Trwa ładowanie...

Inhalator dla dzieci – charakterystyka, zalety, rodzaje, stosowanie

Avatar placeholder
Daria Wejman 27.06.2019 09:30
Inhalator dla dzieci – charakterystyka, zalety, rodzaje, stosowanie
Inhalator dla dzieci – charakterystyka, zalety, rodzaje, stosowanie (123rf)

Inhalator dla dziecka jest przydatny podczas przeziębienia, kataru czy alergii. Przeznaczony jest do terapii górnych dróg oddechowych. Inhalator zmienia płyn w „mgiełkę”, która trafia bezpośrednio do dróg oddechowych dziecka. Wielu rodziców zastanawia się, który inhalator dla dziecka jest najlepszy? Otóż inhalatory różnią się od siebie, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku.

spis treści

1. Inhalator dla dzieci – charakterystyka

Inhalator dla dzieci ma za zadanie nebulizację, czyli zmiany płynu w aerozol. Inhalator rozprzestrzenia „mgiełkę”, w której znajduje się odpowiednia dawka leku. Dzięki „mgiełce” lekarstwo trafia w najgłębsze partie układu oddechowego. Każdy inhalator wydziela cząsteczki o różnej wielkości, które mają wpływ na leczenie. Otóż większe cząsteczki docierają do górnych warstw dróg oddechowych (gardło, nos), a te mniejsze są w stanie dotrzeć o wiele dalej (pęcherzyki płucne, oskrzela). Dlatego należy zapoznać się z budową inhalatora i dobrać odpowiedni inhalator do choroby.

2. Inhalator dla dzieci – zalety

Zalet wynikających z użytkowania inhalatora dla dzieci jest kilka, należą do nich:

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"
  • szybsze leczenie i dochodzenie do zdrowia;

  • dotarcie leków w najdalsze zakamarki dróg oddechowych;

  • łatwiejsze stosowanie dla dzieci;

  • długość użytkowania.

3. Inhalator dla dziecka – rodzaje

Na rynku dostępne są dwa rodzaje inhalatorów dla dzieci: tłokowe i ultradźwiękowe. Różnią się od siebie, dlatego należy wiedzieć, który będzie odpowiedniejszy dla naszego dziecka. Inhalator tłokowy – tego rodzaju inhalatory są najczęściej używane przez rodziców. Istnieje wiele modeli takich inhalatorów, jednak wyposażenie łączy każdy model. Do podstawowego wyposażania inhalatora tłokowego zalicza się:

  • komorę nebulizacyjną – jest to niewielki pojemnik, do którego wlewany sól fizjologiczną albo przepisany lek. W tej komorze zmienia swój stan skupienia;

  • kompresor – urządzenie, które tłoczy powietrze pod ciśnieniem;

  • filtr – oczyszcza pobierane powietrze;

  • akcesoria – maski, kable, ustniki.

Jedyną wadą inhalatora tłokowego jest głośność. Można do niego wlewać sól i lekarstwa, a jego cena jest niższa niż inhalatora ultradźwiękowego. Inhalator ultradźwiękowy – pracuje bardzo cicho i bezgłośnie, nebulizacja następuje szybciej niż w inhalatorze tłokowym. W tego typu inhalatorze nie można stosować wszystkich leków, ponieważ inaczej zmieniają stan skupienia cieczy. Jest też droższy niż inhalator tłokowy i nie można stosować go bezpośrednio do nosa.

4. Inhalator dla dzieci – stosowanie

Zanim użyjemy inhalatora dla dziecka, zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi. Pierwszą czynnością, jaką wykonamy, powinno być umieszczenie leku w komorze. Komorę łączymy z przewodem kompresora i zakładamy odpowiednie akcesorium. Przykładamy akcesorium do twarzy (nos, usta i nos) i włączamy urządzenie. Idealny czas nebulizacji to od 5 do 10 minut.

Musisz to wiedzieć

Po kuracji należy dokładnie umyć poszczególne urządzenia i pamiętać o tym, że każda osoba powinna używać swojego akcesorium. Komorę nebulizacją należy wymienić po upływie kilku miesięcy. Inhalatory dla dzieci kosztują od 100 do nawet 300 złotych, jest więc to spory wydatek.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze