Grypa żołądkowa u niemowląt
Grypa żołądkowa to stan zapalny wyściółki przewodu pokarmowego. Wbrew swojej nazwie, choroba nie jest wywoływana wirusem grypy. Najczęstszą przyczyną grypy żołądkowej są inne wirusy, na przykład rotawirusy, adenowirusy, kaliciwirusy oraz astrowirusy. Grypa żołądkowa u niemowląt może być jednak spowodowana również przez infekcje bakteryjne, na przykład przez bakterie Salmonelli lub E. coli. W niektórych przypadkach choroba ma podłoże w działaniu pasożytów.
1. Objawy grypy żołądkowej u niemowląt
U dziecka dotkniętego grypą żołądkową może pojawić się biegunka, wymioty, ból brzucha, gorączka, dreszcze oraz dolegliwości bólowe. Symptomy choroby mogą być umiarkowane lub ciężkie. W zależności od przyczyny grypy żołądkowej objawy mogą trwać kilka godzin lub dni. Jeśli choroba ma podłoże wirusowe, jest bardzo zakaźna. Dzieci zarażają się wirusem grypy żołądkowej poprzez spożycie produktu zanieczyszczonego wirusem lub przez dzielenie się kubkiem lub innym przedmiotem z nosicielem wirusa. Jeżeli za pojawienie się grypy żołądkowej u niemowlaka odpowiedzialna jest bakteria lub pasożyt, do zarażenia mogło dojść na skutek spożycia zanieczyszczonego pokarmu lub wypicia wody. Niemowlę może zarazić się również w wyniku kontaktu z fekaliami i włożeniem do buzi zanieczyszczonych palców. Jakkolwiek może się to wydawać mało prawdopodobne, takie sytuacje mają, niestety, miejsce. Warto uświadomić sobie, że bakterie są mikroskopijnej wielkości, dlatego nawet jeśli dłonie dziecka wydają się czyste, mogą być pokryte zarazkami.
Grypa żołądkowa jest niezwykle powszechną chorobą wśród niemowląt. Większość niemowlaków doświadcza jej co najmniej dwa razy w roku. Po ukończeniu trzeciego roku życia u wielu dzieci wytwarza się odporność na grypę żołądkową, a częstotliwość występowania choroby zwykle maleje.
2. Kiedy skontaktować się z lekarzem?
Należy wybrać się z dzieckiem do lekarza natychmiast po pojawieniu się podejrzenia, że niemowlę ma grypę żołądkową. Konsultacja z lekarzem jest wskazana także wtedy, gdy dziecko wymiotuje od ponad dwóch dni, w jego stolcu pojawiła się krew lub gdy jest nadmiernie marudne. Wizytę u pediatry zaleca się również w przypadku gorączki. Jeśli dziecko ma mniej niż trzy miesiące, temperatura powyżej 38°C powinna skłonić do konsultacji z lekarzem. U dzieci w wieku 3-6 miesięcy powodem do niepokoju jest temperatura powyżej 38,3°C, a w przypadku dzieci sześciomiesięcznych i starszych sygnałem alarmowym jest temperatura powyżej 39,4°C. Konsultacja z lekarzem jest wskazana także po pojawieniu się klasycznych objawów odwodnienia u niemowlaka. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć zmniejszonej częstotliwości oddawania moczu (ponad sześć godzin bez zamoczenia pieluchy), zwiększonej senności lub marudzenia, zapadniętego ciemiączka, pomarszczonej skóry, zapadniętych oczu, silnego pragnienia, wysuszonych ust, płaczu bez łez oraz chłodnych, odbarwionych dłoni i stóp. Jeśli dziecko jest zagrożone odwodnieniem, niekiedy należy podać mu płyny dożylnie. Jeżeli badanie krwi lub stolca wykaże obecność pasożytów lub infekcji bakteryjnej, może zaistnieć konieczność podania dziecku antybiotyków.