Trwa ładowanie...

Gadżet, który ma odstraszać komary. Prawda jest jednak zupełnie inna

Avatar placeholder
06.08.2024 09:58
Lekarz przestrzega przed popularnym gadżetem. "Skuteczność nie została potwierdzona"
Lekarz przestrzega przed popularnym gadżetem. "Skuteczność nie została potwierdzona" (Getty Images)

Dzieci je lubią, bo ładnie wyglądają i stanowią ciekawy gadżet. Jednak czy działają? Opaski mające odstraszać owady, bo o nich mowa, to w ostatnim czasie popularna forma walki m.in. z komarami. Doktor Łukasz Durajski ostrzega jednak, że tego rodzaju produkty nie zostały zatwierdzone pod kątem skuteczności.

spis treści

1. Opaski nieskuteczne?

Opaski mające odstraszać owady wydają się łatwym w użyciu gadżetem: zakłada się je na nadgarstek, a zapach, jaki wydzielają, ma sprawiać, że insekty będą się od nas trzymać z daleka.

Niestety, wynalazek ten jest jednorazowy i po kilku godzinach przestaje działać - wtedy nadaje się już tylko do kosza.

Lekarze zwracają przy tym uwagę na to, że zarówno opaski, jak i urządzenia ultradźwiękowe, które mają działać na owady, nie mają potwierdzenia naukowego.

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

"Produkty, których skuteczność przeciwko komarom nie została potwierdzona, obejmują opaski na nadgarstki nasączone chemicznymi repelentami i urządzenia ultradźwiękowe emitujące fale dźwiękowe zaprojektowane do odstraszania owadów" – napisano na profilu na Instagramie dr. Łukasza Durajskiego @doktorekradzi.

"Typowe 'naturalne' składniki odstraszające owady obejmują cytronellę, geranium, miętę pieprzową i olej sojowy. Składniki te są uważane za bezpieczne, ale nie zostały zatwierdzone pod kątem skuteczności przez EPA" - zaznaczono.

2. DEET oraz ikarydyna

Co więc lepiej stosować? Eksperci postulują używanie DEET lub ikarydyny, przy czym produkty na bazie DEET są obecnie najskuteczniejsze spośród dostępnych środków odstraszających komary, będąc przy tym bezpieczne dla zdrowia.

"DEET jest również skutecznym środkiem odstraszającym wiele innych szkodników owadzich, w tym kleszcze. DEET należy stosować w obszarach, w których istnieje ryzyko choroby spowodowanej ukąszeniami owadów" - czytamy na Instagramie doktora Durajskiego.

Trzeba jednak pamiętać, że w zakresie czasu ochrony ważne jest stężenie DEET: 10 proc. DEET odstrasza owady na około dwie godziny, podczas gdy 30 proc. - nawet na pięć godzin.

"W przypadku stosowania u dzieci środki odstraszające owady nie powinny zawierać więcej niż 30 proc. DEET" - przestrzega jednak lekarz.

Na wyprawę do lasu, parku czy na łąkę, by ochronić się przed komarami i innymi owadami, najlepiej jest więc uzbroić się w dobry preparat z DEET zamiast stawiać na niepotwierdzone w działaniu urządzenia lub opaski. Szczególnie u dzieci, których ruchliwość i niepohamowana zabawa sprawiają, że dużo łatwiej w ich przypadku o ukąszenia insektów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze