Trwa ładowanie...

Jak oczyścić mieszkanie po zachorowaniu na koronawirusa?

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
15.05.2020 17:23
Mieszkanie po przejściu Covid-19 wymaga pełnej dezynfekcji
Mieszkanie po przejściu Covid-19 wymaga pełnej dezynfekcji (Getty Images)

Cząsteczki koronawirusa mogą się utrzymywać na niektórych powierzchniach i przedmiotach przez kilka godzin, a nawet dni. Jeżeli sami niedawno przeszliśmy zakażenie nasz dom może stanowić pułapkę dla innych zdrowych osób. W związku z tym konieczna jest pełna dezynfekcja.

1. Co zrobić z mieszkaniem po zachorowaniu na Covid-19?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Nie oznacza to, że dotykanie powierzchni i przedmiotów, na których utrzymują się zarazki jest bezpieczne. Wystarczy dotknąć dłonią miejsca, gdzie są patogeny, a potem przetrzeć nos czy oczy, polizać palce, by koronawirus znalazł prostą drogę do naszego organizmu.

To powoduje, że mieszkanie po przejściu Covid-19 przez chociaż jednego z domowników wymaga pełnej dezynfekcji. Część osób, która choruje decyduje się na odizolowanie od pozostałych członków rodziny, którzy są zdrowi, aby niepotrzebnie nie narażać ich na niebezpieczeństwo. Ważne, żeby już po wyzdrowieniu pamiętać o odpowiednim wyczyszczeniu mieszkania i pozbyciu się potencjalnych zarazków. Wiadomo, że koronawirus może się utrzymywać na niektórych powierzchniach przez wiele dni.

Przeczytaj, jak długo patogeny mogą utrzymywać się na różnych powierzchniach w domu.

Zobacz film: "Polski pacjent "zero" o zakażeniu koronawirusem i nagłej popularności"

Co ważne wirus lubi zimno to oznacza, że na przykład żywność i opakowania, które trzymamy w lodówce czy zamrażarce stanowią dla niego doskonałą bazę do życia. Jak uchronić innych przed zakażeniem? Podstawą jest oczywiście regularne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz zasłanianie ust i nosa podczas kaszlu i kataru.

2. Dezynfekcja mieszkania

Jak oczyścić mieszkanie po wyzdrowieniu z choroby zakaźnej? Podstawą jest porządne wywietrzenie mieszkania. O tym powinniśmy pamiętać również w ramach profilaktyki, o czym często przypominają lekarze.

Drugi krok to oczyszczenie płynem do dezynfekcji przedmiotów i powierzchni, na których mogły osiąść zarazki. Pamiętajmy o drzwiach, klamkach, kluczach, pilocie, czy telefonie. Kuchnia i łazienka to strefy newralgiczne, o których wyczyszczenie powinniśmy się szczególnie zatroszczyć, koniecznie z użyciem silnych detergentów, takich jak np. domestos. Talerze i naczynia warto umyć w zmywarce lub wyparzyć.

Podobne środki powinniśmy zastosować w przypadku pościeli, ręczników i ściereczek, trzeba je wyprać w wysokiej temperaturze. Koronawirus ginie w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Pranie w wysokiej temperaturze to skuteczna broń, która sprawdza się w walce z wieloma zarazkami i bakteriami.

Zobacz także: Koronawirus. Jak długo zajmuje chorym powrót do normalnego funkcjonowania?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze