Trwa ładowanie...

Foteliki dla niemowląt

Avatar placeholder
06.09.2022 12:08
Foteliki dla niemowląt
Foteliki dla niemowląt (123rf)

Pierwszy fotelik samochodowy powinien zostać wybrany, zanim maluszek przyjdzie na świat. Jeśli dziecko ma zostać przewiezione ze szpitala samochodem, już powinno być transportowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, które nie tylko narzuca prawo, ale i zdrowy rozsądek. Producenci fotelików i lekarze zalecają, żeby noworodek podróżował w foteliku nie dłużej niż dwie godziny dziennie. Nie powinno to zrażać rodziców do tego sposobu przewożenia pociechy. Najlepsza gondola nie zapewni niemowlakowi takiej ochrony jak dobry fotelik.

spis treści

1. Fotelik tyłem do kierunku jazdy

Niemowlęta czeka przeważnie podróżowanie tyłem do kierunku jazdy. Specjaliści przekonują, że to jest najbezpieczniejsze rozwiązanie. Podczas zderzenia czołowego głowa osoby siedzącej przodem do kierunku jazdy jest wyrzucana do przodu z wielką siłą. Głowa leci w przód i dół, czyli do klatki piersiowej, a potem z powrotem. To osoba dorosła znosi zupełnie inaczej niż malutkie dziecko. Jego kręgi szyjne dużo łatwiej się łamią. Jeśli maleństwo jest przewożone tyłem, w razie wypadku siłę uderzenia przyjmują na siebie plecy, główka jest bardziej stabilna, szyja bezpieczniejsza.

Uwaga, maluszka nie wolno przewozić w foteliku na przednim fotelu, jeśli aktywna jest poduszka powietrzna. W momencie zderzenia otworzy się ona z prędkością dochodzącą do 300 km/h. Poduszka, która normalnie chroni dorosłego, w tym przypadku zamienia się w śmiertelnie niebezpieczną broń.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Przystawianie dziecka do piersi"

Fotelik powinien być dostosowany do wieku, wzrostu i wagi malucha. Rodzice najmłodszych dzieci mają przeważnie do wyboru modele w kategoriach wagowych 0-10 kg (wystarcza do ok. 9 miesiąca życia dziecka), 0-13 kg (do ok. 12-15 miesiąca życia dziecka). Na rynku można również znaleźć foteliki 0-18 kg czy 0-25 kg. Foteliki pośrednie (0-25 kg) są rozwiązaniem dla oszczędnych, łączą bowiem funkcje aż dwóch modeli z grupy podstawowej. Niestety odbije się to na komforcie i bezpieczeństwie niemowlęcia w podróży. W modelu 0-18 kg możemy przewozić już noworodka, a z założenia ma też posłużyć dziecku czteroletniemu. Bywa, że trzylatek przedwcześnie z niego wyrośnie. Dlatego producenci pokusili się o model 0-25 kg, w którym może być przewożony jeszcze starszy pasażer, jednak zdarza się, że będzie on za obszerny dla noworodka. Jak się o tym przekonać? W modelu niemowlęcym dziecko powinno podróżować z nóżkami i pleckami wyżej, a pośladkami na dole. Kołyski, wyspecjalizowane w przewozie najmłodszych, są wyprofilowane w sposób gwarantujący tę bezpieczną i komfortową pozycję. W fotelikach łączonych musimy się co do tego upewnić, pytając sprzedawcę, czy można regulować oparcie do pozycji półleżącej i siedzącej, aby spełniły oczekiwania zarówno noworodka, jak i ciekawego świata starszaka.

2. Bezpieczeństwo niemowląt w fotelikach

O wyborze danego modelu powinno przede wszystkim decydować to, czy jest bezpieczny. Każdy fotelik musi mieć certyfikat bezpieczeństwa – homologację ECE R44-03 lub ECE R44-04. Rodzice powinni również poczytać o tym, jak wypadł dany model podczas testów zderzeniowych przeprowadzanych przez np. ADAC, ANWB, NHTSA, OEAMTC. Foteliki dostają oceny od 1 do 5. Specjaliści przestrzegają, żeby nie wybierać modeli, które mają notę mniejszą niż 3 (uwaga, więcej na temat bezpieczeństwa znajdziesz w artykule „Podróż tylko w dobrym foteliku”). Warto pamiętać, że trwałość materiałów, z których został wykonany fotelik jest oceniana na pięć lat. Z tego powodu odradza się zakup starszych modeli.

Na katalog.parenting.pl internauta kamel zwraca uwagę na to, jak ważne dla psychicznego komfortu rodzica jest wybranie dobrego fotelika: „Bezpieczeństwo dziecko podczas podróży to podstawa i na to właściwie zwracałem uwagę, wybierając fotelik dla maluszka. Nie martwię się, że dziecku coś się stanie, bo fotelik jest solidny i ma wiele zabezpieczeń, np. specjalny system łagodzący wstrząsy. Dziecko w nim spokojnie śpi i niczym się nie przejmuje. Fotelik jest bardzo głęboki i dziecko w nim siedzące jest otoczone grubymi ściankami. Jak dla mnie bomba”.

3. Na co zwracać uwagę, wybierając fotelik?

3.1. Skorupa:

  • powinna być zrobiona z porządnego, odpornego materiału, amortyzującego uderzenia. Uwaga, nie ma sensu testować jej wytrzymałości samemu. Fotelik powinien być przetestowany w crash testach (patrz artykuł „Podróż tylko w dobrym foteliku”). Elmirrka pisze na katalog.parenting.pl o wybranym foteliku: „(…) Dziecko otoczone grubymi i wysokimi ścinaki rzeczywiście wygląda bezpiecznie, a do tego widać, że jest mu wygodnie. Tylko usadzimy go w foteliku, już kleją mu się oczy! Siedzenie jest bardzo dobrze ukształtowane, dziecko dobrze się w nim układa (…)”.
  • Dobrze, jeśli fotelik posiada dodatkowe zabezpieczenie Safe Side. Chroni ono maleństwo w wypadku uderzenia bocznego.
  • Skorupa fotelika powinna mieć odpowiedni system wentylacji.

3.2. Łatwość montażu i demontażu

Jeszcze przed zakupem należy przymierzyć fotelik do samochodu, sprawdzić, czy łatwo się go mocuje i wyciąga, a przede wszystkim, czy jest stabilny. Fotelik nie może się przesuwać, przechylać. Nie każdy model sprawdza się we wszystkich samochodach. Dobrze wybrany fotelik zapewnia komfort rodzicom. Pisze o tym Wacław: „Najbardziej w tym foteliku podoba mi się łatwy montaż – nie mam z nim problemu ja, nie ma żona, ani jedna i druga teściowa… dobrze dopasowuje się do siedzeń różnych marek samochodów (…)”.

3.3. ISOFIX

Jeśli samochód pozwala na wybór fotelika montowanego za pomocą systemu ISOFIX, warto się nad tym zastanowić. Jest to rozwiązanie coraz popularniejsze, ponieważ pozwala na szybkie i ścisłe zespolenie fotelika z samochodem.

3.4. Uprząż

Fotelik dla najmłodszych najczęściej jest zaopatrzony w trzypunktowe pasy, choć można znaleźć i pięciopunktowe:

  • Dodatkowe pasy biodrowe są elementem podnoszącym bezpieczeństwo.
  • Pasy powinny być wytrzymałe.
  • Należy sprawdzić, czy łatwo można zmieniać długość pasów, jak się je dociąga. Maluszek będzie wciąż rósł, będzie ubierany w odzież różnej grubości, więc konieczne będzie częste dopasowanie pasów.
  • Uwaga, dziecko powinno podróżować w pasach dobrze naciągniętych i ułożonych.

3.5. Otuliny

Szelki barkowe powinny mieć otuliny, dzięki którym dziecku nie tylko będzie wygodnie, ale będą zapobiegać zsuwaniu się pasów z ciała maluszka. Również dolna część uprzęży powinna posiadać ochraniacz, tak żeby dziecko nie gniótł zamek uprzęży. Na katalog.parenting.pl Marcelinda pisze o wybranym foteliku: „(…) główka jest chroniona przez zagłówek, a szelki dobrze podtrzymują ciało dziecka, lecz dzięki miękkim poduszeczkom nie uciskają dziecka w nóżki i rączki. Bardzo dobry fotelik dla noworodków”.

3.6. Zapięcie

Nie można zapominać o tym, że dziecko z czasem coraz bardziej będzie interesować się otaczającym je światem, w tym swoim fotelikiem. Dlatego uprząż powinna mieć takie zapięcie, żeby dziecko samo nie mogło się rozpiąć.

3.7. Wkładka:

Fotelik powinien mieć wałeczek osłaniający i podtrzymujący główkę maleństwa.

Fotelik powinien posiadać specjalną wkładkę, która redukuje jego głębokość. Kiedy dziecko podrośnie, wkładka będzie zbędna, ale na początku używania jest rzeczą bardzo przydatną. Oceniając jeden z fotelików na stronie katalog.parenting.pl, Aninimka12 pisze: „(…) dodawana do fotelika wkładka jest odpowiednio wyprofilowana i noworodek może bezpiecznie leżeć w foteliku. Gdy dziecko podrośnie, wystarczy usunąć wkładkę i będzie więcej miejsca w środku”. Również Wiktoria28, oceniając swój model, podkreśla jak ważne są takie elementy: „Bezpieczeństwo to podstawa, szczególnie jak dziecko jest jeszcze bardzo malutkie i samo nie utrzyma główki, a co tu mówić o siedzeniu. Fotelik został wyprofilowany tak, aby zapewnić niemowlakom bezpieczeństwo i komfort, zagłówek podpiera główkę, a wkładka pomniejszająca pomaga ułożyć dziecko w odpowiedniej pozycji. Córeczka zawsze czuła się w nim bardzo komfortowo i się uśmiechała jak ją wkładaliśmy do fotelika. Jej się podobało, więc myślę, że warto”.

3.8. Waga

Jeśli fotelik ma służyć również jako nosidełko, powinien być lekki. Wprawdzie na początku dziecko będzie ważyć tylko kilka kilogramów, ale jego waga będzie się systematycznie zwiększać.

3.9. Tapicerka:

  • Materiał powinien być oddychający, odpowiedni dla delikatnej skóry dziecka, przyjemny w dotyku. Na katalog.parenting.pl Didi_na pisze o jednym z fotelików: „(…) użyty materiał nie przepuszcza powietrza, bo ja muszę wkładać flanelową pieluszkę, by dziecko się nie przetarło. Fajny ma kolor, ale mało praktyczny i chyba zbyt jaskrawy dla malucha, który bardzo blisko na niego patrzy”.
  • Ważne jest również, żeby tapicerkę można było łatwo zdjąć i wyprać.
  • Rodzice polecają kolory ciemniejsze, na których nie widać od razu plam.

3.10. Stelaż

Rodzice chwalą sobie możliwość szybkiego zamocowania fotelika na stelażu wózka. Jest to bardzo przydatne np. w przypadku szybkich zakupów.

3.11. Pałąk

Jeśli rodzic chce korzystać z fotelika jak z nosidełka, to pałąk powinien być mocny i wyprofilowany. Internautka karrolla opisuje wybrany przez siebie fotelik: „Śliczny fotelik z ciekawym daszkiem i wygodnym uchwytem. Bardzo lekki, dlatego można go łatwo transportować z samochodu do samochodu, albo z samochodu na wózek (…)”.

3.12. Daszek

Powinien chronić dziecko przez słońcem, nagrzaniem, a jeśli rodzic będzie traktować fotelik jak nosidełko czy leżaczek, również przed wiatrem czy deszczem.

3.13. Dodatki – warto mieć:

  • Na lato pokrowiec frotté.
  • Na zimę i jesień śpiworek.
  • Na lato moskitierę.
  • Na jesień i zimę osłonę przeciwdeszczową. Przyda się, jeśli rodzice będą traktować fotelik jako nosidełko.
  • Latem pokrowiec chroniący przed nagrzaniem.

Na wybór dobrego fotelika dla maluszka dobrze jest przeznaczyć trochę czasu. Warto zacząć od zastanowienia się, która kategoria wagowa fotelika jest najlepszym rozwiązaniem, czy fotelik ma służyć również jako nosidełko. Następnie spokojnie przejrzeć różne dostępne modele, wytypować kilka najlepszych. Te wybrane koniecznie należy sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa, a więc dowiedzieć się, jak wypadły w testach zderzeniowych. Na koniec zostaje odwiedzenie sklepu i przymierzenie fotelików do samochodu.

Po zakupie fotelika, zanim wyruszymy w pierwszą podróż, wywietrzmy go z zapachu „nowości”, ruchome części tapicerki upierzmy automatycznie, zaś pozostałe materiały umyjmy gąbką z mydłem. Substancje używane do produkcji fotelików nie zawsze są obojętne dla zdrowia maleństwa, a im młodsze dziecko, tym cieńsza jego skóra i możliwości obronne przed czynnikami zewnętrznymi.

Niestety, nawet najlepszy fotelik nie będzie służył dziecku zbyt długo. Niemowlęta szybko rosną i z czasem przychodzi pora na zmianę fotelika na większy. Kiedy należy poszukać nowego modelu? Najważniejszym kryterium jest waga dziecka. Jeśli dziecko osiągnęło wagę 12 kg, przewożenie go w foteliku dla dzieci o wadze 0-10 kg jest niewskazane. Czasami, mimo iż fotelik jest dostosowany do wagi dziecka, rodzice zauważają, że maluch zdążył z niego wyrosnąć. Najłatwiej poznać to po położeniu główki dziecka - jeśli choć odrobinę wystaje ona znad górnej części fotelika niemowlęcego, czas na zakup nowego. Dość częstym problemem są również zbyt krótkie szelki w niemowlęcym foteliku. Wielu rodziców ma trudności z ich zapięciem, zwłaszcza w zimie, gdy dziecko ma na sobie ciepły, gruby kombinezon. W takiej sytuacji należy dokonać wymiany fotelika na model z tej samej kategorii wiekowej, ale z dłuższymi szelkami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze