Imię zakazane na chrzcie. Kojarzyło się z pogaństwem
Imiona starosłowiańskie przez dziesięciolecia były uznawane za zakazane na chrzcie. Duchownym kojarzyły się bowiem z pogaństwem. Tak też było z imieniem Wanda, które dopiero w XX wieku ponownie stało się popularne. Niestety obecnie traci na popularności.
1. Zakazane imię na chrzest
Niegdyś wiele imion było zakazanych i często to status społeczny decydował o puli imion do wyboru. Ponadto rodzice nie mogli nadawać dzieciom imion, które były niechrześcijańskie i nawiązywały np. do tradycji słowiańskiej.
Według religii katolickiej, imię nadane dziecku powinno być chrześcijańskie, a najlepiej święte. W ten sposób powierza się je pod opiekę danego patrona, który staje się wystawiennikiem u samego Boga.
Obecnie ksiądz ma obowiązek spisać akt chrztu z imionami, które widnieją na akcie urodzenia. Może jednak dojść do sytuacji, w której imię będzie stało w sprzeczności z wiarą i to wywoła sprzeciw księdza. Dlatego też rozważając imię "nieświęte", warto pomyśleć o drugim, świętym.
2. Wanda – imię dla dziewczynki
Jednym z imion, które długo były niemile widziane nad chrzcielnicą, jest Wanda. Aż do przełomu XVIII/XIX stulecia było zakazane, ponieważ wielu duchownych utożsamiało je z pogańską tradycją i wierzeniami.
Imię to zostało najprawdopodobniej wymyślone przez Wincentego Kadłubka. Według niego legendarna córka Kraka, która rzuciła się do rzeki, by nie poślubić Niemca, właśnie tak miała na imię. Początkowo, w XII-XIV wieku, Wanda była zapisywana jako Węda. Pochodzenia tego wyrazu poszukiwano także w litewskim "vandene" oznaczającym "rusałkę", piękną istotę, która kusiła mężczyzn.
Moda na to imię powróciła w latach 20 XX wieku. Obecnie w Polsce jest 190 261 osób noszących imię Wanda. Jednak z roku na rok traci na popularności. W 2021 roku nadano je zaledwie 456 dziewczynkom.
Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl