Trwa ładowanie...

Imiennik – imiona męskie na literę N

  • Niecisław Jest to imię męskie nienotowane w źródłach staropolskich, prawdopodobnie neologizm z początku XIX wieku. Złożone z członów: nieci ("wzniecać, wzbudzać") oraz sław ("sława"). Może oznaczać "tego, który wznieca sławę".
  • Niedamir Jest to staropolskie imię męskie, złożone z trzech członów: nie (zwrot negujący), da ("dać") i mir ("pokój, spokój, dobro"). Być może oznaczało "tego, kto nie daje spokoju".
  • Niegodoma Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów niego ("rozkosz") i doma ("dom"). Mogło oznaczać "ten, w którego domu zawsze jest szczęśliwie".
  • Niegosław Jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: "słynący z umiłowania rozkoszy". Wspomniane w dokumentach z XXII wieku. Ciekawostka Niegosław to również wieś w województwie lubuskim.
  • Niegowoj Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: niego ("rozkosz") i woj ("wojownik"). Może ono oznaczać "tego, którego wojownicy zawsze cieszą, który może być zawsze z wojowników dumny".
  • Niemir Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: nie (negacja) i mir ("pokój, spokój, dobro"). Być może oznaczało "tego, kto nie zna pokoju" Ciekawostka Inne formy tego imienia to: Niemirz, Niemierz. W dawnych źródłach mazowieckich jako zamiennik tego imienia (wówczas w formie Niemierza) często pojawia się imię Erazm.
  • Niemst Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: nie (negacja) i mst ("mścić"). Być może oznaczało "tego, kto poniechał zemsty" albo powstało przez negację imion z członem -mści (takich jak Mścigniew albo Mścibor). Ciekawostka Inne formy tego imienia to: Niemsta, Niemszczon.
  • Nienach Jest to staropolskie imię męskie. Składa się z członu nie (przeczenie) i nach (z Naczęsław), Możliwe jest również, że podstawa nien powstała ze skrócenia imion z pierwszym członem nino-, takich jak Ninomysł i Ninogniew.
  • Niepełka Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: nie (negacja) i pełka ("pułk"). Być może oznaczało "tego, kto walczy samotnie" albo powstało przez negację imion z członem -pełk (takich jak Przedpełk albo Świętopełk).
  • Niesiebor Jest to staropolskie imię męskie, złożone z trzech członów: nie (przeczenie), sie ("w najbliższym czasie") i bor ("walczyć, zmagać się"). Istnieje też hipoteza, że człon sie- w tym wypadku jest formą wsze-. Imię oznaczałoby wtedy "tego, który nie walczy ze wszystkimi", to znaczy "tego, który rozsądnie decyduje, z kim walczyć".