Trwa ładowanie...

Identyfikacja dzieci zagrożonych zaburzeniami odżywiania jest kluczem do uratowania ich życia

Eksperci twierdzą, że rozpoznanie objawów zaburzeń odżywiania u dzieci w wieku dziewięciu lat pozwoli medycynie interweniować odpowiednio wcześnie i uratować im życie.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"

Zespół z Uniwersytetu w Newcastle stwierdził, że dziewczęta i chłopcy z większością objawów zaburzeń odżywiania w wieku 9 lat mieli również większą liczbę objawów w wieku 12 lat.

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie akademickim, "Appetite", ujawniają potrzebę leczenia zaburzeń odżywiania, jak najwcześniej, aby zapobiec rozwinięciu się chorób zagrażających życiu.

Sześcioletnie badanie określiło trzy obszary, których rodzice, nauczyciele i lekarze powinni być świadomi, kiedy chcą wykryć i pomóc młodzieży zagrożonej problemami zdrowia psychicznego.

Naukowcy szukają sposobów wczesnej identyfikacji dzieci z zaburzeniami odżywiania
Naukowcy szukają sposobów wczesnej identyfikacji dzieci z zaburzeniami odżywiania (Shutterstock)

Czynniki te to: niezadowolenie dziecka ze swego ciała, dziewczęta z objawami depresyjnymi oraz chłopcy i dziewczęta, którzy mają objawy wczesnych etapów zaburzeń.

Uważa się, że te badania pomogą utorować drogę dla wczesnych metod interwencji, aby pomóc młodym pacjentom radzić sobie z zaburzeniami odżywiania.

Badania prowadziła dr Elizabeth Evans, pracownik naukowy w Instytucie Zdrowia i Społeczeństwa na Uniwersytecie Newcastle. Powiedziała, że w tym badaniu nie chodziło o zbadanie zaburzeń odżywiania, ale o czynniki ryzyka rozwoju wczesnych objawów zaburzeń odżywiania.

"Większość poprzednich badań dzieci i młodzieży dotyczyła jedynie objawów w jednym punkcie w czasie, więc nie określały, jakie czynniki po sobie następują" - mówi.

9 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o odżywianiu
9 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o odżywianiu [10 zdjęć]

Istnieje wiele informacji na temat racjonalnego odżywiania. Część z nich jest zgodna z prawdą, a część...

zobacz galerię

"Nasze badania różnią się tym, że zostały skoncentrowane na czynnikach związanych z rozwojem objawów zaburzeń odżywiania do określenia dzieci w grupie największego ryzyka" - dodaje.

Wyniki wskazują na potrzebę wczesnego wykrywania objawów zaburzeń odżywiania, ponieważ wyższy poziom objawów w wieku 9 lat był najsilniejszym czynnikiem ryzyka wyższego poziomu objawów w wieku 12 lat.

Zaburzenia odżywiania są rzadkie w wieku 9 lat (1,64 na 100 000), ale już bardziej powszechne w wieku 12 lat (9,51 na 100 000). Najczęstszym wiekiem hospitalizacji jest 15 lat zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt.

Wiele więcej dzieci ma objawy, ale nie rozwija pełnych zaburzeń odżywiania. Objawy mogą obejmować sztywną dietę, chęć objadania się, wymuszanie wymiotów po jedzeniu oraz wysoki poziom lęku o przytycie. Zaburzenia odżywiania są poważne i mogą być śmiertelne.

ZOBACZ TAKŻE:

W badaniach dzieci z kohorty urodzeniowej Gateshead Millennium Study wypełniły kwestionariusze dotyczące obaw związanych z jedzeniem, uczuciami depresyjnymi i niezadowoleniem ze swojego ciała, gdy mieli 7, 9 i 12 lat.

The North East ma najwyższy wskaźnik przyjęć do szpitala z powodu zaburzeń jedzenia w Wielkiej Brytanii, około 6 dzieci na 100 000. Znacznie więcej osób chorych jest leczonych ambulatoryjnie.

Naukowcy zaznaczają, że niektóre czynniki ryzyka poprzedzają inne, a niektóre występują w tym samym czasie.

W wieku 12 lat chłopcy i dziewczęta, którzy są bardziej niezadowoleni ze swoich ciał, mają więcej objawów zaburzeń odżywiania. Niezadowolenie ze swojego ciała jest ważnym wskaźnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby.

Dziewczyny z objawami depresyjnymi po 12 roku życia mają również więcej objawów choroby, a tego związku nie zaobserwowano u chłopców.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek...

zobacz galerię

Badanie jest prowadzone dalej poprzez powtarzanie kwestionariuszy w tej samej grupie dzieci w wieku 15 lat. To pozwoli naukowcom ocenić, co wydarzyło się później z młodzieżą z większą liczbą objawów zaburzeń odżywiania w wieku 12 lat.

Dr Evans powiedziała, że przyszłe badania mają na celu potwierdzenie ich aktualnych wniosków oraz wykrycie nowych czynników ryzyka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.