Trwa ładowanie...

GIF wycofuje Erythromycinum Intravenosum TZF - antybiotyk stosowany w zakażeniach bakteryjnych

 Magdalena Bury
30.11.2018 16:56
GIF wycofał z obrotu lek
GIF wycofał z obrotu lek (istock)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju lek Erythromycinum Intravenosum TZF, 300 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji, o numerze serii 1020216 i dacie ważności 02.2019. Podmiotem odpowiedzialnym leku są Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

1. Wycofana seria

Z aptek zniknie jedna seria leku stosowanego w zakażeniach bakteryjnych. Chodzi o tę o numerze serii 1020216 i dacie ważności 02.2019 r. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, powodem jest fakt, że "seria produktu leczniczego nie spełnia wymagań specyfikacji jakościowej w deklarowanym okresie ważności pod względem zawartości zanieczyszczeń widocznych okiem nieuzbrojonym".

Zobacz też:

2. Antybiotyk

Erythromycinum Intravenosum TZF wykazuje działanie bakteriostatyczne. Jest antybiotykiem. Lekarze przepisują go w ciężkich zakażeniach wywołanych drobnoustrojami wrażliwymi na erytromycynę. Podaje się go również w przypadku konieczności szybkiego uzyskania we krwi dużego stężenia leku lub, jeśli niemożliwe jest podanie postaci doustnej.

Zobacz film: "Marihuana. Leczniczy narkotyk"

Zobacz także:

Przychodzi z pomocą, gdy inne metody zawodzą. Powinna go mieć każda mama

Stosowany jest w zakażeniach dróg oddechowych - np. zapaleniu migdałków, ropniu okołomigdałkowym, zapaleniu gardła, zapaleniu krtani, zapaleniu zatok. Leczy się nim także wtórne zakażenia bakteryjne w przebiegu grypy lub przeziębień oraz zakażenia dolnych dróg oddechowych - np. zapalenie tchawicy, ostre zapalenie oskrzeli lub zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc, rozstrzenie oskrzeli czy tzw. chorobę legionistów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze