Fajny czas Mamy. O macierzyństwie od A do Z.
''Fajny czas Mamy'' to nowy program społeczny spółki MARYWILSKA 44, właściciela Kompleksu Handlowego MARYWILSKA 44 na warszawskiej Białołęce, w ramach którego odbędą się bezpłatne warsztaty dla kobiet.
Pojawienie się dziecka to z jednej strony wielkie szczęście, radość i duma, z drugiej zaś olbrzymia zmiana zarówno dla kobiety, jak i całej rodziny. To także nowe wyzwania, obowiązki oraz szereg pytań i wątpliwości dotyczących między innymi pielęgnacji, opieki, zaspokajania potrzeb i wsparcia w prawidłowym rozwoju dziecka.
Wiele kobiet, które w najbliższym czasie planują macierzyństwo lub są na początku drogi w roli matki, poszukuje tego typu porad i informacji.
Projekt ''Fajny czas Mamy'', w ramach którego odbędzie się cykl bezpłatnych warsztatów edukacyjnych ma być formą wsparcia kobiet, które mierzą się z nowymi aktywnościami i zadaniami związanymi właśnie z rolą mamy.
Podczas spotkań uczestniczki otrzymają cenną wiedzę i fachowe porady związane z macierzyństwem, a także będą miały możliwość bezpośredniej rozmowy ze specjalistami oraz innymi kobietami, które są w podobnym momencie życia.
Terminy i tematy spotkań:
- 28 marca godz. 10.30-12.30
Zdrowy maluch. O prawidłowym odżywianiu małego dziecka
- 25 kwietnia godz. 10.30-12.30
Życie z małym dzieckiem – o rodzicielskich zmaganiach i wyzwaniach
- 23 maja godz. 10.30-12.30
Kobieca furia. Jak się zrozumieć i porozumieć?
- 27 czerwca godz. 10.30-12.30
Zasad prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Udział w warsztatach jest bezpłatny – wymagana jest wcześniejsza rejestracja mailowa pod adresem: fajnyczasmamy@marywilska44.com.
Idea projektu ''Fajny czas Mamy” zapoczątkowana została przez spółkę MARYWILSKA 44 i uzyskała aprobatę i wsparcie Burmistrza Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, który objął inicjatywę honorowym patronatem.
Partnerami projektu zostali Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja NUTRICIA oraz społeczna inicjatywa ''Białołęka jest kobietą''. Współorganizatorem warsztatów jest Centrum Zabaw FIGLARIUM.
1. O macierzyństwie od A do Z
Tematyka zajęć warsztatowych będzie dotyczyła między innymi opieki nad dzieckiem, jego pielęgnacji i rozwoju, prawidłowego odżywiania, a także zabawy, wychowania i komunikacji.
Podczas warsztatów poruszane będą również kwestie związane z psychicznym samopoczuciem kobiet oraz odnajdywaniem się w sytuacjach stresowych wynikających z wychowania dziecka.
Start 28 marca br.
Pierwszy warsztat rozpoczynający cykl będzie nosił tytuł ''Zdrowy maluch. O prawidłowym odżywianiu małego dziecka'' i odbędzie się w czwartek, 28 marca w godz. 10:30-12:30 w sali zabaw FIGLARIUM na ternie Centrum Handlowego MARYWILSKA 44.
Bez wątpienia będzie on bombą wiedzy dla rodziców, którzy mają wiele pytań dotyczących tego kiedy, czym i jak karmić swoje maluchy.
Warsztat poprowadzi Daria Rybicka – doświadczony dietetyk, mama dwóch synów, certyfikowany diet coach. Ekspert w dziedzinie dobrego, mądrego odżywiania dla całej rodziny.
Autorka książki ''Apetyczna książka” oraz bloga dariarybicka.pl. Na co dzień wspiera innych w ich drodze do zdrowia, pokazuje, że zdrowe odżywianie nie musi oznaczać restrykcyjnych wyrzeczeń.
Podczas warsztatu rodzice dowiedzą się m.in. od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? Jak zachęcić niejadka do jedzenia? Jak wprowadzać gluten i w jakich proporcjach? Jakie są najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez rodziców i jak je naprawić?
- Kiedy wiemy, że popełniliśmy błąd związany z odżywianiem dziecka i chcemy wprowadzić zmiany, w pierwszej kolejności zachęcam do zatrzymania się, przeanalizowania sytuacji w której się znaleźliśmy.
Zanim przejdziemy do działania odpowiedzmy sobie też na pytania: Jak jest teraz? Jak wygląda obecny sposób odżywiania? Co doprowadziło do tej sytuacji? Jakie są moje działania? Jak chcę, aby było? Jak mogę to zrobić? – mówi Daria Rybicka.
- Następnie zrób plan działania i zacznij go konsekwentnie wdrażać. Pamiętaj o metodach małych kroków. Każda zmiana wymaga Twojego zaangażowania, energii i czasu. Jeżeli chcesz, aby długofalowo była to trwała zmiana, pamiętaj o metodzie małych kroków.
Dlaczego? Po to, aby uniknąć Twojego wypalenia oraz z drugiej strony, aby dać dziecku przestrzeń do adaptacji przy wprowadzeniu tych zmian.
Nie będziesz w stanie wszystkiego zmienić od razu. Nawet jeżeli Ty się temu poświęcisz w 100% może się okazać, że dziecko nie jest gotowe do takiego tempa zmian. Daj czas, sobie i dziecku – dodaje.
Daria Rybicka dostarczy uczestniczkom także wiedzy m.in. na temat tego, jakie produkty wybierać i gdzie je kupować oraz zwróci uwagę, jak odróżnić alergię od nietolerancji pokarmowej.
2. Trzy spotkania przed wakacjami
Projekt ''Fajny czas Mamy'' zakłada comiesięczne, czwartkowe spotkania. Przed wakacjami odbędą się jeszcze trzy warsztaty, w terminach:
- 25 kwietnia godz. 10.30-12.30
- 23 maja godz. 10.30-12.30
- 27 czerwca godz. 10.30-12.30
Każdy z warsztatów poświęcony będzie innej tematyce, która niewątpliwie powinna zainteresować kobiety planujące ciążę i będące już mamami.
25 kwietnia br.
W dniu 25 kwietnia br. odbędzie się spotkanie pt. ''Życie z małym dzieckiem – o rodzicielskich zmaganiach i wyzwaniach'', które poprowadzi Agnieszka Skoczylas – psycholog dziecięcy, mama trzech Panien. Propagatorka rodzicielstwa bliskości, chustonoszenia, karmienia piersią i zdrowego stylu życia. Instruktorka masażu Shantala. Doula.
Autorka bloga Blisko Dziecka. Udziela rodzicom konsultacji w duchu Porozumienia bez Przemocy (NVC) oraz prowadzi poradnię opiekuńczo-wychowawczą.
Podczas swojego warsztatu omówi, jakie trudności opiekuńczo-wychowawcze mogą pojawić się w pierwszych dwóch latach życia dziecka i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Szczególna uwaga poświęcona zostanie takim zagadnieniom, jak karmienie piersią, sen oraz rola rytuałów i rutyny w codziennym funkcjonowaniu.
W trakcie spotkania Agnieszka Skoczylas spróbuje podpowiedzieć uczestniczkom co zrobić, aby niemowlę przespało całą noc oraz poruszy jedną z najbardziej nurtujących kwestii świeżo upieczonych rodziców, czyli gdzie dziecko powinno spać i czy spanie z rodzicami w jednym łóżku jest złe?
- Małe dziecko powinno spać blisko rodziców, co nie oznacza tylko i wyłącznie spania w jednym łóżku. Najważniejsze, by przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka spać w jednym pomieszczeniu, tak by móc odbierać sygnały od dziecka i szybko odpowiadać na jego potrzeby.
Przebywanie dziecka w nocy blisko matki pomaga w synchronizacji wzorców snu oraz reguluje u dziecka: wzorce pobudzenia, temperaturę ciała, tempo metabolizmu, poziom hormonów, produkcję enzymów (zwiększają siłę przeciwciał a przez to zdolność do zwalczania chorób), tętno oraz oddech – mówi Agnieszka Skoczylas.
- Niewątpliwie współspanie ułatwia nocną opiekę nad dzieckiem, do którego nie trzeba wstawać, bo jest ono na wyciągnięcie ręki, ogólna liczna nocnych wybudzeń jest mniejsza, wszyscy rano budzą się bardziej wyspani.
Dzieci sypiające we wczesnym dzieciństwie razem z rodzicami są bardziej samodzielne i silniejsze psychicznie od rówieśników pozbawionych równie czułej opieki dorosłych – dodaje.
Szczegółowo omówiona zostanie też kwestia zacieśniania więzi z dzieckiem oraz jego wychowania w duchu Rodzicielstwa Bliskości.
- Więź dziecka z matką powstaje już w okresie ciąży. Zaraz po porodzie ważny jest kontakt skóra do skóry, a w pierwszych latach życia niezwykle istotna jest rola dotyku. Bycie blisko dziecka umożliwia budowanie więzi, zaspokaja potrzeby bliskości oraz poczucia bezpieczeństwa.
Warto nauczyć się masażu niemowląt czy chustonoszenia, które nie tylko wspierają rozwój dziecka, ale przyczyniają się do umocnienia więzi – mówi Agnieszka Skoczylas.
23 maja br.
Majowy warsztat pn. ''Kobieca furia. Jak się zrozumieć i porozumieć?'', jak sama nazwa wskazuje, tematycznie będzie nieco odbiegał od pozostałych, ponieważ jego zagadnienia dotyczyć będą kobiecej emocjonalności.
W dzisiejszych czasach kobiety czują permanentne napięcie emocjonalne, na które wpływają szybkie tempo życia, natłok wielu codziennych spraw i obowiązków, rozdarcie pomiędzy potrzebą realizacji siebie, a „poświęcania” się dla dzieci, rodziny, męża…
Trudno jest w tym wszystkim odnaleźć siebie, ogarnąć swoje myśli, uczucia, emocje oraz reakcje na nie.
Warsztat ''Kobieca furia. Jak się zrozumieć i porozumieć?” ma pomóc uczestniczkom spotkania poznać przyczyny i źródła kobiecej emocjonalności – również tej nadmiernej oraz dostarczyć sposobów na panowanie nad nimi.
Warsztat poprowadzi Monika Kurdej, empatyczna psychodietetyczka, trenerka oddechu i kobiecej złości, blogerka Zasmakuj w życiu, prowadząca własną praktykę psychodietetyczną i pomagająca zapracowanym i zmęczonym kobietom wyglądać i czuć się dobrze.
Autorka poradnika przeciwko świątecznemu objadaniu się ''Przygotuj się na pokusy'' oraz publikacji ''Pokonaj wieczorne ciśnienie na jedzenie'', współautorka książki ''W realu i w sieci'' oraz ''Cała prawda o kobietach'', ekspertka ''Pytania na śniadanie'' i magazynu ''Money. To się liczy''.
- Język uczuć jest właściwym sposobem komunikowania się ludzi, którzy są ze sobą w relacji. Gdy mąż komunikuje się z żoną językiem emocji, tym mocniejszą więź para potrafi stworzyć. Gdy matka jest uczuciowa, jej dzieci doświadczają radości we wzajemnym kontakcie, która procentuje w ich dorosłym życiu – mówi Monika Kurdej.
-Ale istnieje też przecież świat bolesnych emocji. Tych, związanych z rozczarowaniem związkiem albo z powodu samotności. Są one cennym źródłem wiedzy o nas, o naszych relacjach. Niestety, dość łatwo jest je ukryć. Gdy spotykam osobą, która sporo mówi, racjonalizuje, tłumaczy – zawsze zastanawiam się nad tym, co słyszę?
Staram się wsłuchać w prawdę, która jest zamknięta między zdaniami. I zwykle wtedy zostaję z silnym przekonaniem, że prawdy nie trzeba tłumaczyć.
Prawda mówi sama za siebie. Jest w zaciśniętych pięściach. Nie wymienionym powietrzu w oddechu. Schowanej w ramionach głowie. W uśmiechu, takim na pół-gwizdka. No i w słowach – tych, które nie padają – bo nie istnieją w naszym codziennym słowniku – dodaje.
Podczas warsztatu Monika Kurdej przeprowadzi uczestniczki przez proces rozpoznawania uczuć i docierania do autentycznych potrzeb – własnych i cudzych. Aby to się stało, wprowadzi do codziennego słownika uczestniczek niezbędne słowa.
Przecież rzeczy, o których się nie mówi nie istnieją. A te, o których mówi się źle, istnieją w swoim krzywym wymiarze. Warto mieć tego świadomość i wiedzieć, jak radzić sobie z realnymi trudnościami w relacjach. Nie tylko słowem, ale właściwymi działaniami.
27 czerwca br.
27 czerwca br. odbędzie się ostatnie spotkanie przed wakacjami (kolejne planowane jest na wrzesień), którego tematyka najbardziej może zainteresować kobiety planujące ciążę i spodziewające się dziecka. Warsztat będzie dotyczył zasad prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Warsztat poprowadzi Sylwia Lenartowicz – dietetyk, ekspert do spraw żywienia dzieci i kobiet w ciąży. Od 2014 roku ściśle współpracująca z Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, SGGW, Instytutem Matki i Dziecka oraz Fundacją NUTRICIA.
Rozwiązuje problem nadwagi i otyłości wśród polskich dzieci. Pracuje z dorosłymi i dziećmi, ucząc zdrowego odżywiania – promując prawidłowe nawyki żywieniowe. Prowadzi warsztaty w przedszkolach i żłobkach w całej Polsce – wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wiedza o prawidłowym żywieniu dzieci. Mówi, że macierzyństwo pozwoliło jej połączyć widzę z praktyką w zaciszu własnego domu.
Czerwcowy warsztat pozwoli uczestniczkom usystematyzować wiedzę na temat tego, co to znaczy odżywiać się zdrowo? Jak powinna wyglądać prawidłowo skomponowana dieta kobiet w ciąży i mam karmiących piersią? Czy w okresie poprzedzającym ciążę i podczas jej trwania należy stosować suplementację witamin i minerałów?
Podczas warsztatu poruszone zostaną również tematy, które budzą wiele wątpliwości i kontrowersji. Uczestniczki dowiedzą się co warto jeść w ciąży, a czego lepiej unikać, czy kategorycznie powinny zrezygnować z jedzenia słodyczy i picia kawy oraz jakie konsekwencje niesie za sobą nadmiar soli w organizmie przyszłej mamy.
- Cukier i słodycze najczęściej są źródłem pustych kalorii. Spożycie nadmiernej ilości słodyczy sprzyja nadwadze, a w konsekwencji otyłości, próchnicy, zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy ciążowej i nawracających zapaleń pochwy. Może być przyczyną zaparć i problemów z przewodem pokarmowym.
Dzienna bezpieczna dawka cukru dodanego do naszego jadłospisu wynosi 25 gramów czyli 5 łyżeczek. Nie zapominajmy o tym jednak że cukier jest praktycznie wszędzie, nawet w produktach po których byśmy się tego nie spodziewali np. w owocowych jogurtach, maślankach, chipsach czy chlebie – mówi Sylwia Lenartowicz.
- Ważne jest, aby jeść regularnie, to pomoże zapanować nad potrzebą jedzenia słodyczy, zastąpmy słodycze owocami, wybierajmy te słodycze, które zawierają orzechy, gorzką czekoladę, płatki pełnoziarniste.
Zrezygnujmy z picia słodkich, gazowanych napojów. Nie powinnaś też zastępować cukru słodzikami. Przede wszystkim pamiętaj o zdrowym rozsądku i umiarze – dodaje.
MARYWILSKA 44 – miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi
Warsztaty w ramach projektu ''Fajny czas Mamy” odbędą się w Centrum Handlowym MARYWILSKA 44 na warszawskiej Białołęce (www.marywilska44.com). Jest to miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi.
Z jednej strony ze względu na niezwykle bogatą ofertę zakupową – w Centrum znajduje się ponad 1400 sklepów i punktów usługowych, oferujących modę damską i męską, ciążową oraz artykuły dziecięce.
W tych ostatnich znajduje się wszystko co najlepsze i niezbędne dla niemowląt i dzieci, w tym m.in. wózki dziecięce, foteliki samochodowe, meble dziecięce, tekstylia, akcesoria dla niemowląt, ubrania i zabawki. Z drugiej strony, Centrum Handlowe MARYWILSKA 44 to obiekt, w którym można miło i aktywnie spędzić czas z rodziną.
Na terenie Centrum do dyspozycji najmłodszych jest klimatyczna, kolorowa i nowocześnie urządzona sala zabaw FIGLARIUM, dla dorosłych świetnie wyposażony klub fitness – Energy Fitness Club. Po sąsiedzku do Centrum, w nowym obiekcie – Parku Handlowym MARYWILSKA 44, znajduje się Park Trampolin JUMP ARENA.
- Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest zaangażowanie społeczne. Odpowiednio analizujemy i selekcjonujemy płaszczyzny, w których możemy wprowadzić zmiany na lepsze.
Działamy aktywnie na płaszczyźnie lokalnej, która jest nam szczególnie bliska, dlatego zdecydowaliśmy się na organizacje warsztatów dla kobiet – w głównej mierze mieszkanek Białołęki, które są lub w najbliższym czasie będą mamami.
Warsztaty będą odbywać się w Centrum Zabaw FIGLARIUM, które mieści się na terenie Centrum Handlowego MARYWILSKA 44 na warszawskiej Białołęce. Tym samym chcemy pokazać, że nasze Centrum to przyjazne miejsce, które daje coś wartościowego od siebie – mówi Małgorzata Konarska, prezes MARYWILKSA 44 sp. z o.o.
Dzieci mile widziane
Warsztaty ''Fajny czas Mamy” dedykowane są przyszłym mamom oraz mamom niemowląt i małych dzieci. Ważne jest to, że kobiety mogą w nich uczestniczyć razem ze swoimi maluchami. W trakcie trwania spotkań dzieci będą miały możliwość bezpłatnego korzystania z sali zabaw FIGLARIUM. Na uczestniczki czekać będą darmowe poradniki dotyczące m.in. żywienia dzieci.
Honorowy patronat nad inicjatywą objął Burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. Partnerami są: Komitet Ochrony Praw Dziecka, Fundacja NUTRICIA oraz Białołęka jest kobietą.
Patronami medialnymi: Parenting.pl, MiastoDzieci.pl, Rodzice.pl, wRoliMamy.pl oraz MamaKlub.pl.
Więcej informacji na stronie: marywilska44.com oraz w wydarzeniu na Facebook’u.