Trwa ładowanie...

Jak dbać o skórę niemowlęcia?

Avatar placeholder
28.06.2019 08:00
Jak dbać o skórę niemowlęcia?
Jak dbać o skórę niemowlęcia? (123rf)

Odpowiednia pielęgnacja skóry w przypadku noworodków i niemowląt jest bardzo ważna, ponieważ skóra malucha jest bardzo delikatna, a tym samym w większym stopniu narażona na wszelkie podrażnienia czy infekcje. Dlatego rodzice powinni wiedzieć, jak np. kąpać malucha czy jakich kosmetyków używać.

spis treści

1. Właściwa pielęgnacja skóry

 • Kosmetyki dla niemowlaka nie powinny być perfumowane, z dodatkiem barwników, a już na pewno powinny być pozbawione alkoholu. Lekarze zalecają kosmetyki hipoalergiczne.
Kosmetyki dla niemowlaka powinny być odpowiednio dobrane
Kosmetyki dla niemowlaka powinny być odpowiednio dobrane (123RF)
Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
 • Ważne jest dopasowanie preparatów do rodzaju skóry dziecka. Na rynku dostępne są różnego rodzaju balsamy, kremy czy szampony nawilżające, natłuszczające czy do skóry normalnej. Dla noworodków polecane są emolienty, których zadaniem jest ochrona skóry przed zbyt dużą utratą wilgoci, która może doprowadzić do suchości skóry, a tym samym do jej podrażnień.

 • Kąpiel dziecka nie musi odbywać się codziennie. Powinna być o stałej porze dnia, temperatura wody nie może przekraczać 37 stopni, a czas trwania samej kąpieli nie powinien być dłuższy niż 10 minut.

 • Po kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę i w razie potrzeby użyć kosmetyków nawilżających czy natłuszczających. Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno trzeć skóry ręcznikiem, a jedynie punktowo go przykładać i delikatnie osuszać dane miejsce.
Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać?
Kąpiel malucha – o czym warto pamiętać? [6 zdjęć]

Kąpiel dziecka to rytuał bardzo istotny dla każdego niemowlaka. Codzienne kilka minut przeznaczone tylko

zobacz galerię
 • W niektórych przypadkach na skórze głowy może pojawić się tzw. ciemieniucha. Nie jest to zaniedbanie pielęgnacyjnie, a niedojrzałość gruczołów łojowych. Ciemieniucha ma postać białych lub żółtych łusek tworzących się na powierzchni skóry. W przypadku niewielkiej ilości łusek można użyć oliwki, która pomoże natłuścić skórę, a przed kąpielą wystarczy łuski sczesać przy pomocy szczotki z delikatnym włosiem. Natomiast, gdy ciemieniucha jest większa, można kupić w aptece specjalne preparaty, które ułatwią jej zlikwidowanie. W sytuacji, gdy żółte łuski powracają, należy poprosić o konsultację lekarza, ponieważ mogą one sygnalizować nie ciemieniuchę, a alergię.

 • Przy ewentualnych podrażnieniach pupy i jej okolic trzeba użyć np. kremu na odparzenia. Przed założeniem pieluchy warto pozwolić skórze „pooddychać”.

 • Nie wolno łączyć ze sobą kosmetyków, np. kremu i pudru, ponieważ pył z pudru może się zbrylić, tworząc drażniące skórę wałki.

 • Nie wolno zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry przy przewijaniu. Pieluchę należy zmieniać przynajmniej 5 razy na dobę, a w przypadku noworodka może to być nawet kilka razy więcej. Przy każdym przewinięciu trzeba skórę nie tylko dokładnie oczyścić, ale także osuszyć i zastosować właściwy kosmetyk.

Musisz to wiedzieć

 • Przy codziennej pielęgnacji pomocne mogą się okazać chusteczki nawilżane dla dzieci. W domowych warunkach należy także przemywać ręce, buzię czy pupę ciepłą wodą z dodatkiem mydła.

 • Przy pielęgnacji skóry głowy nie wolno zapominać o ciemiączkach, które zarastają ostatecznie do 18. miesiąca życia.

 • Właściwa pielęgnacja skóry dziecka to także odpowiednio dobrane kosmetyki i preparaty do prania ubranek dziecka. W tym przypadku polecane są tylko takie, które przeznaczone są do ubrań dziecięcych. Należy wybrać bezzapachowe i delikatne. Samo pranie powinno być wykonywane w temperaturze przynajmniej 40 stopni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze