Trwa ładowanie...

Jak pielęgnować wcześniaka? Delikatnie, czule i z miłością

Avatar placeholder
Paulina Kurowska-Ciupka 16.11.2023 17:14
Materiał sponsorowany przez Pampers
Jak pielęgnować wcześniaka? Delikatnie, czule i z miłością
Jak pielęgnować wcześniaka? Delikatnie, czule i z miłością (AdobeStock)

Wcześniaki, czyli dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży, to mali wojownicy, którzy każdego dnia walczą o prawidłowy rozwój. Tej walki nie wygrają sami. Potrzebują do tego odpowiedniego wsparcia ze strony personelu medycznego i rodziców, morza miłości, delikatności i czułości.

Siedem proc. noworodków w Polsce rodzi się przedwcześnie. Oznacza to, że jedno na 14 urodzonych dzieci nie jest przystosowane do życia poza łonem matki i wymaga szczególnej opieki: specjalnego żywienia i pielęgnacji. Skóra wcześniaka jest nawet dwa razy cieńsza w porównaniu do skóry dziecka urodzonego w terminie, dlatego potrzebuje wyjątkowej dbałości i czułości.

Czuła pielęgnacja

Wcześniak przez pierwsze tygodnie (a czasami nawet miesiące) swojego życia musi pozostać w szpitalu. Jednym z najważniejszych i pierwszych elementów terapii mającej na celu przystosowanie malucha do życia poza macicą jest dotyk. Maleńkie istoty odczuwają go dużo intensywniej, dlatego w ich przypadku każdy rodzaj kontaktu fizycznego ma kolosalne znaczenie: dotyk rodziców, pielęgniarki neonatologicznej, a także uczucie przylegającej do skóry pieluszki - wszytko to musi być przepełnione delikatnością. W pierwszych tygodniach życia dziecka bardzo ważne jest, by rodzic możliwie jak najczęściej mógł je kangurować. Taki kontakt skóra do skóry jest bezcenny. Dzięki niemu maleństwo czuje zapach mamy i taty, bicie ich serc, ciepło ich ciał. To bardzo pozytywnie oddziałuje na rozwój dziecka, które za wcześnie pojawiło się na świecie.

Maleńkie, ale wielkie pieluszki

Fakt, że skóra wcześniaka jest cieńsza od skóry dziecka urodzonego o czasie, determinuje także wybór odpowiednich pieluszek. Muszą być one wyjątkowo delikatne, dopasowane do wielkości maleństwa i umożliwiające podpięcie niezbędnej aparatury ratującej życie wcześniaka. Właśnie tak zostały zaprojektowane pieluszki Pampers Preemie Protection przeznaczone nawet dla dzieci ważących poniżej 500 g, urodzonych w drugim trymestrze ciąży. W pracach nad nimi brały udział pielęgniarki z Oddziałów Intensywnej Terapii Noworodka (OITN). Dzięki temu pieluszki odpowiadają zarówno na potrzeby dzieci, jak i personelu – umożliwiają podpięcie przewodów i sond medycznych, a dzięki zapięciu na całej powierzchni i odpowiedniemu rozmiarowi nie trzeba ich obcinać i zginać, bo bez tego idealnie dopasowują się do małego ciałka.

(AdobeStock)

Pampers Preemie Protection są miękkie i bezpieczne dla wrażliwej skóry wcześniaka. Dzięki zastosowaniu wkładu chłonącego na całej powierzchni dają poczucie suchości i komfortu, a specjalna wkładka Absorb Away Liner™ chroni bardzo delikatną skórę przed kontaktem z wilgocią i luźnymi kupkami, typowymi dla dzieci przyjmujących antybiotyki. Pieluszki mają też miękkie falbanki otulające nóżki dziecka i węższy wyprofilowany wkład dopasowujący się do przestrzeni między nóżkami, co pomaga we wspieraniu zdrowego rozwoju dziecka. Pampers podarowuje swoje najmniejsze pieluszki Oddziałom Intensywnej Terapii Noworodka. Dotychczas ponad 2 300 000 pieluszek Pampers Preemie Protection zostało przekazanych na Oddziały Instensywnej Terapii Noworodków w Polsce.

Masaż – przyjemna forma komunikacji

Każdy dotyk, od przytulenia przez zmianę pieluszki, ma ogromne znacznie dla rozwoju dziecka przedwcześnie urodzonego. Wyjątkową formą dotyku jest masaż. Przynosi nie tylko korzyści prozdrowotne, jak regulacja tętna czy poprawa jakości snu. Masaż to także forma komunikacji z dzieckiem. Wzmacnia więź emocjonalną między rodzicem a maleństwem, relaksuje, sprawia radość obu stronom, uspokaja dziecko. W przypadku wcześniaka szczególne znaczenie ma fakt, że masaż wspomaga rozwój dziecka: usprawnia układ odpornościowy, wspiera trawienie, wpływa na poprawę napięcia mięśniowego, pomaga w oddychaniu.

Żeby masaż mógł spełnić wszystkie swoje funkcje, warto się do niego należycie przygotować – przede wszystkim zadbać o spokój i bezpieczeństwo. Zorganizujmy więc czas sam na sam z dzieckiem, bez telefonu, z relaksacyjną muzyką w tle, w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze (ok. 26 st.). Przygotujmy bezpieczną przestrzeń – najlepiej na podłodze, na kocyku lub macie, bez potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów w zasięgu ręki. Do masażu przyda się także oliwka, koniecznie taka, której można używać od pierwszego dnia życia dziecka.

Materiał sponsorowany przez Pampers
Polecane dla Ciebie