Trwa ładowanie...

Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?

Avatar placeholder
05.12.2017 16:11
Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia?
Jak nauczyć dziecko samodzielnego jedzenia? (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Artykuł sponsorowany

Zaobserwowałaś, że twoje dziecko podczas karmienia samo zaczyna sięgać po łyżeczkę i niezmiernie interesuje je zawartość miseczki? Najwyższa pora, by zacząć uczyć je samodzielnego jedzenia! Chociaż proces ten może wydawać się dość trudny i często wiąże się z koniecznością gruntownego sprzątania kuchni, istnieją sposoby i produkty, dzięki którym możemy ułatwić sobie to zadanie. Podpowiadamy, co zrobić, by nauka przebiegała sprawnie i skutecznie.

spis treści

1. Ku samodzielności

Aby wysiłek włożony w pracę z dzieckiem przyniósł zadowalające efekty, warto zadbać o kilka istotnych elementów. Przede wszystkim – o miłą atmosferę. Postarajmy się, aby czas przeznaczony na posiłek kojarzył się maluchowi z czymś przyjemnym. Nie unośmy głosu, kiedy grymasi, nie starajmy się karmić na siłę. Aby dziecko nie kojarzyło pory posiłku z karą, nie odbierajmy mu ulubionej zabawki – pełen energii roczny maluch zdecydowanie nie jest w stanie usiedzieć dłużej w jednym miejscu, zwłaszcza że dookoła jest tyle ciekawych rzeczy, które natychmiast należy zbadać, począwszy od łyżeczki, którą operowanie jest niezwykle zajmujące, kończąc na poruszających się za oknem liściach drzew.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Miejmy na uwadze fakt, że zdolności manualne naszego dziecka nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego nie powinniśmy zabraniać mu pomagania sobie rączkami. Ważne jest, aby jedzenie trafiło do buzi, a – powiedzmy sobie szczerze – dla naszej małej pociechy jest to spory wyczyn, zatem na sposób realizacji tego trudnego zadania spokojnie możemy przymknąć oko.

Istotne jest także wspólne spożywanie posiłków. Nie od dziś wiadomo, że obiad smakuje o wiele lepiej, kiedy możemy cieszyć się nim w gronie najbliższych. Zasada ta dotyczy także naszego malucha, który dzięki obecności członków rodziny czuje się o wiele bezpieczniej i podświadomie wyczuwa, że pora posiłku jest czymś rzeczywiście istotnym.

Pamiętajmy, że nauka wymaga poświęceń, dlatego nie przejmujmy się zbytnio bałaganem i wybrudzonymi ubrankami. Szkody pomoże nam zminimalizować rozłożona na stole ochronna ceratka i śliniak, najlepiej wyposażony w specjalną kieszonkę. Możemy także wykorzystać dziecięcy fartuszek lub po prostu założyć dziecku rzeczy, z którymi nie będzie nam żal się rozstać.

2. Produkty ułatwiające naukę jedzenia

Dowiedz się więcej

To nie wszystko, co możemy zrobić dla dziecka poznającego tajniki samodzielnego jedzenia. Do dyspozycji mamy wiele produktów, które nie tylko uatrakcyjnią ten proces, ale też sprawią, że maluch poradzi sobie o wiele sprawniej. Z pomocą przychodzą nam produkty marki Dyduś.

Zacznijmy od butelki. Dyduś oferuje produkty wykonane z najwyższej jakości materiałów, pozbawionych szkodliwego Bisfenolu A, co sprawia, że kontakt z żywnością jest całkowicie bezpieczny. Dostosowane do potrzeb malucha, są bardzo wygodne w użyciu – dzięki specjalnym uchwytom dziecko bez problemu poradzi sobie z samodzielnym piciem. Do dyspozycji mamy butelki (m.in. B121, B231, B330) o pojemności 125 lub 250 ml.

Ciekawą propozycją jest trzystopniowy zestaw do nauki karmienia Z143, który sprawdzi się w momencie, kiedy odstawimy dziecko od piersi. Ponadto zdecydowanie ułatwi naukę karmienia butelką lub picia z kubka. W zestawie znajdziemy butelkę o pojemności 250 ml, smoczek imitujący kształtem i funkcją pierś matki, miękki ustnik i antypoślizgowe uchwyty. Dzięki specjalnej pokrywce butelkę z zawartością możemy przenosić w bezpieczny sposób, bez ryzyka wylania zawartości. Kiedy nasz maluch podrośnie, gadżet z powodzeniem może pełnić funkcję kubka „niekapka”.

Oczywiście, produkt ten możemy zakupić wcześniej. W zestawie Z143 Dyduś oferuje nam kubek, dzięki któremu dziecko będzie mogło nie tylko samodzielnie zaspokajać pragnienie, ale przy okazji też rozwijać swoje zdolności wzrokowo-manualne. Higienę użytkowania zapewnia dołączona pokrywka, dzięki której smoczek nie ulegnie zabrudzeniu, natomiast umieszczony na niej zaworek zapobiega wylaniu się płynu.

Choć może się to wydawać drobnostką, nauczenie dziecka samodzielnego spożywania posiłków to pierwszy bardzo ważny krok ku wychowaniu odpowiedzialnego, niezależnego człowieka. Marka Dyduś rozumie rangę tego procesu, dlatego produkty, które znajdziemy w jej ofercie, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców i potrzebom maluchów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze