obecnie są standardem w każdym nowym samochodzie. Jeśli nasz pojazd nie ma takiej możliwości, musimy wybrać fotelik montowany za pomocą pasów bezpieczeństwa. Warto również sprawdzić, jakie atesty bezpieczeństwa posiada wybrany fotelik. Najbardziej wiarygodne są te prowadzone przez niezależne organizacje (np. ADAC).
Ubezpieczenie dla dziecka w samochodzie
Każdy kierowca posiadający samochód musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC. Dodatkowo często agenci ubezpieczeniowi w pakiecie oferują właścicielowi pojazdu polisę NNW , czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, która chroni wszystkich pasażerów, a tym samym przewożone w aucie dziecko.
– Polisa NNW chroni kierowcę oraz pasażerów podróżujących samochodem. Takie ubezpieczenie możemy wykupić razem z polisą OC. Ochrona dotyczy tylu osób, ile podróżuje autem. Liczba pasażerów nie może jednak przekroczyć liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym – przypomina ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC w pakiecie z NNW? Trzeba porównać wiele ofert, a najszybciej i najłatwiej można to zrobić za pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób można zapewnić skuteczną ochroną pasażerom oraz kierowcy bez konieczności wydawania dużych pieniędzy – podkreśla ekspert.
Warto wiedzieć, że w razie kolizji lub wypadku kierowca może starać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy za uszkodzony fotelik samochodowy. Przepisy o ubezpieczeniach obowiązkowych jasno określają, że poszkodowany ma prawo otrzymać rekompensatę za wszystkie straty poniesione w wyniku wypadku, w tym także za fotelik. Do uzyskania takiego odszkodowania niezbędny jest dowód zakupu i instrukcja fotelika, w której jest mowa o konieczności jego wymiany po kolizji. Rekompensata za fotelik należy się także z polisy AC, jeśli ubezpieczenie obejmowało taką opcję.
Wybór odpowiedniego fotelika do samochodu dla dziecka zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo malucha. Nie warto oszczędzać na takim zakupie i decydować się na tańsze modele fotelików. Priorytetem powinno być zawsze bezpieczeństwo. Warto rozszerzyć również obowiązkowe OC o NNW, żeby dodatkowo ochronić malucha w razie kolizji.