Trwa ładowanie...

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka?

kąpiel noworodka
kąpiel noworodka (mat. Klienta)

Świeżo upieczeni rodzice często zastanawiają się, kiedy nadchodzi najlepszy moment na pierwszą kąpiel noworodka. Nie został on jasno określony. Najczęściej maluch jest myty w szpitalu już w pierwszej dobie życia, ale nie jest to obowiązkowe. W jakim więc czasie należy po raz pierwszy wykąpać nowo narodzone dziecko?

spis treści

Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej chwili, ponieważ z pewnością ma ona duże znaczenie nie tylko dla noworodka, ale także dla jego troskliwych rodziców.

1. Nie odwlekaj pierwszej kąpieli

Umycie noworodka w domu zapewne nie należy do prozaicznych czynności pielęgnacyjnych, które nie wymagają starannego przygotowania. Po powrocie ze szpitala na pewno przychodzi czas, aby zmyć z ciała malucha maź płodową, która do tej pory stanowiła warstwę ochronną dla delikatnej skóry. W ten sposób usuwamy drobnoustroje - pozostałość po pobycie na oddziale noworodków.

Pierwsza kąpiel powinna zrelaksować dziecko, a ponadto wzmocnić jego więź z rodzicami. Może być także dobrym sposobem na przygotowanie maluszka do snu. Chociaż dzieci podczas pierwszej kąpieli często płaczą, jednak po oswojeniu się z wodą i zanurzeniem w niej, a ponadto po nakarmieniu - zazwyczaj lepiej śpią.

2. Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel?

Rodzice niekiedy obawiają się, że pierwsza pielęgnacja noworodka może podrażnić najwrażliwsze miejsca na jego ciele. Nie powinno się tak zdarzyć, jeśli zachowamy ostrożność oraz posłuchamy rady specjalistów. W celu ochrony np. kikuta pępkowego należy zapełnić wanienkę tak, aby pozostał on nad powierzchnią wody. W przypadku dostania się wilgoci w te okolice, należy delikatnie osuszyć je wacikiem.

Maluszek nie musi być kąpany codziennie – lepiej robić to dwa, trzy razy w tygodniu. W dni pomiędzy kąpielami warto obmywać ciało dziecka delikatną myjką.

Kąpiel może odbyć się o dowolnej porze, a rodzice mogą po prostu wyczuć najlepszy czas, kiedy taki zabieg pielęgnacyjny będzie najbardziej komfortowy zarówno dla nich, jak i dla ich maleństwa. Istotne jest jednak, aby zachować zasady bezpieczeństwa dla nowo narodzonego dziecka i w taki sposób zaplanować kąpiel, aby nie zabierać po jej zakończeniu dziecka na spacer. Unikniemy wtedy większego ryzyka przeziębienia.

Wanienkę możemy ustawić zarówno w łazience, jak i w pokoju dziecięcym czy w sypialni rodziców, jednak nie wolno zapomnieć o zapewnieniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Najlepiej, aby było to ok. 24 stopni C.

3. Najlepsze kosmetyki

Jeśli chcemy jak najlepiej zadbać o prawidłowe oczyszczenie i pielęgnację skóry malutkiego dziecka, które dopiero przyszło na świat, powinniśmy zastanowić się nad użyciem specjalnie stworzonych do tego celu kosmetyków.

Sama woda nie będzie na pewno wystarczająca. Może ona przesuszyć skórę, a co za tym idzie - przyczynić się do powstawania uciążliwych zaczerwienień i podrażnień.

Zwłaszcza woda chlorowana bądź twarda może powodować nadmierną utratę wilgoci przez komórki skóry i wywołać niepożądane efekty. Troskliwi rodzice nie muszą jednak obawiać się takiego scenariusza, jeśli starannie dobiorą odpowiedni środek do oczyszczenia i nawilżenia skóry swojego maluszka.

Kosmetyki, których użyjemy do pierwszej kąpieli, powinny przede wszystkim należeć do środków myjącymi polecanych dla dzieci już od pierwszego dnia ich życia. Takiej informacji należy zawsze szukać na opakowaniu. Warto wybrać m.in. emolienty, ponieważ nie tylko oczyszczają one wrażliwą skórę, ale także chronią ją przed nadmiernym wysuszeniem.

Pamiętajmy, iż w przypadku rozcieńczenia tego preparatu w wodzie do kąpieli, nie powinniśmy używać dodatkowo mydła, aby działanie kosmetyku nie zostało zahamowane. Niekiedy używa się także roztworu nadmanganianu potasu, jednak można to zrobić wyłącznie wtedy, kiedy taką pielęgnację zaleca dermatolog.

Z pewnością warto poświęcić sporo uwagi na prześledzenie wszystkich wskazówek dotyczących zasad pierwszej kąpieli noworodka. Słuchajmy lekarzy specjalizujących się w opiece nad małymi dziećmi i bardzo uważnie rozważajmy zastosowanie kosmetyku do pielęgnacji.

Zyskamy wtedy pewność, że maluch pozostanie prawidłowo chroniony, a jego skóra poddana będzie prawidłowym zabiegom pielęgnacyjnym, które przyczynią się do zmniejszenia ryzyka rozwoju bakterii. W celu zgłębienia tego tematu, warto odwiedzić stronę https://www.johnsonsbaby.com.pl/, na której można znaleźć wiele porad odnośnie pielęgnacji noworodka.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze