Trwa ładowanie...

Jak napisać dobre wypracowanie?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 06.11.2020 10:42
Jak napisać dobre wypracowanie?
Jak napisać dobre wypracowanie? (GettyImages)

Jak napisać dobre wypracowanie? Jak zaciekawić czytelnika i otrzymać dobrą ocenę? Z takimi wyzwaniami regularnie mierzą się uczniowie, niemal od początku swojej edukacji szkolnej. Jak zatem napisać dobry tekst, który spodoba się nauczycielowi, zapewni nam zdany egzamin lub dobrą ocenę? Podpowiadamy!

spis treści

1. Dlaczego piszemy wypracowania?

Wypracowanie to jedno z najczęstszych zadań szkolnych, z którymi mierzą się uczniowie, od podstawówki aż po uczelnie wyższe. Zadawane są nie tylko na języku polskim - piszemy wypracowania także z WOS-u, historii czy angielskiego.

Wielu uczniów na samą myśl o dłuższej wypowiedzi pisemnej ma ochotę porzucić mury szkolne, zwłaszcza gdy temat nie jest dla nich atrakcyjny. Warto jednak spojrzeć na to z innej strony. Mimo iż teraz nie widzisz sensu pisania wypracowań, w dorosłym życiu umiejętność ta okazuje się bardzo przydatna.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Na wielu kierunkach studiów prace pisemne są na porządku dziennym, nie wspominając o pracy licencjackiej czy magisterskiej. Osoby, które nie zdecydują się kontynuować nauki na uczelni wyższej, także od tego nie uciekną - aby otrzymać zatrudnienie, konieczne jest napisanie CV czy Listu Motywacyjnego.

Pisma kierujemy również do rozmaitych urzędów, składając odwołania od niekorzystnych dla nas decyzji lub zwracając się z jakąś prośbą. Umiejętność pisania przydaje się także przy okazji składania reklamacji; niejednokrotnie to, w jaki sposób ją napiszemy, decyduje o powodzeniu sprawy.

Warto zwrócić też uwagę, że umiejętność pisania przyda nam się także w życiu codziennym, choćby podczas publikowania postów na portalach społecznościowych lub prowadząc bloga, którym chcielibyśmy zaciekawić znajomych.

Jak widzisz zatem, pozornie nudne i niepotrzebne pisanie wypracowań jest zadaniem potrzebnym i praktycznym, które w przyszłości może zaowocować. Warto zatem zacząć uczyć się tej sztuki już od dziś!

2. Jak napisać dobre wypracowanie krok po kroku

Zanim zaczniesz pisanie wypracowania, powinieneś najpierw dobrze się do tego przygotować. Przygotowania warto rozpocząć wcześniej, aby w przypadku nieoczekiwanych problemów, mieć jeszcze zapas czasu na ewentualne poprawki.

2.1. Odpowiednie przygotowanie

Przygotowania możesz podzielić na kilka etapów:

  • Znalezienie odpowiedniego momentu na pisanie oraz właściwych do tego warunków - weź pod uwagę swoje przyzwyczajenia i nawyki, jeśli wolisz pracować rano, zaplanuj pisanie na tę właśnie porę. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, zaplanuj wykonanie zadania na wieczór. Spróbuj znaleźć takie warunki, które zapewnią Ci spokój i maksymalną koncentrację.
  • Dobranie odpowiedniego tematu. Zastanów się, który z dostępnych jest Ci najbliższy i najwięcej o nim wiesz. Warto zdecydować się na ten, który najbardziej Cię interesuje. Nie warto sugerować się opinią i wyborem innych osób - każdy z nas ma swoje preferencje, które nie muszą być podobne, nawet w przypadku przyjaciół.
Jak nauczyć dziecko ortografii?
Jak nauczyć dziecko ortografii?

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ortografii. Kolejna dwójka z dyktanda zniechęca malucha

przeczytaj artykuł
  • Kiedy już zdecydujesz się konkretny temat, przeczytaj go kilka razy i postaraj się dobrze go zrozumieć. Zwykle napisanie pracy nie na temat jest jednoznaczne z oceną niedostateczną, dlatego dobrze go przeanalizuj i wypisz sobie punkty, który powinny się w pracy znaleźć.
  • Zrób notatki na brudno i wypisz wszystko, co kojarzy Ci się z danym tematem. Taki brudnopis pozwoli Ci nakreślić ramy pracy i poukładać informacje w głowie.
  • Na podstawie wcześniej zrobionych notatek zrób plan pracy. Na tym etapie już wiesz, o czym będziesz pisać, więc teraz nadszedł czas, aby wszystkie te informacje poukładać. Plan powinien uwzględniać strukturę trójdzielną pracy: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Poprawnie wykonany sprawi, że nie pogubisz się w gąszczu informacji i zachowasz odpowiednią konstrukcję.

2.2. Elementy wypracowania

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, każde wypracowanie powinno składać się z 3 elementów. Pokrótce omówimy każdy z nich.

Wypracowanie rozpoczyna wstęp. Jeśli nie masz pomysłu, jak go napisać spróbuj zadać pytanie, które będzie motywem przewodnim całej pracy. W tej części musisz wspomnieć o tym, czego dotyczy Twoja praca, jaki jest czas oraz miejsce akcji, oraz jacy bohaterowie w niej występują. Warto zaznaczyć, jaki jest jej cel.

Wykreślanki - nauka ortografii, spędzanie wolnego czasu, nauka angielskiego, wykreślanki interaktywne
Wykreślanki - nauka ortografii, spędzanie wolnego czasu, nauka angielskiego, wykreślanki interaktywne [5 zdjęć]

Wykreślanki to nic innego jak zabawa w wyszukiwanie słów. Uwielbiają je wszyscy- i dorśli i dzieci.

zobacz galerię

Kolejnym etapem jest rozwinięcie. Jak nazwa wskazuje, w tej części rozwijamy temat pracy, dzieląc różne aspekty na poszczególne akapity. Postaraj się tak je ułożyć, aby zachować logiczny ciąg. Pamiętaj, aby cały czas trzymać się tematu pracy i nie zagłębiać się w wątki poboczne.

Każdy z akapitów powinien zawierać 3 - 4 rozwinięte zdania. Możesz pozwolić sobie na wstawienie np. dialogów czy opisów; pamiętaj o zasadach gramatyki, ortografii i interpunkcji.

Ostatnim etapem wypracowania jest zakończenie. W tej części powinieneś podsumować swoją pracę oraz wyciągnąć z niej wnioski i opinie. Warto odnieść się do wstępu i tematu pracy oraz elementów zawartych w rozwinięciu, aby praca była spójną całością.

Powodzenia!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze