Gdzie znaleźć witaminę D?
Witamina D wspomaga rozwój zdrowych i mocnych kości. Podaje się ją niemowlętom, ale ważna jest również w późniejszym wieku. Jej braki mogą przyczynić się do powstania krzywicy lub osteoporozy. W jakich pokarmach znajdziemy witaminę D? Czy nasz organizm może sam ją wytwarzać?
1. Witamina D prosto ze słońca
Witamina D to jedyna witamina, którą organizm człowieka może sam wytworzyć. Do tego jednak potrzebne jest przebywanie około 15 minut na słońcu. Warto jednak wiedzieć, że takie opalanie zaopatrzy nas w około 90 proc. w dzienną dawkę witaminy D, pod warunkiem że promienie słoneczne będą padały na gołą, niezabezpieczoną filtrem UV skórę. Taka ochrona bowiem ogranicza wchłanianie witaminy D w niemal 90 proc.
2. Witamina D – niedobór i nadmiar
Poza słońcem warto zatem szukać innych źródeł witaminy D, aby w organizmie utrzymać jej optymalną ilość. Warto przy tym wspomnieć, że zarówno jej braki, jak i nadmiar są groźne dla zdrowia. Niedobory w okresie dziecięcym mogą doprowadzić do krzywicy. Dlatego niemowlętom podaje się witaminę D3 w kapsułkach, a starszym dzieciom tran. W późniejszym wieku niedobór może skutkować osteoporozą. Nadmiar witaminy D może objawiać się wymiotami, bólem głowy, ale również przyczynić się do zaburzeń rytmu serca, uszkodzenia nerek i kamicy nerkowej.
3. Witamina D prosto z pożywienia
Witaminę D możemy również znaleźć w produktach spożywczych takich jak: mleko, sery, jaja, oleje roślinne, ryby morskie i wątroba. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że ryby i mięso nie powinny być smażone. Możemy je upiec, udusić lub ugotować, ale w wersji smażonej stracą całą zawartość tej cennej witaminy.
Musisz to wiedzieć
- Naturalna witamina D w sprayu
- Witamina D dla dzieci
- Witamina D3
Jeżeli chodzi o rodzaj ryb, w których znajdziemy najwięcej witaminy D, będzie to: węgorz, śledź, łosoś, tuńczyk i dorsz. Kaszki zbożowe i mleko modyfikowane również mają dużą zawartość witaminy D. Podając je dziecku, należy skonsultować się z lekarzem czy wymagana jest dodatkowa suplementacja.