Jak napisać zaproszenie? O czym należy pamiętać?
Zaproszenie jest jedną z najkrótszych i najłatwiejszych form wypowiedzi, dlatego też dzieci uczą się je pisać już w III klasie szkoły podstawowej. Warto przy tym pamiętać jednak o kilku ważnych elementach, których nie powinno zabraknąć w żadnym zaproszeniu. Jakich? Czym powinno się charakteryzować dobrze napisane zaproszenie? Jak powinno wyglądać przykładowe zaproszenie? Oto kilka najważniejszych informacji.
1. Jak wygląda zaproszenie?
Zaproszenie jest jedną z najczęściej używanych na co dzień form wypowiedzi. Przekazujemy je osobie, którą chcemy zaprosić na jakieś wydarzenie: urodziny, chrzciny, ślub czy ważne spotkanie.
Zaproszenie może mieć charakter oficjalny, gdy kierujemy je do osoby publicznej lub gdy zapraszamy na uroczystą imprezę, lub nieoficjalny, gdy zapraszamy kogoś z grona bliskich znajomych czy rodziny np. na urodziny lub kolację.
2. Jak dobrze napisać zaproszenie?
Zaproszenie powinno być zrozumiałe, zwięzłe i konkretne, nie powinniśmy pisać go w sposób rozwlekły. Powinno być czytelne i nie pozostawiać żadnych wątpliwości co do istotnych szczegółów wydarzenia.
Jakie elementy powinny znaleźć się w każdym zaproszeniu?
- adresat - osoba lub instytucja, którą chcemy zaprosić;
- organizator/nadawca zaproszenia - kto zaprasza;
- nagłówek - w widocznym miejscu na środku powinien widnieć napis "zaproszenie";
- formuła grzecznościowa na początku i końcu zaproszenia - np. "serdecznie zapraszam" itd.;
- data oraz miejsce wydarzenia - jedna z najważniejszych informacji;
- okazja - z jakiej okazji organizujemy dane wydarzenie;
- informacje dodatkowe - w tym miejscu możemy poinformować gości np. o dress code, który będzie na tym wydarzeniu obowiązywał.
3. O czym musimy pamiętać podczas pisania zaproszenia?
Niezależnie od tego, czy nasze zaproszenie jest oficjalne, czy też nie, istnieje kilka żelaznych zasad, o których zawsze należy pamiętać:
- imię i nazwisko nadawcy zawsze piszemy w trzeciej osobie;
- podobnie imię i nazwisko adresata również piszemy w trzeciej osobie;
- w każdym przypadku umieszczamy informację, na jakie wydarzenie zapraszamy;
- zaimki piszemy dużymi literami: Was, Cię, Tobie itd.
- w każdym przypadku określamy czas i miejsce wydarzenia.
4. Przykładowe zaproszenia
Oto przykłady zaproszeń oficjalnych i nieoficjalnych.
Zaproszenie oficjalne:
Zaproszenie
Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 16 im. Bohaterów Września w Warszawie serdecznie zapraszają Pana Prezydenta Jana Podolskiego na uroczystość zakończenia roku szkolnego klas pierwszym, która odbędzie się 24 czerwca 2001 roku o godzinie 15.00 w budynku Szkoły przy ul. Mariańskiej 18. Bardzo prosimy o towarzyszenie nam w tej uroczystej chwili i liczymy na Pańską obecność. Z wyrazami szacunku, uczniowie klas pierwszych wraz z Nauczycielami i Dyrekcją.
Zaproszenie nieoficjalne:
Zaproszenie
Ola Nowak serdecznie zaprasza Izę Zielonkę na imieniny, które odbędą się 25 listopada 2013 roku o godzinie 20.00 w kawiarni Parabola przy ulicy Osmolickiej w Warszawie. Będzie mi bardzo miło Cię gościć. Ola Nowak.