Ekstrakt z całego pomidora może zapobiegać, a nawet leczyć raka żołądka

Naukowcy z USA i Włoch stwierdzili, że ekstrakty przygotowane z całych pomidorów dwóch odmian San Marzano i Corbarino blokowały wzrost komórek raka żołądka i sprawiały, że złośliwe cechy nowotworów były tłumione.

Współautor badania prof. Antonio Giordano, dyrektor Instytutu Medycyny Molekularnej Sbarro w Temple University w Filadelfii i jego współpracownicy niedawno opublikowali swoje wyniki w "Journal of Cellular Physiology".

Polecane wideo:

Przyczyna powstawania nowotworów żołądka nie jest do końca znana. Jednak uważa się, że jest za nie odpowiedzialny niezdrowy styl życia i niska świadomość na temat zdrowego odżywiania. Szacuje się, że raka żołądka co roku diagnozuje się u ok. 5 tys. Polaków. Pod względem umieralności nowotwory żołądka zajmują 5. miejsce w przypadku mężczyzn i 9. miejsce u kobiet. Na szczęście w ostatnich latach odnotowuje się spadek zachorowalności i umieralności z tego powodu.

Rak żołądka jest najczęściej spotykany wśród starszych osób dorosłych. Około 60 proc. pacjentów z rozpoznaniem choroby ma 65 lat lub więcej.

Już poprzednie badania sugerowały, że związki znalezione w pomidorach, takie jak likopen i karotenoid, który sprawia, że pomidory mają kolor czerwony, mogą pomóc w walce z rakiem.

Jednak prof. Giordano i współpracownicy zauważyli, że tylko w nielicznych badaniach zbadano antynowotworowe działanie całych pomidorów. Postanowili oni wykorzystać tę lukę we własnych badaniach.

Sekrety zdrowego odżywiania

Zdrowe odżywianie jest modne i promowane przez wiele gwiazd światowego formatu. Co zrobić, aby rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem? Oto rady dla...

Dokonali oni interesującego odkrycia. Wykazali, że wzrost komórek raka żołądka zatrzymał się pod wpływem ekstraktu z całego pomidora.

Ich badanie polegało na testowaniu oddziaływania wyciągów z pomidorów odmian San Marzano i Corbarino na linie komórkowe raka żołądka.

Odkryli, że każdy z tych dwóch ekstraktów nie tylko zatrzymywał wzrost komórek nowotworowych, ale także zaburzał ich migrację. Okazało się, że komórki nowotworowe przestały odłączać się od pierwotnego guza w celu zainfekowania otaczających tkanek i tym samym ekstrakty doprowadziły do ich śmierci.

Ponadto naukowcy stwierdzili, że antynowotworowe działanie tych dwóch ekstraktów z pomidorów nie było związane z jednym konkretnym związkiem.

Współautorka badania Daniela Barone z Centrum Badań nad Onkologią w Mercogliano we Włoszech stwierdziła, że ich działanie antyrakowe zdaje się nie być związane z żadnymi konkretnymi składnikami, takimi jak likopen. Wyniki sugerują, że niebywałe właściwości lecznicze mają całe pomidowy, nie pojedyczne związki zawarte w warzywie.

Zdaniem naukowców, ich odkrycia wskazują, że wyciągi z całych pomidorów mogą być użyteczne w zapobieganiu i leczeniu raka żołądka.

Prof. Antonio Giordano dodał również, że efekty ich pracy sugerują, że należy przeprowadzić dalszą ocenę potencjalnego leczniczego wykorzystania konkretnych składników odżywczych, nie tylko w leczeniu raka, ale też jako terapii wspomagającej tradycyjne metody leczenia.

Zespół zauważa również, że niektóre odmiany pomidorów mogą mieć różny wpływ na komórki nowotworowe, dlatego przyszłe badania powinny się zająć tym zagadnieniem.

Marta Pawlak, około miesiąca temu

Źródła zewnętrzne

  • medicalnewstoday.com

Newsy - ciąża i poród

Komentarze
Artykuły Newsy - ciąża i poród
Newsy - ciąża i poród

Mężczyzna, który zaszedł w ciążę

Mężczyzna, który zaszedł w ciążę

Mężczyzna urodzi dziecko Mężczyzna w ciąży? Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach staje się to w pewien sposób rzeczywistością. Dzięki (...) znalezieniu dawcy nasienia, Hayden Cross jest obecnie w czwartym miesiącu ciąży....

Newsy - ciąża i poród

Nowy trend na salach porodowych: selfie z łożyskiem

Nowy trend na salach porodowych: selfie z łożyskiem

Selfie z łożyskiem W Polsce jedynym sposobem na zatrzymanie łożyska jest poród domowy. Prawo pozwala matce dotknąć i obejrzeć swoje łożysko... a (...) by Kate Murray": "Zamierzam to zrobić. Pozwól mi wyjaśnić, co drażni mnie najbardziej...

Newsy - ciąża i poród

Urodziła dwie pary bliźniąt pomimo stosowania antykoncepcji

Urodziła dwie pary bliźniąt pomimo stosowania antykoncepcji

po sobie dwie różne metody antykoncepcyjne, które zawiodły. Miały uchronić przed zapłodnieniem, a w rezultacie Emma zaszła w dwie ciąże mnogie. Emma (...) zaskoczona tym, że zaszłam w ciążę. Brałam tabletki już spory...

Newsy - ciąża i poród

Maluch na USG pokazuje "rogi"

Maluch na USG pokazuje "rogi"

będzie… fanem mocnej muzyki! Rodzice byli bardzo zaskoczeni, kiedy podczas USG nienarodzony maluch pokazał ciekawy gest. Jego mały i serdeczny (...) palec były wyprostowane, reszta zgięte, co wyglądało jak gest...

Newsy - ciąża i poród

Pharrell Williams i jego żona Helen Lasichanh powitali trojaczki

ani imion maluchów, powiedzieli jednak, że cała rodzina jest "szczęśliwa i zdrowa" po narodzinach. Helen pierwszy raz pokazała się w ciąży (...) . Jednak gdy przyjrzał się swojemu życiu, to uświadomił sobie, że chce zmiany, podjął...

Newsy - ciąża i poród

Z zarodka zamrożonego przez 16 lat na świat przyszło zdrowe dziecko

 Z zarodka zamrożonego przez 16 lat na świat przyszło zdrowe dziecko

Dzięki zamrożeniu kilkanaście temu zarodka, 46-letnia Chinka mogła dzisiaj stać się mamą. Podczas zabiegu in vitro do jej organizmu został przetransferowany zarodek, który był zamrożony przez 16 lat. Zdrowy chłopiec przyszedł na świat na początku lutego...