Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr Magdalena Rachubińska

Granie w gry wideo może poprawić uwagę u dzieci

Avatar placeholder
Marta Pawlak 04.12.2018 10:29
Według naukowców granie w gry wideo wpływa na poprawę uwagi u dzieci
Według naukowców granie w gry wideo wpływa na poprawę uwagi u dzieci (123rf)

Gry wideo stały się bardzo popularną formą rozrywki, w którą angażują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Wiele osób gra, by odreagować stres lub gniew nagromadzone w ciągu całego dnia. Ostatnie badania wykazały nawet skuteczność gier video w leczeniu depresji.

Naukowcy zachęcają rodziców, by pozwalali swoim dzieciom korzystać z gier wideo. Może to bowiem poprawić uwagę najmłodszych.

Po przeanalizowaniu ponad 100 badań, naukowcy odkryli, że granie w gry wideo przyczynia się do zmian w regionach mózgu odpowiedzialnych za uwagę. Tego rodzaju rozrywka ma też pozytywny wpływ na umiejętności wizualno-przestrzenne (czyli te umożliwiające rozpoznawanie kwadratu, trójkąta, kostki lub piramidy). Gry video sprawiają także, że najmłodsi są bardziej wydajni w czasie pracy.

Według badań rodzice powinni pozwolić dziecku grać w gry komputerowe
Według badań rodzice powinni pozwolić dziecku grać w gry komputerowe (123rf)
Zobacz film: "Lotto. Tego nie wiesz o grach liczbowych"

Naukowcy prowadzeni przez Marca Palaus z Uniwersytetu Oberta de Catalunya w Hiszpanii ujawnili, że gracze wykazali się lepszymi zdolnościami, np. w uwadze długotrwałej czy selektywnej.

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia
4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia [6 zdjęć]

Przypomnijmy, co takiego dzieje się z osobą, która poświęca większość swojego czasu na kontakty z wirtualną

zobacz galerię

Z badań wynika, że mózg u graczy działa zdecydowanie sprawniej. Osoby z tej grupy nie mają także problemów z nawet najbardziej wymagającymi zadaniami. U tych, którzy grali dużo i często, prawy hipokamp był powiększony.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Frontiers in Human Neuroscience", zespół zebrał i przeanalizował 122 badania naukowe, z których 22 dotyczyło strukturalnych zmian mózgu. 100 z nich analizowało natomiast zmiany w funkcjonowaniu mózgu i/lub zachowaniu graczy.

Naukowcy ostrzegają, że nie należy zapominać jednak o drugiej stronie, czyli o zgubnym działaniu gier video. Mogą one prowadzić do uzależnienia, a w konsekwencji do "zaburzeń związanych z hazardem internetowym". W przyszłości może to powodować takie problemy jak: otyłość, słaby wzrok i problemy emocjonalne. Według Palausa jest bardzo istotne, aby pamiętać o tym w organizowaniu czasu dziecka.

ZOBACZ TAKŻE:

Zjawisko uzależnienia od gier jest coraz powszechniejsze, a każda próba ograniczenia dostępu do komputera może wiązać się z atakami agresji u dziecka. Konieczne jest obserwowanie jego zachowania, aby móc w porę zareagować.

Objawami uzależnienia jest np. izolowanie się dziecka i spędzanie większości czasu na graniu w gry. Jednocześnie, gdy zabronimy dziecku spędzania czasu przed komputerem, mogą pojawić się objawy depresji, spadek samopoczucia, rozdrażnienie, a nawet agresja.

Bardzo często dziecko uzależnione od gier rezygnuje z wszelkich innych form aktywności i poświęca cały swój wolny czas na granie. Do tego dochodzą wahania nastroju, niedbanie o higienę, a czasem również spadek masy mięśniowej z powodu braku ruchu.

Tak więc Drogi Rodzicu! Warto pozwalać swojemu dziecku grać w gry, ale rozsądnie dysponować czasem poświęcanym na tą czynność i zwracać uwagę na rodzaj zabawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze