Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo kąpać noworodka?

Avatar placeholder
02.07.2019 12:53
Jak prawidłowo kąpać noworodka?
Jak prawidłowo kąpać noworodka? (123rf)

Kąpiel noworodka może nam się wydawać trudniejsza niż jakikolwiek życiowy egzamin. Pojawiają się pytania: jak ciepła powinna być woda do kąpieli dziecka, czy pępek można moczyć, jak trzymać malucha, aby się nie wyślizgnął? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, aby kąpiel noworodka dla nikogo nie była przerażająca. Warto również pamiętać, że z czasem nabiera się wprawy, a strach ma zwykle wielkie oczy.

spis treści

1. Przygotowanie miejsca do kąpieli

W miejscu, gdzie zamierzamy myć noworodka, przygotujmy sobie najpotrzebniejsze rzeczy, aby mieć je w zasięgu ręki – ręcznik, płyn do mycia lub mydło dla dzieci, szampon do włosów, krem nawilżający i do pielęgnacji przeciw odparzeniom. Ważne jest, aby stosować tylko sprawdzone kosmetyki dla dzieci z atestami. Każdy noworodek ma delikatną i cienką skórę, dobrze zatem stosować płyny i kremy do skóry wrażliwej. W miejscu do kąpieli powinniśmy mieć nie tylko wanienkę i przybory kosmetyczne, ale także przewijak i ubranko na zmianę.

Kąpiąc dziecko musimy sobie przygotować odpowiednie miejsce
Kąpiąc dziecko musimy sobie przygotować odpowiednie miejsce (123RF)

2. Temperatura pomieszczenia i wody do kąpieli

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Pamiętaj także o odpowiedniej temperaturze w pokoju, w którym dziecko będzie kąpane. Optymalna temperatura wnętrza powinna mieć 25 st. C. Dzięki temu dziecko nie zmarznie ani podczas pobytu w wodzie, ani po myciu. Istotna jest także temperatura samej wody. Powinna mieć 37 st. C. Pomocny w tym przypadku okaże się termometr do wody.

3. Mycie noworodka

Podczas mycia noworodka należy dobrze obmyć wszystkie miejsca, w których tworzą się fałdki. Kikut pępowinowy należy przemywać tylko spirytusem, aż do odpadnięcia. Nie należy moczyć go w wodzie. Podczas kąpieli, gdy kikut pępowinowy nie odpadł, należy wlać małą ilość wody lub zdecydować się tylko na przemywanie dziecka wacikami zanurzonymi w ciepłej wodzie, gdy leży ono na przewijaku. Oczy dziecka należy przemywać tylko wacikiem zamoczonym w ciepłej, przegotowanej wodzie. Czyścimy tylko małżowiny uszne. Nigdy nie używamy do czyszczenia uszu patyczków – mogą wepchnąć wosk do wnętrza i zatkać ucho lub uszkodzić delikatną błonę bębenkową. Dla suchej skóry dziecka możemy dodać do wody specjalny płyn, który działa nawilżająco i natłuszcza naskórek.

Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać?
Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać? [6 zdjęć]

Kąpiel dziecka to rytuał bardzo istotny dla każdego niemowlaka. Codzienne kilka minut przeznaczone tylko

zobacz galerię

4. Nie wykonuj gwałtownych ruchów

Choć noworodek to nie bomba, która może w każdej chwili wybuchnąć, nie mniej warto zachować spokój i nie wykonywać przy nim gwałtownych ruchów. Kąpiel noworodka powinna być czasem, w którym dziecko się wyciszy, zrelaksuje i uspokoi. Wszelkie energiczne i szybkie machanie rękami lub podniesiony głos, mogą dziecko po prostu zdenerwować i wystraszyć. Wówczas zajmie nam znacznie więcej czasu, aby je uspokoić.

Musisz to wiedzieć

5. Jak często należy kąpać noworodka?

Noworodki nie brudzą się i nie pocą tak jak dzieci, które już się przemieszczają. W okresie zimowym kilka kąpieli w tygodniu powinno zatem wystarczyć. Latem dobrze jest kąpać maluszka codziennie lub co drugi dzień. Mycie w wodzie może poprawić samopoczucie i ulżyć dziecku w upalne dni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze