GIF wycofuje Erythromycinum Intravenosum TZF - antybiotyk stosowany w zakażeniach bakteryjnych
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju lek Erythromycinum Intravenosum TZF, 300 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji, o numerze serii 1020216 i dacie ważności 02.2019. Podmiotem odpowiedzialnym leku są Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.
1. Wycofana seria
Z aptek zniknie jedna seria leku stosowanego w zakażeniach bakteryjnych. Chodzi o tę o numerze serii 1020216 i dacie ważności 02.2019 r. Jak czytamy w uzasadnieniu decyzji, powodem jest fakt, że "seria produktu leczniczego nie spełnia wymagań specyfikacji jakościowej w deklarowanym okresie ważności pod względem zawartości zanieczyszczeń widocznych okiem nieuzbrojonym".
2. Antybiotyk
Erythromycinum Intravenosum TZF wykazuje działanie bakteriostatyczne. Jest antybiotykiem. Lekarze przepisują go w ciężkich zakażeniach wywołanych drobnoustrojami wrażliwymi na erytromycynę. Podaje się go również w przypadku konieczności szybkiego uzyskania we krwi dużego stężenia leku lub, jeśli niemożliwe jest podanie postaci doustnej.
Stosowany jest w zakażeniach dróg oddechowych - np. zapaleniu migdałków, ropniu okołomigdałkowym, zapaleniu gardła, zapaleniu krtani, zapaleniu zatok. Leczy się nim także wtórne zakażenia bakteryjne w przebiegu grypy lub przeziębień oraz zakażenia dolnych dróg oddechowych - np. zapalenie tchawicy, ostre zapalenie oskrzeli lub zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenie płuc, rozstrzenie oskrzeli czy tzw. chorobę legionistów.