Jak prawidłowo pielęgnować noworodka – dziewczynkę?
Dla zachowania higieny i komfortu malucha należy przy każdej zmianie pieluchy dokładnie oczyszczać i natłuszczać skórę pupy i okolic. Oczywiście bardzo ważna jest regularna kąpiel przy użyciu odpowiednich kosmetyków, ale także prawidłowa pielęgnacja po kąpieli np. dokładne osuszenie i nawilżenie ciałka dziecka.
1. Właściwa higiena dziewczynki
Skóra noworodka czy niemowlaka jest bardzo delikatna, dlatego narażona jest w większym stopniu nie tylko na podrażnienia, ale też na infekcje bakteryjne i grzybicze. Zatem jak powinna wyglądać prawidłowa higiena dziewczynki? Przede wszystkim przy wycieraniu krocza trzeba pamiętać, żeby wykonywać ruch od przodu do tyłu. Jest to bardzo ważna zasada, która uniemożliwia przedostanie się ewentualnych bakterii z odbytu do pochwy. Do wycierania polecane są nawilżane chusteczki dla niemowląt, ale bardzo dobrze sprawdzą się również zmoczone i wyciśnięte waciki kosmetyczne.
Czy to będzie chusteczka, czy wacik – oba kosmetyki powinny być czyste. Wacik można zmoczyć w letniej wodzie, do której można dodać żel do mycia dla dzieci czy mydło. Wszystko dla niemowlaka, co przeznaczone jest do pielęgnacji skóry ciała i głowy, powinno być nie tylko delikatne, ale także nieperfumowane i hipoalergiczne.
2. Kąpiel malucha
Każda kąpiel musi być dokładna. Nie mniej ważny jest dobór kosmetyków. W przypadku dziewczynek przy zakupie np. olejku do kąpieli trzeba zwrócić uwagę na pH, które nie może wpływać negatywnie na równowagę kwasowo-zasadową pochwy. Prawidłowe pH powinno być lekko kwaśne .
Do umycia malucha można użyć delikatnej bawełnianej gąbki czy myjki. Bardzo ważne jest, aby umyć każdą partię ciała, nie pomijając głowy czy uszu. Po kąpieli nie trzemy ręcznikiem skóry dziecka, tylko delikatnie ją osuszamy, ponieważ przy gwałtownych ruchach skóra – zwłaszcza u noworodków – może się zaczerwienić. Po wytarciu należy nawilżyć całe ciałko, używając kremu lub balsamu. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu kosmetyków, które mogą np. nawilżać skórę czy natłuszczać. Oddzielnych kosmetyków należy używać do skóry pupy i okolic. Czasem przy zaczerwienieniach trzeba użyć specjalistycznego kremu na odparzenia. Ani w przypadku chłopców, ani w przypadku dziewczynek nie jest polecany puder, który przy dużej ilości może nawet podrażnić napletek czy pochwę i doprowadzić nie tylko do nieprzyjemnego świądu, ale też do infekcji.
Kąpiel to moment, kiedy można zaobserwować ewentualne nieprawidłowości. U dziewczynek zaraz po urodzeniu może pojawić się wydzielina z pochwy koloru bladego różu, może wystąpić obrzęk warg sromowych, ale są to normalne naturalne objawy, które powinny zniknąć po upływie kilku tygodni. To, co może zaniepokoić rodziców, to np. świąd, ból okolic pochwy, upławy o nienaturalnym kolorze i zapachu, zaczerwienienie czy podrażnienia – w takich przypadkach należy poprosić o konsultację lekarza pediatrę.
Musisz to wiedzieć
Skóra głowy u noworodków może być po kąpieli natłuszczana oliwką. Oczywiście można delikatnie uczesać malucha, używając szczotki do włosów czy grzebienia przeznaczonego tylko dla noworodków lub niemowląt. Pielęgnacja skóry głowy i włosów jest bardzo ważna nawet u noworodka, ponieważ nie można dopuścić do pojawienia się zmian skórnych czy np. ciemieniuchy.