Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo pielęgnować noworodka – chłopca?

Avatar placeholder
26.03.2021 13:38
Jak prawidłowo pielęgnować noworodka – chłopca?
Jak prawidłowo pielęgnować noworodka – chłopca? (123rf)

To, w jaki sposób pielęgnujemy noworodka, jest zależne od jego płci, ponieważ w obu przypadkach należy zwracać uwagę na co innego. Jednak trzeba pamiętać, pielęgnując zarówno skórę dziewczynki, jak i chłopca o tym, że ważny jest właściwy dobór kosmetyków, prawidłowe osuszanie po kąpieli i nawilżanie czy natłuszczanie skóry. Wszystkie czynności powinny zapobiec nie tylko podrażnieniom delikatnej skóry, ale także infekcjom bakteryjnym.

spis treści

1. Właściwa pielęgnacja chłopca, czyli?

Oczywiście nie tylko w pielęgnacji, ale także dbaniu o komfort malucha bardzo ważna jest regularna zmiana pieluch. Najczęściej pieluszki są zmieniane około 6 razy dziennie, chociaż w przypadku noworodków może to odbywać się o kilka razy więcej. Dlaczego zmiana pieluch jest tak istotna? Ponieważ nie wolno dopuścić do tego, aby delikatna skóra pupy i narządy płciowe pozostawały w dłuższym kontakcie z kałem czy moczem, w których znajdują się bakterie negatywnie wpływające na skórę malucha. Zmieniając pieluszkę, za każdym razem trzeba dokładnie oczyścić jądra, prącie i okolice krocza i pupy. Można posłużyć się chusteczkami nawilżanymi dla niemowląt, ale równie dobrze sprawdzi się zmoczony w wodzie z mydłem wacik kosmetyczny.

Należy się nauczyć dokładnej pielęgnacji noworodków
Należy się nauczyć dokładnej pielęgnacji noworodków (123RF)
Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Po dokładnym oczyszczeniu należy osuszyć skórę dziecka, ale nie wolno jej trzeć ręcznikiem, tylko delikatnie go przykładać, aby wilgoć mogła swobodnie wsiąknąć. Warto także użyć specjalistycznych kosmetyków nawilżających. Czasem potrzebne jest użycie kremu przeciw odparzeniom.

Do kąpieli warto wybrać kosmetyki, które będą dopasowane do rodzaju skóry dziecka. Produkty dla dzieci powinny być nie tylko delikatne, ale także pozbawione barwników, alkoholu. Należy sprawdzić także, czy mają odpowiednie pH, które nie wpłynie destrukcyjnie na naturalne pH skóry dziecka. Dla małych alergików w sklepach dostępne są całe linie produktów hipoalergicznych. Mogą to być np. olejki do kąpieli, żele do mycia, szampony do włosów czy oliwki. Dla starszych dzieci, u których nie została zdiagnozowana alergia, można kupić kosmetyki o różnym zapachu, pieniące się, czyli takie, które zachęcą malucha do dbania o higienę, a rodzicom ułatwią umycie np. włosów swojej pociechy.

2. Co jest ważne przy pielęgnacji chłopca?

W pierwszym roku życia napletek jest całkowicie lub częściowo przyklejony do brzegów żołędzia i w żadnym razie nie wolno go na siłę odklejać. Odciąganie na siłę napletka może powodować uszkodzenie delikatnej skóry, np. jej pęknięcie. Blizny mogą skutkować w przyszłości tym, że pojawią się problemy ze zsuwaniem napletka, a tym samym trudności w zachowaniu higieny. Jeżeli jednak po pierwszym roku życia sytuacja nie ulegnie zmianie, należy udać się do lekarza, który może zdiagnozować np. wadę, która określana jest jako stulejka. Bardzo ważne jest to, aby pod napletkiem nie zbierały się bakterie, resztki moczu, które mogłyby doprowadzić do stanu zapalnego.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze