Imiennik – imiona męskie
- Zadar Jest to staropolskie imię męskie, złożone z członów za- (być może tu: "jako") i -dar ("upominek, dar, ofiara"). Mogło oznaczać "tego, kto pojawił się jako dar", "tego, kto jest darem".
- Zawisza Jest to staropolskie imię męskie. Wywodzi się od słowa oznaczającego "zazdrosny o sławę".
- Zbigniew Jest to męskie imię pochodzenia słowiańskiego, złożone z dwóch członów: zby- ("zbyć, zbyć się, pozbyć się") i -gniew ("gniew"). Mogło oznaczać "tego, który się pozbył gniewu" albo "tego, kto ma w sobie zbyt wiele gniewu". Dzisiejsza forma Zbigniew powstała w wieku XVI. W wieku XVIII imię wyszło z użycia, ale wróciło w XIX wieku wraz z modą na imiona słowiańskie.
- Zbysław Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: zby- ("zbyć się, pozbyć się") i -sław.
- Zdziesław Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: zdzie (zdzi-) ("uczynić, zdziałać, zrobić") i -sław ("sława"). Ciekawostka: Inna formatego imienia to Zdzisław.
- Zdzistryj Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: zdzi- ("uczynić, nadać imię, zrobić") i stryj.
- Zdzisław Jest to staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: zdzie -"uczynić, zdziałać, zrobić" i -sław -"sława". W Polsce oficjalnie znane od XXI wieku. Szczyt popularności tego imienia przypadł na wiek XIX.
- Zefiryn Jest to imię męskie pochodzenia greckiego. Jest to imię wywodzące się od imienia greckiego boga wiatru zachodniego, Zefira.
- Zenobiusz Jest to imię męskie pochodzenia greckiego, złożone z członów dzeno- (homerycka forma imienia Zeusa) i bios ("życie"). Ciekawostka: Inna forma tego imienia to Zenobi.
- Zenon Jest to imię męskie pochodzenia greckiego. Powstało jako forma skrócona greckich imion złożonych typu Zenodoros, Zenodotos, oznaczających "dar Zeusa".Imię to nosiło kilku greckich filozofów. W Polsce oficjalnie znane od XIII wieku.