Trwa ładowanie...

Jak prawidło przystawić dziecko do piersi?

Avatar placeholder
03.07.2019 11:28
Jak prawidło przystawić dziecko do piersi?
Jak prawidło przystawić dziecko do piersi? (123rf)

Noworodek zaraz po urodzeniu nie potrafi jeszcze ssać piersi, chociaż wydaje się, że jest to odruch naturalny. Nauka ssania jest dużym wyzwaniem nie tylko dla malucha, ale także i dla mamy, ponieważ wymaga od niej dużej cierpliwości. Ssanie piersi jest nie tylko sposobem na głód, ale także jest to chwila dla mamy i dziecka, noworodek szybciej się uspokaja, bliski kontakt z mamą łagodzi ból fizyczny.

spis treści

1. Nauka ssania

Nieprawidłowe przystawienie do piersi powoduje nie tylko płacz i irytację dziecka, ale także frustrację mamy. Nie jest to, jak się większości wydaje, kwestia instynktu. Bardzo ważne jest, aby umieć rozpoznać, czy maluch ssie pokarm i czy jest to wystarczająca dla niego ilość. Na początku warto poprosić o pomoc położną. Najlepszym momentem na początek nauki jest moment zaraz po porodzie – dwie godziny po narodzinach u dziecka jest największy odruch ssania.

Nieprawidłowe karmienie stresuje mamę i dziecko
Nieprawidłowe karmienie stresuje mamę i dziecko (123RF)
Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Nie wolno zapominać, że niemowlę, ssąc, pobudza laktację, czyli naturalnie zwiększa ilość pokarmu. Zaraz po porodzie dziecko nie jest aż tak głodne, aby jeść większe ilości mleka. Dlatego nie należy się denerwować, że zamiast jeść, dziecko śpi. W drugiej dobie powinno się karmić malucha przynajmniej co 2 godziny, co daje wynik około 10 razy na dobę. Bardzo ważne jest nocne karmienie, ponieważ pokarm z tych godzin jest bardzo wartościowy. To, ile jest pokarmu w piersi, zależy także od tego, jak często dziecko ssie pierś. Gdy maluch przesypia porę karmienia, należy go delikatnie wybudzić. Doświadczone położne twierdzą, że noworodek powinien jeść tyle, ile może, to on decyduje, kiedy go zabrać od piersi.

Karmienie piersią może uratować życie 800 tysiącom dzieci rocznie
Karmienie piersią może uratować życie 800 tysiącom dzieci rocznie [6 zdjęć]

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje – karmienie piersią dzieci do 2. roku życia może zapobiec

zobacz galerię

2. Jak pomóc dziecku w nauce ssania?

• Duże znaczenie w karmieniu piersią ma nastrój mamy, ponieważ dziecko wyłapuje wszelkie negatywne emocje. Bardzo ważne jest, aby w momencie karmienia wyciszyć się i skupić tylko na tej czynności.

• Najważniejsze jest, aby dziecko właściwie złapało brodawkę. W tym celu trzeba chwycić pierś, ale tak, by cztery palce znalazły się pod spodem piersi, a kciuk na wierzchu. Następnie trzeba przysunąć pierś do ust malucha, co powinno spowodować, że otworzy je szeroko. Brodawka musi się znaleźć w ustach dziecka. Broda i nosek powinny opierać się na piersi.

Karmienie piersią noworodka nie jest takie jak dieta 7-miesięcznego dziecka, ponieważ odbywa się na żądanie. To oznacza, że trzeba przystawiać malucha do piersi wtedy, kiedy jest głodne, a także wtedy, gdy piersi dają wrażenie pełności.

• Chcąc mieć pewność, że dziecko je i przełyka, warto posłuchać, czy istnieje odruch połykania i sprawdzić w jakiej pozycji znajduje się język.

Karmienie piersią to dwie fazy. Pierwsza to zaspokajanie pragnienia, a druga to produkcja właściwego pokarmu o gęstej i tłustej konsystencji.

Musisz to wiedzieć

• O wyssaniu całego pokarmu mogą świadczyć także opróżnione piersi i brak bolesności brodawek.

• Należy kontrolować również przyrost masy ciała, a także stolce dziecka, np. strzelające wodniste kupy mogą świadczyć o przejedzeniu.

• Po szóstym miesiącu życia dietę dziecka należy rozszerzyć o pokarmy stałe, np. zupki warzywne czy soki owocowe.

• Każde anomalie związane z karmieniem trzeba zgłaszać lekarzowi pediatrze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze