Trwa ładowanie...

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega kobiety karmiące przed jedzeniem grzybów. Matki protestują

Avatar placeholder
08.10.2020 10:34
Czy rzeczywiście kobiety karmiące piersią nie powinny jeść grzybów?
Czy rzeczywiście kobiety karmiące piersią nie powinny jeść grzybów? (123rf.com)

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował na swoim profilu na Facebooku ostrzeżenie, kto nie powinien jeść grzybów. W komentarzach zawrzało, bo jedną z wymienionych grup stanowiły kobiety karmiące piersią. Matki skrytykowały wpis i domagają się sprostowania. Kto ma rację? Czy rzeczywiście karmiąc można jeść wszystko? Odpowiadają specjaliści.

spis treści

1. Ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Główny Inspektorat Sanitarny w sytuacjach alarmowych lub stanowiących potencjalne zagrożenie, wystosowuje odpowiednie komunikaty ostrzegające przed niebezpiecznymi czynnikami. Ostatnio burzę w sieci rozpętał post, w którym ostrzegano przed spożywaniem grzybów. Jako grupy ryzyka wymieniono dzieci, osoby starsze, osoby z problemami z trawieniem oraz kobiety w ciąży i karmiące. Czytelnicy, a zwłaszcza czytelniczki, nie kryją oburzenia, twierdząc, że matka karmiąca może jeść wszystko. Kto ma rację?

Zobacz też: Sanepid ostrzega. Muchomor podobny do pieczarki (WIDEO)

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
GIS ostrzega matki karmiące przed grzybami. Czy słusznie?
GIS ostrzega matki karmiące przed grzybami. Czy słusznie? (www.facebook.com/GISgovpl)

2. Mleko matki wolne od grzybów

Pod postem opublikowanym przez GIS pojawił się m.in. komentarz Agaty Aleksandrowicz, prowadzącej stronę Hafija.pl, czyli blog, który sama autorka nazywa "największym kompendium wiedzy o karmieniu piersią oraz rodzicielstwie". Autorka napisała: "Z tymi karmiącymi to bzdura, mogą jak najbardziej jeść grzyby! Ciężkostrawność grzybów nie przechodzi z brzucha mamy do mleka".

W podobnym tonie wypowiadają się same matki:

"Kobiety karmiące mogą i jedzą grzyby".

W kolejnym komentarzu czytamy: "Kobiety karmiące piersią mogą jeść i jedzą grzyby! Nie istnieje żadne sensowne przeciwwskazanie, a 'dieta matki karmiącej' to mit. Informacje o tym, że kobieta w okresie laktacji może i powinna odżywiać się różnorodnie, znajdą państwo na stronie Ministerstwa Zdrowia. Nie ma tam ani słowa o zakazie jedzenia grzybów".

"Przecież pokarm bierze się z krwi, a nie z żołądka, grzyby nie przenikają do mleka" - podkreśla jedna z internautek.

"Karmiace mogą jeść grzyby! Z tym samym zastrzeżeniem, co każdy, czyli tylko takie, co do których jest pewność, że są jadalne" - dodaje inna użytkowniczka.

3. Komentarz specjalisty

Dietetyk mgr inż. Małgorzata Jackowska, która specjalizuje się w żywieniu małych dzieci i matek w okresie ciązy i karmienia piersią, podkreśla, że kobiety karmiące śmiało mogą jeść grzyby.

- Jeśli chodzi o karmienie piersią, to strawność, ilość błonnika czy potencjalnie "wzdymające" właściwości pokarmów nie mają żadnego znaczenia dla mleka matki. Wzdęcie to fizjologiczna reakcja zachodząca w jelitach osoby, która zjada dany pokarm. Jeśli matka zjada coś, co u niej wywołuje wzdęcie, to powstaje w jej jelitach. Nie ma możliwości dostać się do mleka, które matka produkuje, bo to fizjologicznie jest po prostu niemożliwe.

W kwestii reakcji dzieci na spożywanie grzybów, dietetyk Małgorzata Jackowska wyjaśnia:

- Sytuacja wygląda tak, że grzyby leśne - ale podkreślam, że leśne - są faktycznie przeciwwskazane w diecie małych dzieci. Chodzi o ryzyko zatrucia. Dla dzieci to szczególnie niebezpieczne ze względu na małą masę ciała i funkcjonowanie rozwijającej się nadal wątroby, której zadaniem jest walka z ewentualnymi zatruciami. Jeśli chodzi o ciężkostrawność grzybów, to tutaj niestety więcej mitów się pojawia. Mają sporo błonnika, ale nie są jakoś szczególnie ciężkostrawne np. w wersji gotowanej czy duszonej. Można podawać więc grzyby hodowlane dzieciom, nawet po 1. roku życia, jeśli jest to element normalnej diety rodziny - pieczarki czy boczniaki są ok. Trawienie to dość indywidualna sprawa. Dla jednej osoby ciężkostrawny jest chleb razowy, dla drugiej orzechy, a dla innej pieczarki. Niezależnie od wieku - mówi ekspertka.

4. Karmienie piersią najlepszym sposobem żywienia

Chociaż trudno w oficjalnych zaleceniach znaleźć wzmianki o tym, że grzyby są odradzane podczas karmienia piersią, kobiety przynają, że często spotykają się z takimi tezami. Zdarza się, że personel medyczny czy eksperci w szkołach rodzenia ostrzegają, by nie jeść grzybów.

Pewne jest, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poleca karmienie naturalne jako najlepszy sposób żywienia noworodków i niemowląt. Podobnie polskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje karmienie, podkreślając, że najważniejsza w diecie matki jest różnorodność pokarmów. Nie ma ani słowa o konieczności wykluczenia grzybów z listy produktów dla karmiącej kobiety.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze